Müzakere Etme Metotları

Müzakere Etme Metotları

 İYİ BİR MÜZAKERECİ NASIL OLMALI İnsanların çoğu müzakere edeceğini yada nasıl müzakere edilmesi gerektiğini pek bilmez hatta böyle bir alternatifin olduğunu bile düşünemez. Bugün sizin için müzakere tekniklerini anlatarak kolay iş yapmanın tek çaresinin müzakere yapmak olduğunu öğrenecek, zamanın bizim haklı olduğumuzu gösterince de bize teşekkür edeceksiniz. İyi bir müzakereci olmak için karşılıklı güven duyması […]

 İYİ BİR MÜZAKERECİ NASIL OLMALI

İnsanların çoğu müzakere edeceğini yada nasıl müzakere edilmesi gerektiğini pek bilmez hatta böyle bir alternatifin olduğunu bile düşünemez. Bugün sizin için müzakere tekniklerini anlatarak kolay iş yapmanın tek çaresinin müzakere yapmak olduğunu öğrenecek, zamanın bizim haklı olduğumuzu gösterince de bize teşekkür edeceksiniz.

İyi bir müzakereci olmak için karşılıklı güven duyması gerektiğini bunun sonucunda da kazan kazan prensibine başarıyla uygulamak gerektiğini müzakereye giren her iki tarafta sonuçtan mutlu olması gerektiğini bilmeniz gerekir.
Müzakere ederken neyi kabul edebileceğinizi, ne istediğinizi ne istemediğinizi dine karşı tarafında sizden isteklerini anlamaya çalışmanız gerekir. Müzakere girmeden önce beklentilerinizi belirleyin beklentilerinizi çok yüksek tutun. Müzakere esnasında beklentilerinizin çok altında demeyelim de hak ettiğin için çok çok altında bir teklifte asla kabul etmeyin.
Müzakerede her iki tarafında kazanması gerektiği ile hareket ederek karşılıklı güven temelinde ilişki kurulması gerekir. Bunun sonucunda da size güvenmeyen biriyle müzakere masasına oturup boşuna zaman kaybetmeyin.
Başarılı bir müzakereci karşılıklı fedakârlık yapılması gerektiğini bilir bazen küçük ödünler verebilir. Tecrübesiz bir müzakereci işleri zora sokar ortada buluşmayı beceremez. İsteklerini en başta söyler ya da hiçbir değişiklik yapmadan müzakereyi bitirir iyi bir müzakereci olmadığını gösterir.
Müzakere ye girmeden önce bir plan yaparak neyi feda edebileceğinizi nelerden vazgeçebileceğinizi neleri elde etmeden kalmayacağınızı kafanızda oluşturmanız gerekir. Müzakere başlamadan önce kendinize yeteri kadar zaman ayırmalısınız müzakerede aceleci davranmamalısınız pişman olacağınız ani kararlar vererek müzakere kayıpla getirmemelisiniz.
Müzakere yaparken bir taviz verdiğimiz zaman bunun karşılığında siz de başka bir şey istiyor verdiğiniz gazi telafi etme yoluna gitmeniz gerekir. Müzakere yaparken ister bir şeyi satın ya da bir şey satın alın her zaman karşı tarafın fiyatı söylemesini tercih edin. Çünkü lazer fiyatı siz belirlersiniz çok yüksek ya da çok düşük olarak söyleme riski doğabilir. Bu da kafanızda canlandırdığınız müzakere olmayabilir.
Müzakere yaparken farklı tekliflerden de konu açarak karşılaştır karşılaştırma yapma yoluna giden kişi daha kazançlı çıkacaktır. Müzakere yaparken önceden isteklerinizi belirlediyseniz isteklerinize cevap bulamıyorsanız, masadan kalkmadan asla çekinmeyin.
İyi bir müzakereci asla duygusal olma ve karşıdaki kişi ile arasındaki mesafeyi korur.
Müzakere yaparken açgözlülükle yer yoktur. Müzakere masasında gerçek kişilerle görüştüğümüzden emin olmalısınız. Yetkili olmayan bir kişi ile görüşmek boşuna zaman israfıdır.
Müzakere başlamadan önce karşıdaki kişi ile rahat bir ilişki kurabilmek için başlangıçta kolay anlaşılır konularda işbirliği yolunu deneyin, zorlu anlaşması zaman alan konuları en sona bırakın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sükunetin Yaydığı İç Huzur

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?