Montessori Eğitimi Nedir

Montessori Eğitimi Nedir

Montessori Eğitimi Hakkında Bilgi Antropoloji profesörü ve pedagog olan Maria Montessori yaptığı çalışmalar sonucunda her çocuğun bireyselliğine uygun olan bir eğitim formasyonu geliştirdi ve bu yaptığı çalışma sonucunda çocukların bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, ferdi öğrenme hızına, kişisel özelliklerine uygun bir pedagoji olduğunu kanıtladı. Montessori 1899 yılında Roma’da yaptığı pedagojik çalışmalarda zeka geriliği olan bütün çocukların zihinsel […]

Montessori Eğitimi Hakkında Bilgi

Antropoloji profesörü ve pedagog olan Maria Montessori yaptığı çalışmalar sonucunda her çocuğun bireyselliğine uygun olan bir eğitim formasyonu geliştirdi ve bu yaptığı çalışma sonucunda çocukların bireysel becerilerine ve ilgi alanlarına, ferdi öğrenme hızına, kişisel özelliklerine uygun bir pedagoji olduğunu kanıtladı.
Montessori 1899 yılında Roma’da yaptığı pedagojik çalışmalarda zeka geriliği olan bütün çocukların zihinsel eksikliğinin genellikle pedagojik bir sorun olduğu kanısına vardı. Zihinsel engelli çocukların eğitimi hakkında aradığı bilgileri Itard ve Séguin’in çalışmalarında buldu ve bu metotları esas alarak kendine özgü bir yöntem geliştirdi.

Maria Montessori bir grup engelli çocuğu devlet yeterlilik sınavlarına sokarak normal çocuklara yakın bir sonuç elde etti. Herkes bu başarılı sonuçtan mutlu oldu. Profesör Montessori bu sonuçtan o kadar etkilendi ki, zeka seviyeleri normal düzeyde olan sağlıklı çocukların nasıl olur da engelli çocuklarla karşılaştırılacak kadar istikrarsız olabileceğini anlamaya koyuldu.
Bu amaçla 1907 yılında Montessori Çocuk Evini kurdu. Maria Montessori engelli olmayan çocuklarla yaptığı çalışmalarda elde ettiği gözlemlerde çocukların nelerden hoşlandığını ve nelerden hoşlanmadıklarını saptadı.

                                                      Montessori Eğitimi

ÇOCUKLARIN HOŞLANMADIKLARI

Saptamalar sonucunda çocukların;

Ödüllendirmelerden, cezalandırmalardan, yetişkinler tarafından hazırlanmış eğitim sisteminden, oyuncaklardan, şekerlemelerden, öğretmen masasından, toplu yapılan derslerden hoşlanmadıklarını tespit etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ÇİKOLATA YAPIMI VE TARİHÇESİ

Çocukların Hoşlandıkları

Özgür bir seçimden, hatalarını kendilerinin denetlemesinden, hareketli olmaktan, sessiz ortamdan, sosyal ilişkilerini kendilerinin oluşturmasından, yaşadığı çevrenin temiz ve düzenli olmasından, özgür aktiviteye dayalı disiplinden, kitap olmadan okumak ve yazmaktan, alıştırmaları tekrar etmekten hoşlandıklarını gözlemledi.
Maria Montessori bu yaptığı çalışmayla başka eğitim sistemlerini karşılaştırdığında çocuklara tanınan fırsatlar sayesinde kendi seçimlerinin eğitimcilerin onları isteklendirmesinin yerine geçtiğini, böylece kendi fiillerin sonucu hataların denetlenebildiği bir eğitim sistemi oluşturdu.

Montessori eğitim sistemi temeli neye dayanır

Montessori eğitim sistemi temelinde kişiliğin oluşması yatmaktadır. Yani bu şunu ifade etmektedir. Eğitimde esas olan metot değil, insan kişiliği gözüne alınmalıdır.

Montessori eğitim sisteminin özellikleri

Montessori eğitim sistemininde çocuk tek ve özeldir. Çocuk kendine özgü bir varlıktır. Çocuk çevresindeki maddesel dünyayı içine çeker. Böylece gelecekte oluşturacağı kişi modelini kendisi şekillendirir. Çocuk insanların mimarıdır. Bu mimarlar farkında olmadan içlerindeki inşa planına uyarak kendi ritimleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Çocuğun gelişimine yetişkinler etki edemezler. Çünkü yetişkinler inşa planını bilmemektedirler. Fakat bir yetişkinin yanlış müdahalesi sonucunda inşa planı tahrip olabilir veya yanlış bir yöne kayabilir.

Hazırlanmış olan bir çevre Maria Montessori eğitim sisteminin temelini oluşturur. Çünkü çocuklar hazır bir çevrede materyallerden bireysel ilgi ve bilgisine göre bağımsız bir şekilde seçim yaparlar. Montessori eğitim sisteminde çocuklar diledikleri araç gereçler ile diledikleri zaman, istedikleri yerde çalışabilirler. Çocuklara diledikleri kadar çalışma tekrarı fırsatı verilir. Öğrenmede herkesin hızı farklı olduğundan isteyen çocuk istediği zaman farklı bir çalışmaya geçebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Trakya Üniversitesi Sizleri Bekliyor

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?