Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler Türkiye’de yüksek öğretim hizmeti veren üniversitelerin neredeyse tamamına yakını bu programı açmıştır, öğrenci mezun etmeye devam etmektedir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü 2 yıllık önlisans şeklinde öğrencilere hızlı meslek edindirme amacıyla faaliyetine devam etmektedir. İnsanın aklına şöyle bir sorular geliyor; Neden üniversitelerin tamamına yakını bu bölümü açma ihtiyacı […]

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Hakkında Merak Edilenler

Türkiye’de yüksek öğretim hizmeti veren üniversitelerin neredeyse tamamına yakını bu programı açmıştır, öğrenci mezun etmeye devam etmektedir. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü 2 yıllık önlisans şeklinde öğrencilere hızlı meslek edindirme amacıyla faaliyetine devam etmektedir.

İnsanın aklına şöyle bir sorular geliyor; Neden üniversitelerin tamamına yakını bu bölümü açma ihtiyacı hissetti? Bölümden mezun olanlar yeterince iş bulabiliyor mu? İstihdam olanağı çok mu? (Bırakın örgün bölümleri Açık Öğretim yani uzaktan eğitim ile diploma sahibi yapan eğitim kurumları da durmadan mezun vermektedir.) Bu kadar mezun nereye yerleşiyor, nasıl iş buluyor? Gerçekten muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü okunması gereken bir program mı? İş imkanları yeterli mi? Okulu bitirenler iş bulmakta zorlanıyor mu, zorlanmıyor sa çalıştıkları yerde aldıkları maaş yeterli mi?

Yaptığımız değerlendirme neticesini objektif bir şekilde siz geleceğimizin yapı taşları olan gençlere doğrusu-yanlışı ile dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Sonrasında Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümü tercih edip etmemek sizin inisiyatifinizde olacaktır. Programı kısaca tanıtalım.

Nasıl muhasebeci olunur

Muhasebe ve Vergi Uygulamaları nedir

Bölümde okumak isteyenler ya da eğitim alıp mezun olanlar herhangi bir şirkette vergi ya da muhasebe alanında hizmet verecektir. Yardımcı eleman olarak mali müşavirlerin yanında, ticari işletmelerde, muhasebe konusunda en önemlisi de kamuya ait kurum ve kuruluşlarda finans ve muhasebe servislerinde görev alacaklardır.

Kendine ait bir büro ofis açmayı düşünenler ise meslekte ilerleyip lisans diploması aldıktan sonra Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yetki belgesi aldıktan sonra çalışmaya başlayabilecektir.

Yaptığımız bu açıklama oldukça net ve herkesin balıklama atlayıp eğitim görüp iş bulmak amacıyla başlangıç yapabileceği bir tanımlama gibi göründüğüne aldanmayın! Çünkü burada yazılanların gerçek hayattaki karşılığı sanıldığı kadar kolay değildir. Kolay olmayan şunlar; Mezun oldunuz, iş aramaya koyuldunuz, size iş vermek isteyen bir sürü firma-kurum-kuruluş var, başvurularınızı yaptınız, iş görüşmesi için çağrıldınız. Size ilk sorulacak soru tecrübeniz, sonrasında sizin onlardan talebiniz doğal olarak ne kadar maaş alacaksınız. Maalesef beklentilerinizin çok altına inmeniz gerekiyor. Sizlere başlangıçta haftalık şu kadar, beğenirsek bu kadar, nihai karar verirsek asgari ücret artı SGK gibi teklifler alacaksınız. Ha unutmadan bunlar da sadece iş görüşmesine çağrılabilecek şanslar için geçerli. Çağrılanların çoğuna “İhtiyaç olursa biz sizi arayacağız haber vereceğiz.” klasik cümlelerine şimdiden hazır olun, sürpriz olmasın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Renk Renk Bez Çantalar

Nasıl muhasebe meslek elemanı olunur

Lise diplomasına sahip olan her birey uzaktan veya örgün bir programda 2 yıl muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü okuduktan sonra alacağı ünvan muhasebe meslek elemanıdır. Klasik tanımları da her zaman benzerlik göstermektedir. Nedir bu? Kamu veya özel, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik işleri yapanların yanında finans, vergi ve muhasebe servisinde yardımcı eleman… olarak tarif edilir. Keşke tarifteki kadar kolay bir şekilde işler yürüyebilse. Nasıl muhasebeci olunur herhalde anlamaya başladınız.

Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü

Kimler muhasebe meslek elemanı olmalıdır

Üniversitelerin bu programı açmasının bir sebebi mutlaka vardır. Bizim bu yazımızı okuyan-okumayan, bilen-bilmeyen ya da farklı düşünen kişiler muhasebe ve vergi uygulamaları programını tercih edip okuduğu aşikârdır. Üniversite fabrikaları her yıl binlerce muhasebe meslek elemanı imalatı yapmaktadır. Demek ki bütün bu seri üretim bir potada eritilebilmektedir. Ama gerçek değerini bilen insanların yanında; ama hamallık yaparak, amelelik yaparak, tezgahtarlık yaparak diplomanın hakkını vermektedirler.

Her türlü zorluğa rağmen programı okuyup bu sektörde hizmet üretmeyi düşünen muhasebe meslek elemanında olması gereken bazı beceri, bilgi ve alışkanlıkları sıralayalım. Kimler muhasebeci olmak için uygun insanlardır, işte cevabı.

Muhasebe ve vergi uygulamaları ile alakalı olan bilgisayar programlarının mutlaka önceden öğrenilmesi bir avantaj sayılacaktır. İster herhangi bir halk eğitim kursuna giderek, isterseniz ücretli ticari paket programları olan bilgisayar bölümlerini boş zamanlarımızda değerlendirerek.

Geçmişte olduğu gibi uzun uzun kalem kağıtla kayıtları kontrol etmek, yazmak, formları doldurmak yok. Her şey bilgisayar ortamında yapılmaktadır. Sizi işe almayı düşünenler de öncelikle bahsettiğimiz bilgisayar ticari paket programlarını bilip bilmediğinizi sorgulayacaktır. Sorgulamayı bırakın CV içerisinde bildiğiniz programları yazarken elbette muhasebe ve vergi ile alakalı olan programların öncelikle yazılı olmasına dikkat edeceklerdir.

Muhasebe meslek elemanında olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Muhasebe ve vergi konularına ilgi duymalı.
 • Meslekle alakalı temel prensipleri benimsemeli.
 • Mesleği ile alakalı olan teknolojik gelişmelere ilgi göstermeli.
 • Hizmet vereceği işletmelerde yardımcı eleman olarak orta kademe yöneticilik hakkında bilgi edilmeli.
 • Kendine verilen görev ve sorumlulukları zamanında yerine getirmeli.
 • Ticaretin temel prensiplerini kavrayabilmeli.
 • Ticari faaliyet gösteren şirketlerin nasıl faaliyet gösterdiklerini anlayabilmeli.
 • Mezun olduğu bölüm ile alakalı olarak grup ya da bireysel manada geliştirme, araştırma konularına ağırlık vermeli.
 • Muhasebecilik üzerine yayınlar okumalı.
 • Mesleği ile alakalı mevzuatı bilmeni ve güncel bilgileri takip etmelidir.
 • Ticari olarak kullanılmakta olan terim ve belgeleri bilmeli, doldurmalı, saklamalı, düzenlemeli, tasnif etmelidir.
 • Ticari olarak faaliyet üreten şirketlerin ekonomik faaliyetlerini takip etmelidir.
 • Yeri gelince sorumluluk ve inisiyatif alarak yönetim kademesinde işletmeye katkı sağlamalıdır.
 • Çalıştığı büroda işlerin doğru bir şekilde yürümesine destek olmalıdır.
 • Varsa emri altında hizmet veren personelin denetim ve gözetim işlerini takip etmelidir
 • Sistemli ve düzenli bir şekilde çalışma alışkanlığına sahip olmalıdır.
Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü maaşı

Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü ne işe yarar

Finansman ve muhasebe alanında kamuda ya da özel sektörde hizmet üreten ticari firmalar veya müşavirlik bürolarının ihtiyacı olan ara eleman yetiştirmektedir. Bu elemanlar muhasebe alanındaki temel bilgilere sahip olarak mevzuatı yakından takip eder, muhasebe kayıtlarını oluşturur, finansal tabloları ve yapı analizlerinin ortaya çıkmasında gerekli beceriyi ve yeterliliği gösterir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kullanılmış Kıyafet-Aksesuar Alışverişi Yapmak

Muhasebe ve vergi uygulamaları taban puanları başarı sıralaması

YÖK Atlas’ta yayınlanan liste oldukça uzun. Sizi ilgilendiren bölümü taban puanlar ve başarı sıralamaları. Çünkü TYT puanınız bu programın hangi üniversitede okunması için elverişli olup olmadığını kontrol edeceksiniz. Biz de size basit örnekler vererek sizin merakınızı gidelim. Öncelikle devlet üniversitesi mi vakıf üniversitesi mi sizin için öncelikli karar vermelisiniz. Çünkü muhasebe ve vergi uygulamaları bölümü taban puanları başarı sıralaması her puana tercihe göre şekillenebilir. Uzaktan öğretim, ikinci öğretim, burslu, indirimli, örgün siz ne istiyorsunuz onu önceden düşünün.

