Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Mobilya sektöründe kendi alanında gerekli teorik ve uygulamaları bilgileri öğrenerek iş becerisini geliştirip yüksek nitelikte çalışma anlayışına sahip olan teknik elemanlar yetiştiren mobilya ve dekorasyon bölümü üzerine bilgiler vereceğiz. Meslek liselerinde ara eleman yetiştiren mobilya ile ilgili bölümlerin oldukça işlevsel olduğunu söylemek mümkün değil. Özellikle erkek öğrencilerin geleceğe yönelik fazla hedefi olmayanların, altın bilezik sahibi […]

Mobilya sektöründe kendi alanında gerekli teorik ve uygulamaları bilgileri öğrenerek iş becerisini geliştirip yüksek nitelikte çalışma anlayışına sahip olan teknik elemanlar yetiştiren mobilya ve dekorasyon bölümü üzerine bilgiler vereceğiz. Meslek liselerinde ara eleman yetiştiren mobilya ile ilgili bölümlerin oldukça işlevsel olduğunu söylemek mümkün değil.

Özellikle erkek öğrencilerin geleceğe yönelik fazla hedefi olmayanların, altın bilezik sahibi olmak isteyenlerin bu sektörde eğitim almaları yönünde tercihleri oluyor. Meslek liselerinde mobilya döşemeci, mobilya imalatçısı, mobilya iskeleti ve döşeme teknisyeni, mobilya satış elemanı, mobilya süsleme sanatları teknisyeni, mobilya üst düzey işlemcisi, mobilya ve dekorasyon teknikeri teknisyeni, mobilya ve iç mekan ressamı gibi bölümler öğrencilere hizmet vermektedir.

Günümüzde ise meslek lisesinden mezun olup yeterli bilgiye ulaşamayan öğrencilerin önlisans düzeyinde kendini geliştirerek daha profesyonel manada çalışmalarına fırsat vermektedir. Yüksek Öğrenim kurumlarında mobilya ve dekorasyon bölümü bu anlamda önemli bir görevi yerine getirmektedir. Mobilya ve dekorasyon konusunda üretim teknolojileri ve malzeme araştırma, sorgulama, piyasayı tanıma, üretim yöntemlerini öğrenme, geçmişle geleceğin kıyaslanması gibi anlayış sahibi gençler yetiştirilmektedir. Bu manada farklı görüş ve önerileri dikkate alıp sorgulayan katılımcı araştıran üreten gençler eğitim almak için bu konuda bilgi araştırıyor.

Mobilya ve Dekorasyon Bölümü ne işe yarar

Bu programda eğitim gören öğrenciler ahşap ve türevleri üzerine bilgi sahibi olabileceği gibi Mobilya donanımları hırdavat malzemeleri mobilya tasarımı üretim ve yönetim teknolojileri makinaların bakımı, iş güvenliği, iş sağlığı, üretim yapma gibi konularda yeterli bilgi ve donanıma sahip olmaktadır. Bu bölümde eğitim gören öğrenciler mobilyaların üretim, sevkiyat, tasarımı, planlanması, satılması yönünde bireysel ve organizasyonel çalışmaların etkilerini katkılarını da öğrenmektedir.

Mobilya ve dekorasyon teknikeri iş imkanları

Nasıl Mobilya Dekorasyon Teknikeri Olunur

Meslek Yüksek Okulunda ilgili bölümü okumak yeterlidir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki teknik eğitim veren liselerde ilgili bölümleri bitiren öğrenciler sınavsız geçiş hakkına sahiptir. Ayrıca düz lise veya diğer liselerden mezun olup bu bölüme geçmek isteyenler de mobilya ve dekorasyon taban puanlarını tutturmaları halinde eğitim görme hakkına sahip olurlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Laboratuvar Teknolojisi Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşları

Bölümün taban puanları tahmin edileceği üzere oldukça düşüktür. İsteyen herkes rahatlıkla ilgili programda eğitim görüp, geleceğin mobilyacı dekorasyoncusu olabilir.

Mobilya ve dekorasyon teknikeri ne iş yapar

 • Çalıştığı alet makinelerin temizliğine gerektiğinde onarımını yapar.
 • Yakın çevresinde bulunan işletmeleri ve sanayi kuruluşlarına takip ederek yeniliklerden haberdar olur.
 • Ahşap malzemeleri istenilen şekilde keserek ya da oyarak yontarak plana uygun bir şekilde yapıştırır.
 • İstenen ürünün ortaya çıkması için ahşap malzemeleri işaretleme yapar.
 • Çalışacağı malzemeleri önceden nereden, nasıl temin edeceğini planlar.
 • Malzemelerin nasıl kullanılması gerektiğini önceden planlar.
 • Üretim yapmak için ihtiyaç duyulan malzemelerin listesini çıkarır. Bu listedeki malzemelerin maliyet hesaplarını yapar.
 • Satın alınacak malzemelerin siparişini geçer.
 • Ortaya çıkarılacak ürünün projesini çizer, sonra da projeye uygun bir şekilde gerekli çalışmaları yapar.
 • Beraber çalışacağı elemanlara görev dağılımı yapar.
 • Endüstriyel ürünlerin tasarımcı tarafından ortaya çıkarılan bölümlerinin üretim projesini inceleyerek gerekli girişimlerde bulunur.

