Mortgage Geri Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Mortgage Geri Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Mortgage nedir Uzun vadeli alınan konut kredilerine mortgage adı verilmektedir. Mortgage nedir, mortgage geri ödemesi gecikirse hangi problemler yaşanır? Avrupa’da ve Amerika kıtasında yaygın bir şekilde insanların ev sahibi olduğu bu sistem Türkiye’de de uygulanmaktadır. Ancak mortgage ile ev alıp ödemeler geçtiği zaman sorumlu karşılaşanlar karşılaşmadan önce neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Mortgage kredileri uzun […]

Mortgage nedir

Uzun vadeli alınan konut kredilerine mortgage adı verilmektedir. Mortgage nedir, mortgage geri ödemesi gecikirse hangi problemler yaşanır? Avrupa’da ve Amerika kıtasında yaygın bir şekilde insanların ev sahibi olduğu bu sistem Türkiye’de de uygulanmaktadır. Ancak mortgage ile ev alıp ödemeler geçtiği zaman sorumlu karşılaşanlar karşılaşmadan önce neler yapması gerektiğini bilmesi gerekir. Mortgage kredileri uzun vadeli olduğu için insanlar ödemekte zorluk çekiyor. Bu zorluklar anında bazen ödemeleri geciktirebiliyor.  Peki mortgage kredilerini ödemede problem yaşayanlar ne gibi yaptırımlarla karşılaşır?

Banka temerrüt uygular

En önemli sorun Mortgage kredisinin taksidinin ödemelerinde aksama yaşandığı zaman kredi veren banka temerrüt uygular. Bankalar bu uygulamayı farklı şekillerde yapabilir. Ancak genelde kredi çeken müşterisini bilgilendirir. 5 iş günü içinde kredi çeken tüketici gerekli tedbirleri almak zorundadır. Aksi takdirde Finans Kurumu tüketiciye temerrüt faizi uygulamaya başlar. Temerrüte giren bir tüketici eğer ödemeleri yine düzenli bir şekilde yapamazsa yeri sorunlarla karşılaştır.

Banka tarafından uyarılır

Sürekli problem yaşayan ve arka arkaya iki mortgage kredi taksidini ödemeye tüketici banka tarafından tekrar uyarılır. Bankanın gönderdiği mektupta kredi çeken kişiler borcun tamamının ödemesi talep edilir.  Ödemeler bu şekilde aksatılmaya başlanırsa satın alınan gayrimenkule el koyma hakkını kullanabilecekleri hatırlatılır.

evin değerini arttırmak

Yasal yaptırımlarla karşılaşır

Mortgage kullanan ve ödemelerde sıkıntı yaşayan kişiden ikinci mektubu aldıktan sonra bir ay içinde temerrüt faizi ile birlikte Kredi borcunu ödemesi gerekir. Eğer ödemezse yasal yaptırımlarla karşılaşır. Kredi çekilen kurum borcun tamamını isteyerek kişinin taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeye devam etmesini ister. Ancak bunu başaramayan borcunu ödeyemeyen kişi bir ay gibi bir süre içerisinde satın aldığı gayrimenkule el konulacağını bilmesi gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İşi Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Mortgage ödemeleri geciktiği zaman problem yaşamamak için

Mortgage ödemeleri geciktiği zaman problem yaşamamak için ne yapılmalıdır? Mortgage kredisi kullanan bir tüketici temerrüde düştükten sonra yine ödemede sorunlar yaşarsa farklı problemler kendini beklemektedir. Üst üste 2 taksit konut kredisi çektiği bankaya ödenmezse banka ikinci mektup gönderir ve ya borcun tamamını ödemesi ya da ipotekli konuta bankanın el koyma hakkını kullanacağı bildirilir.

Bundan sonra problem yaşamak istemeyen tüketici Kredi çekmeden önce ödeme planı en iyi şekilde hazırlaması gerekmektedir. Yani uzun soluklu olan mortgage kredilerinde ödeme planları iyi yapılmalıdır. Bir yerlerde sekteye uğrayıp ödemede sıkıntı yaşanırsa ipotekli olan gayrimenkule konut aldığı kurum tarafından el konulur. Tüketici zor durumda kalır. Bu sebeple mortgage kredisi kullanan kişilerin önceden her türlü olumsuzluğu hesap ederek ona göre konut alımı yapması gerekir.

Mortgage ödemelerinde gecikme olduğu zaman yaptırımı nedir?

Mortgage ödemelerinde gecikme olduğu zaman sorunları aşmak için bir kenarda ekstradan para bulunması şarttır. Para olmasa bile paraya dönüşecek önemli mal eşya satılmalı ve nakde dönüştürerek borç ödenmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?