“Hem çalışayım hem bu programı okuyayım.” diye düşünen de olabilir, “Hayır sadece eğitime odaklanıp bir an önce okuldan mezun olayım.” diyen de olabilir. “Gündüzleri çalışıp akşamları örgün olarak eğitim kurumunda dersleri takip edeyim.” diyen de bu programda kendine yer bulabilir.

Örneklerle sizlere alternatif sunalım, diyeceğim ama gerçekten durum çok karmaşık. Şunun için karmaşık diyorum. Devlet üniversiteleri de dahi kontenjanlar yeterli ilgiyi görmemiş ve doldurmamıştır. Vakıf üniversitelerinde ücretsiz olarak vergi uygulamaları bölümünde eğitim görmek isteyenlere yüzde 50 burs verildiği halde tercih edilmediği da dikkatlerden kaçmıyor.

Bazı özel üniversitelerin bu programa yeterli ilgi olmaması nedeniyle kapandığını da görmekteyiz.

Netice olarak ÖSYM tarafından size gönderilen sınav sonuç belgesinde alacağınız herhangi bir TYT puanı sonucunda listeye bakarak ya da mantıklı davranarak kendi şehrinizde öncelikli olarak, sonrasında özel üniversitelerde ücretsiz-burslu eğitim görme alternatiflerini değerlendirmeniz de önem arz etmektedir.

Muhasebe ve vergi uygulamaları mezunu ne kadar maaş alır

Muhasebe ve vergi uygulamaları iş imkanları çalışma alanları

Üniversitelerde eğitim gören mezun olan işsiz bekleyen 100 binlerin arasına karışan mezunlar nerede iş bulacak, çalışma alanları nerelerdir? Biz potansiyel çalışma alanlarını sıralayalım. İnşallah siz de yazdıklarınızdan herhangi birinde öğrendiğiniz bilgileri hayata geçirmeye çalışırsınız. Nasıl muhasebeci olunur anlayabiliyor musunuz?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadınlara Yönelik Ek İşler

Muhtemel iş bulabileceğiniz yerler şunlardır;

Kamuya ait olan defterdarlıklar, mal müdürlükleri, vergi daireleri, özel sektörde dış ticaret firmaları, bankalar, sigorta şirketleri, finans kuruluşları, firmaların muhasebe büroları. En çok da mali müşavirlik ofislerinde iş imkanı mevcut olarak düşünülmektedir.

Burada şu hatırlatmayı mutlaka dikkate almanız gerekir! Saydığımız özel muhasebe, finans, ekonomi ile alakalı olan firma-işletme-kurum-kuruluşlar, bünyesine dahil etmek istediği kişilerin donanımlı, dolu olmasını tercih eder. Demem şu ki, yaşadığınız her dönemi en iyi şekilde değerlendirin. İş görüşmesi için göndereceğiniz CV gerçek manasiyla dolu olsun. Uzmanların görüşleri şu yöndedir; Bitirilen üniversite-eğitim kurumu, bölüm çok da önemli değildir. Çalışmak istiyorsanız öncelikle bilgi birikiminiz farklılığınız yetenekleriniz kısacası CV dolu olması gerekir. O zaman kapı kapı dolaşıp ya da insan kaynakları bölümüne gönderdiğiniz başvuruların sonuçlarını aylarca yıllarca beklemek zorunda kalmazsınız.

Muhasebe ve vergi uygulamaları iş imkanları açısından kıran kırana rekabete dayalı bir programdır. Yazdığımız cümlelerin arasında sık sık tekrar ettiğiniz fazla mezun var, iş bulmak kolay değil uyarılarını dikkate alın. Kendinizi gerçekten birikimli donanımlı rekabetçi görmüyorsanız burada zaman kaydı yapmanın anlamı yok.

Muhasebe ve vergi uygulamaları bölümünü bitiren ne kadar maaş alır

Muhasebe meslek elemanı maaşı bir önceki başlıkta anlatmaya çalıştığım ayrıntılarda gizlidir. Çalışacağınız kurum, kuruluş, firma, ofis; alacağınız, hak edeceğiniz maaşı ortaya çıkarır.

KPSS sonucunda yüksek puan alıp herhangi bir devlet kurumunda muhasebe ve vergi uygulamaları üzerine çalışma imkanı yakalayanlar için çok fazla söze gerek yok. Elde edecekleri maaş diğer arkadaşlarına göre çok yüksek olarak kabul görecektir. Gel gelelim özel sektör diye tabir edilen yerler emeğinizi sömürecektir.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?