Kimler mobilya ve dekorasyon teknikeri olmalıdır

Bu programda eğitim görüp sanayi bölgesinde mobilya ya da dekorasyon üzerine hizmet ve eser ortaya koymak isteyenlerin belli başlı özellikler de olması önem arz eder.

 • Az çok matematik bilgisi olmalıdır.
 • Çizim, tasarım, planlama yeteneği gelişmiş olmalıdır.
 • El ve göz uyum içinde kullanılmalıdır.
 • Alet ve makineleri yakından tanımalı ve onların işleyişi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Sabırlı, dikkatli, titiz olamalı.
 • Teknolojiyi sürekli takip etmelidir.
 • İnsanların zevk, beğeni ve trend olan anlayışları yakından takip etmelidir.
 • İnsanlarla sürekli iyi ilişkiler kurmalı, onların beklentilerinin neler olduğunu tahmin etmelidir.
 • Mobilya ve dekorasyon üzerine yayın yapan kurum kuruluş ve eserleri okumalıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Animatör Kimdir, Nasıl Olunur? Turizm Animasyonu Bölümü Okunur mu

Mobilya ve dekorasyon teknikeri iş imkanları

Bu bölümden mezun olduktan sonra çalışma hayatına atılacak teknisyen-tekniker mobilya üst yüzey işlemcisi, Mobilya süsleme sanatları teknisyeni, Mobilya satış elemanı, Mobilya iskeleti ve döşeme teknisyeni, döşemeci, iç mekan ressamı ve diğer benzer meslek erbapları ile aynı kaderi paylaşmaktadır. Yani birbirleriyle paralel işler yaparlar. Çalışma alanları iş imkanları mobilya sanayisinin gelişmiş olduğu bölgelerdir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler kendilerine uygun iş ortamları sunar. Endüstri ve mobilya sanayisinin gelişmiş olduğu fabrikalarda veya ahşap üzerine üretim yapan kurum kuruluşlar da çalışma durumu söz konusudur.

İnşaat sektörü yine bu bölümün paralel sektörleri arasında yer alır. İsteyen kendine ait işletmesini açarak mobilya ve dekorasyon üzerine hizmet üreten meslek kuruluşları, işletmeler, kişiler, fabrikalar firmalar ile eşgüdüm halinde hareket eder.

Mobilya ve dekorasyon teknikeri iş imkanları dünyanın ve bulunan ülkenin ekonomik hareketleri ile doğrudan orantılıdır. Çünkü diğer sektörler hızlı bir gelişme gösterdiği zaman doğal olarak bu alanda otomatikman hızlı bir ivme yakalayacaktır. Her ne kadar günümüzde ahşap ürünlerin yerine alternatif ürünler alsa da insan sağlığını düşünen kişiler asla ağacın yerini tutacak başka ürünlere yönelmesi, dolayısıyla teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin ağacın, ahşabın, mobilyanın yerini tutacak ürün çok azdır.

İş imkanları çalışma alanları kaliteli üretim yapan firma işletme bazında sürekli devam eder. Uluslararası bağlantıları kaliteli üretim yapan firmalar bünyesine dahil etmek için yetişmiş işinin ehli mobilya ve dekorasyon teknikeri çalıştırmak için can atar. Bu bağlamda iş bulma sorunu gerçekten altın bilezik sahibi olan insanlar için büyük sıkıntı olarak görülmez.

Mobilya ve dekorasyon iş imkanları

Mobilya ve dekorasyon teknikeri maaşı ne kadar

Bu sektörde eğitim alan iş hayatına atılan mobilya ve dekorasyon meslek erbapları hizmet kalitesi el işçiliği oymacılık ve diğer sanatsal yönleri olanlar için oldukça artı değer olarak kabul edilir. Dolayısıyla mobilya ve dekorasyon teknikeri maaşı, ortaya çıkarılan eser ya da işletmenin çalıştırdığı elemanın katkıları sonucunda elde ettiği kârlılık ile paralellik arz eder. Yani ne kadar katkı sunarsanız firma size o denli ihtiyaç duyar. Dolayısıyla da Mobilya sektöründe çalışan elemanların maaşları hizmet verdikleri firmanın sahipleri ile karşılıklı görüşerek ihtiyaç oranında artırılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tekstil Boyacısı Ne İş Yapar Nasıl Olunur

Çok fazla insanın dikkate alıp, önemsemeyip fazla araştırmadığı ancak gerçekten altın bilezik olarak değerlendirilebilecek meslekler arasında yer alan mobilya ve dekorasyon üzerine çalışmalar yapan insanlar hakkında bilgi paylaşımı yaptık. Mobilya imalatçısı, mobilya döşemecisi, mobilya iskeleti ve döşemecisi, satış elemanı, mobilya süsleme sanatları, teknisyeni, mobilya üst yüzey işlemcisi, mobilya iç mekan ressamı gibi farklı görevleri yerine getiren insanların hangi eğitimleri aldıklarını, ne kadar maaş alabileceklerini, iş imkanlarını anlatmaya çalıştık. Her meslek kutsaldır, ortaya çıkarılan eser çalışan kişinin yüz akıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?