Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünü Kimler ve Niçin Okumalıdır

Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünü Kimler ve Niçin Okumalıdır

Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda olan tekstil sektörü, ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ve sektörü temsil edecek tasarımcıların yetişmesine olanak tanıyan bir bölümdür. Moda ve tekstil tasarımı Türk modasını uluslararası boyutta temsil edecek yetenekleri keşfetmeyi ve etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla moda ve tasarım düşüncesinden hareketle trend ve pazar araştırması, ürün çözümlemeleri, çağdaş dikim ve kalıp metotları ile […]

Türkiye’nin parlayan yıldızı konumunda olan tekstil sektörü, ihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ve sektörü temsil edecek tasarımcıların yetişmesine olanak tanıyan bir bölümdür. Moda ve tekstil tasarımı Türk modasını uluslararası boyutta temsil edecek yetenekleri keşfetmeyi ve etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla moda ve tasarım düşüncesinden hareketle trend ve pazar araştırması, ürün çözümlemeleri, çağdaş dikim ve kalıp metotları ile sunma tekniklerine uzanan süreci içine alan bir sektör olarak hizmet vermektedir.

Bu süreç içerisinde görev almayı hedefleyen ürün ile tüketicileri doğru bir kimlik ile buluşturmayı hedefleyen, stratejik elemanları yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu minvalde moda ve tekstil tasarımı bölümünü layıkı ile bitirerek sektöre giriş yapanların satış, bağıtım, pazarlama, finans, iletişim gibi basamaklarda moda kavramının temsilcisi konumundadırlar. Doğru marka ve doğru kimlik ile yeni fikirleri birleştirerek yenilikleri tüketicilere buluşturmayı hedefleyen bilinçli, çağdaş, ileri görüşlü tasarımcıların yetişmesine katkı sağlanmaktadır.

Niçin moda ve tekstil tasarımı okunmalıdır

Ülkemizin uluslararası moda ve tekstil arenasında en iyi şekilde temsilini yapacak gençlerin yetişmesine imkan tanımak maksadıyla bu bölüm açılmıştır. Devlet ve vakıf üniversiteleri arasında gerçek manada modacı ve tasarımcı yetiştirecek akademik eğitim veren hocalar mevcuttur. Eğitim gören gençler koleksiyon hazırlanmasından desen tasarımına, aksesuar tasarımının sanatsal boyutundan, bilgisayar destekli teknik ve kültürel açıdan eğitim programlarının tamamlayarak öğrendiklerini fuarlarda sergileme imkanı da yakalamaktadırlar.

Moda tasarımcısı sorumluluk ve görevleri

Eğitimin her kademesinde öğrencilerin ilgi, istek ve yeteneklerini keşfetmek amacıyla kendi koleksiyonlarını podyumlarda sergileme fırsatı verilmektedir. Öğrenciler son sınıfta hazırladıkları koleksiyonun defilesini yaptıktan sonra diploma alabilmektedirler. Bu eğitim genelde vakıf üniversitelerinde ağırlıklı olarak yapılıyor olsa da moda ve tekstil tasarımı bölümü bulunan bütün fakülteler benzer çalışmalarla tekstilde ülkemizi temsil edecek genç moda tasarımcılarını cesaretlendirmektedirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üniversite Öğrencileri İçin Ek Gelir Fırsatları

Alanında yükselmek isteyen bölüm mezunları yüksek lisans programları sayesinde adını geniş kitlelere duyurmak imkanı da yakalayabilmektedir. Bölümden mezun olduktan sonra tekstil sektöründe yürümeye başlayanlar zaman zaman eğitim kurumlarında tecrübelerini paylaşmak amacıyla seminerler düzenlemekte, tecrübelerini öğrencilerle paylaşmaktadırlar.


Niçin moda ve tekstil tasarımı

Moda ve tekstil tasarımı çalışma alanları

Tekstilin üretimden pazarlama, tasarlama ve geniş kitlelere tanıtılması süreçlerinde faaliyet yürüten küçük ve büyük ölçekli sayısız işletme bulunmaktadır. İster ulusal boyutta, ister uluslararası arenada hizmet yarışında bulunan kuruluşların vereceği fırsatlar değerlendirilebilir. Buralarda farklı görev ve ünvanlarla sektöre destek olacaklardır.

Moda ve tekstil tasarımı okuyanlar şu ünvanlarla sektörde yer edilmektedirler;

  • Moda aksesuar tasarımcısı
  • Dokuma tasarımcısı
  • Koleksiyon tasarımcısı
  • Baskı tasarımcısı danışmanı
  • Moda eleştirmeni
  • Stil danışmanı
  • Marka yöneticisi
  • Araştırma ve geliştirme uzmanı
  • Mağaza görsel sunum ve tasarım uzmanı
  • Desen tasarımcısı

Moda ve tekstil tasarımcısı nasıl olunur?

Eğitim kurumlarının açtığı özel yetenek sınavına göre gerekli şartları taşıyanlar sınavda başarılı olanlar bu bölüme girmeye hak kazanır. Yetenek sınavında, adaydan öncelikle ön kayıt yaptırması istenir. Bunun için eğitim aldığı ortaöğretim başarı puanını eklendiği YKS puanı dikkate alınmaktadır. Burada yeterli taban puanı alanlar yetenek sınavına girmeye hak kazanır.

Yetenek sınavında kendisinden istenen çalışmaları önceden hazırlar. İstenilen malzemeler sınava getirilir, sınavda yetenek ve becerilerini sergilemesine yönelik değerlendirmeler yapılır. Burada, analitik düşünme, problem çözme, çalışma disiplini, sorumluluk birinci değerlendirilir. Sınav aşamasında objelerin görsel olarak algılanması, imgelerin ölçeklendirilmesi, görsel anlatım ve çizim yaptırılır. Bu aşamayı geçenler ikinci aşamada üç boyutlu malzemeler kullanarak stüdyo ortamında çalıştırılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Beden Eğitimi Öğretmenliği Hakkında Bilgi

Her iki sınavda da çalışmalarda konuya uygunluk, sunum, özgünlük, farklı düşünme gibi kriterler jüri tarafından değerlendirilerek uygun olanlar bölüme kabul edilir. Eğitim süresi 4 yıldır.

Moda ve tekstil tasarımcısı maaşları

Sektör o kadar çok geniş bileşeni içine alır ki genelde serbest çalışmayı tercih eden bu bölüm mezunları, kurumsal işletmelerde anlaşmalar çerçevesinde fahiş fiyatlar da maaş hakkı elde ederler. Tanınmış, bilinmiş biri olması durumunda para, maaş, kazanç 2. 3. sıralara düşmektedir.

Her daim söylediğimiz gibi freelance çalışma hakkı bulunan bu iş kolunda tecrübe ve çalışılan işletme kriterleri moda ve tekstil tasarımcısı maaşını direkt olarak etkilemektedir. Sadece maaş değil, edinilen bilgilerin tecrübe ile yorulması, uluslararası çaplarda yarışmalara katılma hakkı da vermektedir. Oralarda adınızın geniş kitleler tarafından duyulması sizin için en büyük kazanım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?