MOMENT (TORK) KONU ANLATIM VİDEOSU

MOMENT (TORK) KONU ANLATIM VİDEOSU

Moment konu anlatımı, kuvvetin herhangi bir eksene göre herhangi bir cismi dik olarak döndürme etkisine moment yada tork adı verilmektedir. Çok sık duyduğumuz tork kelimesi genelde motorlu taşıtlar için kullanılan bir terimdir. Momentin büyüklüğü cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğü ile ve dönme eksenindeki kuvvetin doğrultusu arasındaki dik uzaklığı çarpımı ile bulunur. MOMENT (TORK) KONU ANLATIMI İZLE […]

Moment konu anlatımı, kuvvetin herhangi bir eksene göre herhangi bir cismi dik olarak döndürme etkisine moment yada tork adı verilmektedir. Çok sık duyduğumuz tork kelimesi genelde motorlu taşıtlar için kullanılan bir terimdir. Momentin büyüklüğü cisme uygulanan kuvvetin büyüklüğü ile ve dönme eksenindeki kuvvetin doğrultusu arasındaki dik uzaklığı çarpımı ile bulunur.

MOMENT (TORK) KONU ANLATIMI İZLE


MOMENT NASIL HESAPLANIR 


 Demek ki momenti deyince dik bir kuvvet uygulama söz konusu olacaktır. bu dersimizde moment konu anlatımı örneklerle anlatılmaktadır. dersinizi iyi takip ederseniz bileşke moment ve momentlerin dengesi konusunu da rahatça öğrenebileceksiniz. Moment konusunu tam olarak öğrenebilmek için çok sayıda farklı örnekler çözülmüştür. siz de elininze kalem kağıt alarak kendinize göre yöntem geliştirerek, moment konusunu örneklerle çözerek öğrenebilirsiniz.

 Moment, tork konusu fiziğin 1 kolu olduğu için çok örnek çözülmeden anlamak mümkün değildir bu konu ile ilgili eğitim sitelerinde ve video paylaşım yapan sitelerde bol miktarda örnek çözümleri ne rastlayabilirsiniz sizlerde farklı kaynaklar kullanarak moment konusunu pekiştirerek öğrenebilirsiniz hepinize başarılar dileriz.

TORK – MOMENT  KONU ANLATIMI sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapar. Bununla yetinmek istemeyenler farklı kaynakları kullanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harita Bilgisi ve Ölçekler

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?