Mutlak Değer Konusunun Anlatımı

Mutlak Değer Konusunun Anlatımı

Mutlak değer deyince matematikte aklımıza pozitif sayılar gelmesi gerekir. Yani sayıların önünde artı varmış gibi düşünmemiz gerekiyor Mutlak değer deyince bir de uzaklık aklımıza gelmesi gerekir. Sayılar arasındaki ya da sayı doğrusu üzerindeki birimlerin birbirine olan uzaklığı düşünülmesi gerekir. Mutlak değerde sonuçlar her zaman pozitif çıkar.  KONUYU ÖĞRENMEK İÇİN DERSİ İZLEYİN MUTLAK DEĞER Örnek olarak eksi […]

Mutlak değer deyince matematikte aklımıza pozitif sayılar gelmesi gerekir. Yani sayıların önünde artı varmış gibi düşünmemiz gerekiyor Mutlak değer deyince bir de uzaklık aklımıza gelmesi gerekir. Sayılar arasındaki ya da sayı doğrusu üzerindeki birimlerin birbirine olan uzaklığı düşünülmesi gerekir. Mutlak değerde sonuçlar her zaman pozitif çıkar.  KONUYU ÖĞRENMEK İÇİN DERSİ İZLEYİN

MUTLAK DEĞER


Örnek olarak eksi 4 dediğiniz zaman sayı doğrusu üzerinde sıfırın eksi 4 olan uzaklığını aklımıza getirmeliyiz. Matematikte mutlak değer konusunda öğrencilerin yaptığı yanlışların başında sayıların başındaki değerlerdir. Yani sayıların başında eksi ya da artı olduğu zaman çocuklarda bir korku bir panik başlıyor eksi ya da artı sayılar kafasının karışmasına sebep oluyor.

Oysa mutlak değerde sadece ve sadece sayılar sıfıra olan uzaklığı sorulmaktadır. Bu da sürekli pozitif olarak çıkacaktır. Artı sayılarda genelde pek sorun çıkmıyor ki örneğin mutlak değer 6 dediğiniz zaman sıfırla 6 arasındaki birim sayısı hesaplanır 6 dan 0 çıkınca altı kalır. Bunun hesaplaması çok kolaydır. Oysa 6 negatif olsaydı yine sonuç değişmeyecektir, sıfırın 6 ya uzaklığı 6 olacaktı. Sadece sayımızın başındaki negatiflik durumu öğrencilerin kafasını karıştırmaktadır ama bilen öğrenciler bundan sonra bu hataya düşmeyecek, bu soruların da çok kolay olduğunu görecek kolaylıkla ve severek bu soruları yapacaktır.

Yine mutlak değer konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, mutlak değer verilen sayıların önündeki artı eksileri görünce sanki öğrenciler toplama çıkarma yapacaklarını sanmaktadır. En büyük yanlışların başında gelen yanlışlardan biri de mutlak değerde sayılara tek tek bakmak yerine bir bütün olarak bakmak gerekir, yani toplama ya da çıkarma yaparsak büyük bir hata olur, bunun bir mutlak değer olduğunu düşünerek hareket etmeli ve ona göre yapılacak işlemin sonucunda mutlak değer sıfıra olan uzaklığı hesaplanmalıdır.

 Örneğin eksi 3 artı 1 mutlak değerinden 2 olarak çıkacaktır mutlak değer sıfıra olan uzaklığı 2 birim olarak bulunacaktır. Mutlak değerde yapılan başka büyük hatalardan birisi de mutlak değerler öğrenciler mutlak değer çizgisini parantez olarak algılayarak, parantez içindeki sayıları işlem yaparken artıları artı yazmak eksilerin toplamı da yine artı yazmak gibi algıladıkları için bu da büyük bir yanlış olarak karşımıza çıkıyor. Oysa burdaki parantez değil düz bir çizgi olan mutlak değer çizgisidir.  Mutlak değerde asla ve asla parantez içindeki sayılar arti, eksi, eksi ve artı gibi düşünülmemesi gerekiyor. Burada farklı olarak mutlak değer mantığına göre hesap yapılması gerekiyor  ki mutlak değer işlem yapılırken mutlak değerler parantezin dışına çıkarılması gerekir sonra işlem yapılması gerekir.

Mutlak değer konusu daha iyi anlayabilmek için bol örnek çözmelisiniz, farklı kaynaklardan dersleri dinleyerek kendinizi geliştirmelisiniz. Yoksa burada okuduklarınızla bu dersi tam olarak öğrenemezsiniz. Dersi tam olarak anlamak için konu videosunu izleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan AĞIRLIK VE BASINÇ FARKI başlıklı makalemizde AĞIRLIK VE BASINÇ FARKI KONU ANLATIMI ve ağırlık ile basınç arasındaki fark hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  6. SINIF MATEMATİK SORU ÇÖZÜMLERİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?