MTSK Direksiyon Sınavında Başarılı Olmak

MTSK Direksiyon Sınavında Başarılı Olmak

 Ehliyet alabilmek için sürücü adaylarının 2 yaşamalı sınavı geçmesi gerekmektedir. Bunlardan birincisi trafik bilgilerinizi ölçen test sınavı, ikincisi de pratik yapmanızı gösteren direksiyon sınavıdır. Yazılı test sınavını bir şekilde başarırsınız ancak uygulamalı olan MTSK Direksiyon Sınavında başarılı olmak oldukça zorlaştırılmıştır. Bu sebeple araç kullanmayı tam anlamıyla öğrenmeden bu sınavı başarmak neredeyse imkansızdır. MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında uyulması gereken […]

 Ehliyet alabilmek için sürücü adaylarının 2 yaşamalı sınavı geçmesi gerekmektedir. Bunlardan birincisi trafik bilgilerinizi ölçen test sınavı, ikincisi de pratik yapmanızı gösteren direksiyon sınavıdır. Yazılı test sınavını bir şekilde başarırsınız ancak uygulamalı olan MTSK Direksiyon Sınavında başarılı olmak oldukça zorlaştırılmıştır. Bu sebeple araç kullanmayı tam anlamıyla öğrenmeden bu sınavı başarmak neredeyse imkansızdır.

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında uyulması gereken kurallar

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında yapmamanız gereken hataları sırasıyla anlatacağız. Bu hataları yapmamaya çalışın. Eğer bu hatalardan birinci bölümde olanlardan 5 tanesini yaparsanız sınavınız o anda biter. İkinci bölümdeki sarı renkli hatalardan bir tane yapma hakkınız var, 2 tane aynı ya da farklı sarı renkli hatayı yaparsanız yine sınavda başarısız sayılacaksınız.
Şimdi sizler için tek tek sırayla açıklanan hataları öğrenin ve kesinlikle yapmamaya gayret edin ya da kendinizi ona göre eğitin, geliştirin, ondan sonra direksiyon sınavına girin.

MTSK Direksiyon Uygulama Sınavında Ne Yapılmalı

MTSK’da 1 hata yaparak kalınan maddeler ve alınması gereken önlemler

Direksiyon Uygulama Sınavında kontrollü çıkış

1. Sınava başlarken mutlaka emniyet kemerinizi takınız, aynanızı koltuğunuzu ayarlamayı kontrol etmeyi unutmayın.
Aracınızı çalıştırmadan ve harekete geçirmeden önce gerekli hazırlıkları yapıp komisyon başkanının talimatlarına hazır olduğunuzu bildirin.
2. ‘Sınava başlayabilirsiniz’ komutundan sonra emniyetli ve rahat bir kalkış yaparak iyi bir başlangıç yapmalısınız. Aceleci olmadan, yumuşak, sakince kalkış yaparsanız bu sizin için avantaj olacaktır.
3. Sınav esnasında geçiş yapmak isteyen diğer araçlara kolaylık sağlamayı unutmayınız. Yani sakin yavaş bir şekilde diğer araçlara da geçmeleri için fırsat tanımaya çalışın.
4. Kalkarken kontrollü ve işaret vererek çıkış yapınız. Yani her durduğunuz zaman hareket edeceğinizde ya da döneceğiniz zaman mutlaka işaret sinyallerinizi yakınız.
5. Türkiye’de şerit takip etmek çok zordur, hele hele şehir içinde imkansızdır. Ancak siz uygun durumdaysanız, yani birkaç şeritli yolda gidiyorsanız kendi şeridinizden gitmeye çalışınız.
6. Hız kurallarına da dikkat etmeniz gerekiyor. Ne çok hızlı, ne de çok yavaş gitmemelisiniz, yolun hakkını vermelisiniz. Yolunuz müsait ise biraz hızınızı artırmanız gerekir. Eğer karmaşık, yoğun bir trafikli yolda iseniz daha sakin, yavaş, kontrollü araç kullanmalısınız.
7. Öndeki aracı takip ederken fazla yaklaşmayınız, takip mesafesini iyi ayarlamanız gerekiyor. Şehir içinde zaten fazla hız yapılmayacağı için sizin de çok yakından takip etmemeniz sizin için bir avantaj teşkil edecektir.
8. Önünüzdeki aracı sollamanız gerektiği zaman hiç tereddüt etmeden işaretinizi vererek, hızınızı artırarak uygun pozisyonda sollama yapmaktan çekinmeyin.

