MÜZİK BİLGİ YARIŞMASI

MÜZİK BİLGİ YARIŞMASI

Müzik bilginize ne kadar güveniyorsunuz? Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluk derecesindeki Müzik  sorularımıza cevap vermek ister misiniz? 10 Müzik sorusu için size verilen süre soru başı 1 dakikadır. Elinize 1 kalem, bir kağıt almayı unutmayın, CEVAPLARI KAĞIDA YAZIN! Sonra kontrol edeceksiniz. Cevaplar soruların altında verilmiştir. Cevapları netten arayacaksanız yarışmanıza gerek yok. Burada amaç Müzik bilginizi ölçmek! Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan sanatçımız kimdir? […]

Müzik bilginize ne kadar güveniyorsunuz? Sizin için hazırladığımız 10 adet orta zorluk derecesindeki Müzik  sorularımıza cevap vermek ister misiniz? 10 Müzik sorusu için size verilen süre soru başı 1 dakikadır. Elinize 1 kalem, bir kağıt almayı unutmayın, CEVAPLARI KAĞIDA YAZIN! Sonra kontrol edeceksiniz. Cevaplar soruların altında verilmiştir. Cevapları netten arayacaksanız yarışmanıza gerek yok. Burada amaç Müzik bilginizi ölçmek! Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan sanatçımız kimdir?

SORU 1
1932 yılında Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde doğan şair ve yazarın ‘MİHRİBAN” adlı şiiri bestelenip bir çok ünlü sanatçı tarafından söylendi. Vakit gazetesinde köşe yazıları da yazan ve şiirleri farklı gazete ve dergilerde yayımlanan bu değerli insan, 7 Haziran 2012 tarihinde Ankara’da vefat etti. Tanıdınız mı bu gönül eri insanı?
MUSA EROĞLU
ABDÜRRAHİM KARAKOÇ
CEM KARACA
NİYAZİ YILDIRIM GENÇOSMANOĞLU

SORU 2
Türkiye´de ve yurt dışında grubu ‘Kurtalan Ekspres’ ile birçok ülkede konserler verdi. 200´den fazla bestesi sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek  yorumlandı. Bir ara  ‘7´den 77´ye’, adlı programı  1988 yılında TRT1´de yayınlandı. ‘Türkiye´nin Evliyası’ ünvanını da kazanan sanatçı 31 Ocak 1999 tarihinde İstanbul’da öldü. Tanımayan var mı?
EROL EVGİN
CEM KARACA
BARIŞ MANÇO
İLHAN İREM

SORU 3
29 Aralık 1950 tarihinde Gaziantep’te doğan sanatçı, 1968 yılında İstanbul’a gelerek profesyonel müzik hayatına başladı. 1972 yılında çıkardığı ve aynı zamanda ilk bestesi olan “Kükredi Çimenler” adlı 45’liği ile “Altın Mikrofon Ödülü”nü kazanan müzisyen “Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adlı eseriyle satış rekorları da kırdı. Kim olduğunu biliyor musunuz?
EROL BÜYÜKBURÇ
EDİP AKBAYRAM
ALPAY
NECO

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SÜPER GÜÇ OLABİLİRSİNİZ

MÜZİK BİLGİ YARIŞMASI SORU 4
 1990’larda Sezen Aksu’nun desteğiyle adını duyuran, 1992’de ilk albümü ‘Sakin Ol’u yayınlayan, ardından 1994’de ‘Lal’ adlı albümü ile Türkiye’nin en gözde şarkıcılarından biri haline gelen ve 2003 Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan sanatçımız kimdir?
AYŞEGÜL ALDİNÇ
NİL BURAK
SEMİHA YANKI
SERTAP ERENER

SORU 5
‘SOPRANO’ nedir?
En ince kadın sesi
En kalın erkek sesi
En kalın kadın sesi
En ince erkek sesi

SORU 6
10. yüzyılda ortaya çıktığı sanılan portenin 2. çizgisinden başlayıp bu çizgiye de adını veren ve ince sesleri göstermeye yarayan bir anahtardır. İlk başta harf olarak ortay çıkmıştır ama sonradan günümüzdeki halini almış ve kimin bulduğu hakkında ise hala bir bilgi bulunmayan müzik terimine ne ad verilir?
PORTE
NOTA
VURUŞ
SOL ANAHTARI

SORU 7
‘Seninle Bir Dakika’ adlı eserle Türkiye’yi ilk kez 17 yaşında  Eurovision şarkı yarışmasında, temsil eden ve sadece 3 puan alan şarkıcının adı soyadı nedir?
FÜSUN ÖNAL
ŞEBNEM PAKER
SEYYAL TANER
SEMİHA YANKI

SORU 8
Klasik müziğin tiyatral bir şekilde sahnelendiği sanat türüne ne ad verilir?
OPERA
BALE
ARYA
DÜET

SORU 9
 7 yaşında çiçek  hastalığından 1 gözünü kaybettiği için babası oyalansın diye bir bağlama aldı ve kendini geliştirerek  bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi  müzisyenler onunn deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Sivas’ın Şarkışla ilçesinde  adına her yıl şenlikler yapılan ve hemen hemen herkesin dilinden düşürmediği ‘UZUN İNCE BİR YOLDAYIM’ adlı eserin sabibi ünlü ozanımız kimdir?
MURAT ÇOBANOĞLU
MAHZUNİ ŞERİF
AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU
AŞIK REYHANİ

MÜZİK BİLGİ YARIŞMASI SORU 10
Aşağıdaki enstrümanlardan hangisi üflemelidir?
KEMAN
SİPSİ
KANUN
CURA

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ceylan ve Yavrusu

CEVAPLAR BURADA (TERSTEN OKUYUNUZ!)

 1.   ÇOKARAK MİHARRÜDBA
 2.   OÇNAM ŞIRAB
 3.   MARYABKA PİDE
 4.   RENERE PATRES
 5.   ises nıkad ecni ne
 6.   IRATHANA LOS
 7.   IKNAY AHİMES
 8.  AREPO
 9.  ULĞORITAŞ LESYEV KIŞA      
 10. İSPİS
Müzik  soruları sizin merakınıza cevap vermesi için hazırlanmıştır. Eurovision şarkı yarışmasında birinci olan sanatçımız kimdir öğrendiniz mi?

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?