Mültecilerin Çocukları Avrupa’da Kayboluyor

Mültecilerin Çocukları Avrupa’da Kayboluyor

Avrupa’daki mülteci çocukların akıbeti belli değil. Avrupa polisi kayıpların gerçek mi, yoksa bilgi eksikliğinden mi kaynaklandığını araştırıyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında dolaşan mülteci çocukların köle işçi, dilendirilme, fuhuşa zorlanma, insan kaçakçılarının ya da mafyanın eline düşmesinden endişe ediliyor. Avrupa Birliği polisi de bu konuda çaresiz kaldığını kabul ediyor. Afrika, Afganistan, Pakistan, Suriye’den Avrupa’ya geçen sığınmacıların […]

Avrupa’daki mülteci çocukların akıbeti belli değil. Avrupa polisi kayıpların gerçek mi, yoksa bilgi eksikliğinden mi kaynaklandığını araştırıyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında dolaşan mülteci çocukların köle işçi, dilendirilme, fuhuşa zorlanma, insan kaçakçılarının ya da mafyanın eline düşmesinden endişe ediliyor. Avrupa Birliği polisi de bu konuda çaresiz kaldığını kabul ediyor.

Afrika, Afganistan, Pakistan, Suriye’den Avrupa’ya geçen sığınmacıların çocuklarında kayda değer kayıplar duyulmaya başlandı. Yapılan açıklamalara göre 10.000’den fazla sığınmacı çocuktan yarısından fazlası Almanya’da bulunamıyor. Bu sığınmacı çocukların akibeti de merak konusu oldu.

Avrupa Polis Teşkilatının verilerine göre 18 yaşından küçük 5 bin civarındaki sığınmacı çocuğun tam olarak nerede olduğu bilinmiyor. Çocukların nerelere gittiği, nasıl yaşadığı merak edilmektedir. Kayıp çocuk sayısı resmi verilerle tam olarak örtüşmemesi ve büyük oranda çocukların birden ortadan kaybolması herkesi endişelendirmeye başladı.

Avrupa’ya rahat yaşam umuduyla sığınmacı olarak giden ailelerin çocukları değişik sebeplerden dolayı ortadan kayboluyor. Ailelerinden ayrılan çocukların sayısı her yıl giderek artıyor. 2016 yılında kaybolan çocukların yarısına yakını bulunurken, 2017’de geri dönen çocukların sayısından azalma görülüyor. Ortadan kaybolan her 100 çocuktan biri maalesef hayatını kaybetmiş olarak bulunabiliyor.


Avrupadaki sığınmacıların çocukları

Avrupalı uzmanların büyük endişesi kaybolan bu çocukların suç örgütlerinin eline düşerek kötü amaçlar için kullanılma tehlikesi olduğuna vurgu yapıldı. İtalya’da da 5 bin dolayında çocuk kayıp olduğu söyleniyor. İskandinav ülkelerinden İsveç’te ise bu rakamın bin civarında olduğu düşünülmektedir.
Almanya’da Çocukları Koruma Dernekleri Birliği, Alman hükümetinin sığınmacılarla ve özellikle çocuklarla yeteri kadar ilgilenmediğini, sığınmacı ailelerin zor şartlarda yaşadığını dikkat çekti. Bu soruna bir an önce çözüm bulunması gerektiğini, yapılacak yeni düzenlemelerle çocukların koruma statüsüne alınmasını önerdi. Dernekler, Alman hükümetinin aldığı yanlış kararları eleştirerek, ailelerin 2 yıl süresince aile bireylerinden herhangi birini yanlarına alamayacaklarını eleştirerek bu yanlışın düzeltilmesini talep ettiler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Üniversiteli Olmak İçin YKS’yi Anlamak Gerek

ÇOCUK SIĞINMACILARIN SAYISI HIZ KESMEDEN ARTIYOR

Diğer taraftan UNİCEF’in yaptığı açıklamaya göre ise Avrupa’daki sığınma krizinin başladığı 2015 yılından beri kadın ve çocuk sığınmacıların erkek sığınmacı sayısını çoktan geçtiğini, özellikle Makedonya ve Yunanistan sınırlarını geçerek Avrupa’ya ulaşanların yüzde 60 civarında çocuk ve kadınlardan meydana geldiği vurgulandı. Son bir kaç yıldır özellikle çocuk sığınmacıların Avrupa’ya akın ettiği, dolayısıyla önceki yıllara göre bu sayının oldukça fazla arttığı dikkat çekildi.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?