9. En büyük hatalardan birisi önünüzde giden araç çok yavaş gidiyorsa, siz de onun arkasından giderseniz komisyon bunu bir hata olarak kabul edebilir.
10. Kavşaklara yaklaşırken hızınızı azaltmalısınız, geçerken sağa sola bakarak kontrollü şekilde geçmelisiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kağıt Yırtmanın Verdiği Zevk

11. Sağa ya da sola dönüş yapacağınız zaman önceden işaretlerinizi verin. İşaretsiz dönüşler sizin için başarısızlık nedenidir.
12. Trafik ışık ve işaretlerine aşırı riayet ediniz. Kırmızı ışıkta sarı ışıkta asla geçmeyiniz ve işaret cihazlarının olduğu yerde yavaş kontrollü geçiş yapmaya çalışırız.

Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanma

13. Sürücü adayları için en tehlikeli madde 13’üncü madde olarak kabul edilen, ‘trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanma’ olarak kabul edilen aşırı heyecan sonucunda meydana gelen tutarsız hareketler yapılmasıdır. 13’üncü maddede kalmamak için kesinlikle aceleci olmamalı, başka şeyler düşünmemeli ve bildiğiniz, öğrendiğiniz kuralları sakince uygulamalısınız. Yoksa panik yaparsanız, telaşlı bulunursanız sizin için uygulama sınavı fazla uzun sürmeyecektir.
14. Araç kullanırken kumanda pedalları adı verilen gaz, fren, debriyaj uyumu önemlidir. Bu sebeple ayaklarınızı sakin bir şekilde basarak ya da kaldırarak hareket ettirirseniz hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Pedalları çok hızlı da basmamak lazım, çok yavaş da başlamak lazım; ikisi arasında uygun bir pozisyon oluşturmak gerekmektedir.
15. Aracın vitesini değiştirirken telaş yapma lan yumuşak saki indir vites değiştirme gerçekleştirilmelidir ancak kesinlikle vites değiştirirken gözünüzü yoldan almayınız. Şoförler konuşurken kesinlikle yanındakilere bakmaz, vitesine ya da herhangi bir yere kesinlikle bakmaması gerekir.
16. Direksiyona rahatça bir tutuş gerçekleştirin. 9-15 adı verilen sol el saatin 9 rakamının üstünde, sağ el de çeyrek geçiyor pozisyonunda farz edilen biçimde, kendinize güvenerek sıkıca da değil, çok gevşek de değil, rahat bir tutuş sergilemeniz gerekir. Dönüş esnasında direksiyon çevirirken önce çevirin sonra dönüş gerçekleştirdikten sonra yavaşça avucumuzun içinde direksiyonu gevşek bırakın, direksiyon kendiliğinden yönünü doğrultacaktır. Asla iki elinizle sonuna kadar direksiyonu çevirmeyin, kollarınız ‘8’ rakamı biçimini almasın.
17. Araç kullanırken kesinlikle telaşlı ve heyecanlı bir görüntü vermeyin. Unutmayın ki komisyonda görev alan görevlilerden sizin gibi bir insan ve sizin sınavda olduğunuzu ufak tefek heyecanlar yaşamanızı doğal karşılar, ancak aşırı derecede heyecan, panik, telaş hali ve görüntüsü sergilerseniz doğal olarak sizin araç kullanmanız uygun görülmeyeceği için sınavınız başarısızlıkla sona erecektir.
18. Yaya, okul ve hemzemin geçitlerinde yani tren yollarına yakın yerlerde hızınızı azaltın ve kontrollü bir geçiş yapın. Bu maddeden başarısız olan aday pek çıkmamıştır ama siz dikkate almazsanız ilk kalan siz olabilirsiniz.
19. Aracın geri viteste kullanılması da önemlidir, çünkü geri manevra yaparken kaldırıma paralel olarak 20 metre kadar aracın geri geri gitmesi esnasında kollarınızı geriye doğru ister atabilirsiniz, ister aynaya bakarak, isterseniz. Arkaya, hem de aynaya bakarak sağ kaldırıma paralel bir şekilde geriye doğru gitme uygulaması düzgünce yapılması gerekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sevgi Eksikliğinin Sonuçları

