Muhammed Ali’nin Hayat Hesabı

Muhammed Ali’nin Hayat Hesabı

 Muhammed Ali bir zamanların efsane boksördür ve yaşadığı dönemde karşılaştığı tüm zorlu rakipleri nakavt yenerek kazanmış olan ve sonradan Müslüman olan bir boksördür. Muhammet Ali maalesef yaptığı spordan dolayı da amansız bir hastalık olan parkinsona yakalandı. Uzun süre verdiği mücadeleyi kaybetti. Muhammet Ali herkesin sevdiği saydığı değer verdiği önemli bir insandı. Dünyadaki bütün spor organizasyonlarında […]

 Muhammed Ali bir zamanların efsane boksördür ve yaşadığı dönemde karşılaştığı tüm zorlu rakipleri nakavt yenerek kazanmış olan ve sonradan Müslüman olan bir boksördür. Muhammet Ali maalesef yaptığı spordan dolayı da amansız bir hastalık olan parkinsona yakalandı. Uzun süre verdiği mücadeleyi kaybetti.

Muhammet Ali herkesin sevdiği saydığı değer verdiği önemli bir insandı. Dünyadaki bütün spor organizasyonlarında davetli olarak katılıp görüş ve düşünceleri alınır, seminerlere davet edilerek yeni nesil sporculara tavsiyeleri sorulurdu.

Muhammed Ali’nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Müslüman olmadan önceki adını merak ediyorsanız Cassius Marsellus Clay idi. 17 Ocak 1942 tarihine kadar Afro Afrikan ve İrlanda kökenli iken daha sonra Müslüman olarak amerikan vatandaşlığına geçti ve tüm zamanların en iyi ağır siklet box şampiyon oldu.

Muhammed Ali’nin Nasihatleri

Şimdi size Muhammed Ali’nin insanlara nasihat niteliğindeki bazı düşüncelerini aktarmak istiyorum.

Muhammed Ali’ye “Boks sporunu bıraktıktan sonra ne iş yapacaksın?” diye sorulduğu zaman ilginç bir cevap olarak uyuyacağını söylemiştir.

Muhammet Ali hayatı bilinmezlerle dolu olduğunu ve çok kısa olduğunu söylemektedir. Muhammet Ali’ye göre insan ömrü ortalama 30 yıldır. Eğer 30 yıl yaşadıysan aslında 7 yaşında bile olmadığın anlamına geldiğini söylemektedir. Bunu ispatlamak için de 30 sene boyunca her gün 7, 8 ya da 9 saat uyuyan bir insanı tüm hayatı boyunca uyduklarını hesap ettiğiniz zaman aslında hiçbir şey hatırlamayacağına dikkat çekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Püf Noktaları

Yani bu şu demek oluyor. 30 yıl yaşayan insanın uyduklarını topladığınız zaman 8 yıllık bilinçsizce geçirilen bir ömür anlamına gelmektedir. O halde 30 sene boyunca ne kadar tatile çıktın, ne kadar televizyon izledin, ne kadar okula gittin, ibadethane… Büyük bir ihtimalle bunları topladığınız zamanda 2 yılınızı alacaktır. Bu da demek oluyor ki toplamda 8 yıl uyku ve 2 yıl gidilen yerler hesaplandığında 30 yaşındasın ve hala hayatta hiçbir şey yapabilmiş değilsindir.

Daha geniş bir hesaplama ile Amerika’daki eğitim süresi birinci sınıftan 12’nci sınıfa kadar devam eder. Yani bu da demek oluyor ki 12 yıl boyunca yapılan eğitim süresini de ortalama 6 saat olarak hesaplarsak, bu da ortalama 3 yılını okulda odada geçirdiğin anlamına gelir. Yine bir insan boş zamanlarında eğlenceye zaman ayırarak, film izleyerek mahallede oyun oynayarak arkadaşlarıyla vakit geçirerek ortalama 2 yılını da öyle kaybeder.

Yani toplumda herkesin bildiği gibi çocuk sahibi olan bir ailenin sahip olacağı yaş 60’ı bulur.

Muhammed Ali’ye göre yapılan bu hesaplamada hayatın gerçekten düşündüğümüz kadar uzun olmadığı, hatta çok çok kısa olduğunu anlıyoruz. Uykuda geçen zaman, okul hayatı, eğlence… derken topladığınız zaman geriye dönüp bakınca aslında hiçbir şey yapmadığınızı sanıyorsunuz.

Yaş 65’lere geldiği zaman zaten yapabilecek pek bir etkinliğiniz kalmıyor, bu yaştan sonrada yaşadım dersiniz kendiniz bile inanmıyorsunuz, diyordu.

Sizce, Muhammed Ali’nin hayat hesabı tuttu mu? 4 Haziran 2016 Cumartesi gün gözlerini yuman efsane boksörün 74 yıllık ömrü kendi hesabına göre ne kadar ediyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıp Bayramı Neden Kutlanır

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?