Aracı kaldırma paralel 50 santimetre uzaklıkta park etmek

20. Sürücü adaylarının en sevmediği 20’nci madde gerçekten bir baş belası olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü aracınızın, iki araç arasına park edilmesi büyük ustalık gerektiren bir beceridir. Aracı geri viteste tek hamlede iki aracın arasına, kaldırma paralel, en fazla 50 santimetre uzaklıkta uygun bir şekilde park etmek usta şoförlerin bile yapabileceği bir çalışma değildir. Bu sebeple de bütün sürücü adaylarının korkulu rüyası araç park etme maddesi sizin gerçekten ehliyet alıp alamayacağınıza karar veren son madde olarak karşınıza dikilmiştir. Bu maddeden kalmamak için sınav öncesinde en çok çalışması gerekilen sınav uygulaması olduğunu bilmeniz gerekir. 2 araç arası park etme derken gerçekten iki tane araç olmasa da çalıştığınız ehliyet kursunun belirlediği alanda dubaların arasına park etmeniz istenecektir. Dubalara ve kaldırma aracınızı dokundurursanız veya bir hamle ile dubaların arasına aracınızı park edemezseniz sınav sizin için orada bitecektir.

Direksiyon Uygulama Sınavında İki hata yaparak kalınan maddeler

Değerli sürücü adayları aşağıdaki hataları 2 kere tekrarlarsanız kalırsınız!

1. Sizi geçmek isteyen araçlarla ilgili geçilme kurallarına uyumanız gerekir, yani birisi sizi sollamak istiyorsa ona yol vermelisiniz, hızınızı azaltmalısınız.
2. Aracınızdaki ısıtma, ışık, havalandırma gibi sistemlerin nasıl kullanıldığını bilmeniz gerekiyor. Gösterge panelindeki işaretlerin anlamlarını bilmelisiniz. Ancak bu maddeler pek fazla sınav bıraktıran maddeler değildir. Yağmurlu havalarda sınava girmek zorunda kalırsanız sileceği çalıştır, farlarını yak, komutları alabilirsiniz, lakin tamamını kullanacağınız bir sınav olmayacaktır. Yine de öğrenmeniz sizin için faydalıdır.
3. Durma, duraklama, indirme ve park etme kurallarına uyun.
4. Eğimli yolda aracı durdurma ve kaldırma maddesi sizin için sınavda kalmanıza sebebiyet verecek tehlikeli bir maddedir. Yani eğimli yolda aracınız durdurulacak, sonra tekrar kalkış yapmanız istenecektir. Sürücü adaylarının çoğu burada büyük panik yaptığı için pedalları uyumlu şekilde kontrol edemeyince aracı kaldıramıyor ve aynı hatayı iki kere yaptığı zaman başarısız oluyor. Bizim size tavsiyemiz aracınızı eğimli yolda hareket ettireceğiniz zaman debriyaj freni adı verilen işlemi gerçekleştirin, aracı kaldırırken tam kavrama noktasında durdurun ve gaza basın.
5. Trafikte diğer kullanıcılar adı verilen engelli, bisikletli, yaşlı, çocuk gibi insanların geçiş üstünü olduğunu unutmayın ve yayalara öncelik verin.
6. Geçiş üstünlüğü hakkına sahip araçlara öncelik vermeyi unutmayın. Bu araçlar cankurtaran,  itfaiye, polis ve sivil savunma araçlarıdır.
7. Çevreye duyarlı olun enerji tasarrufu gerektiren şekilde araç kullanımı yapın ve kesinlikle korna çalmayın. Korna çalmak için zorunlu durumların oluşması gerekmektedir, yoksa her köşe başında, kavşak geçişlerinde kornaya basarsanız sınavda kalmanız için iyi bir nedendir.
Bahsettiğiniz maddeleri harfiyen yerine getirdiğiniz takdirde siz  sürücü adaylarının da bir ehliyeti olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Spor Yöneticiliği (Spor Yöneticisi) Hakkında Bilgi

 MTSK direksiyon sınavında nelere dikkat edilmeli

Unutmadan şunu da söylemek gerekir ki, sınav sistemi randevulu olduğu için size ayrılan saatte kesinlikle sınav yerinde olunuz. Sizin randevu saatiniz haricinde sınava giremezsiniz, geciktiniz takdirde de sınavda başarısız sayılacaksınız. Bu sebeple sınavdan yarım saat önce yerinizde olmanız tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?