N SESİ (HARFİ)  ÖĞRETİMİ

N SESİ (HARFİ) ÖĞRETİMİ

Türkçe eklemeli dil grubundan olduğu için tümevarım sistemi ile öğretilmesi en doğru seçimdir. Ancak bunu yapmak için hem öğrenecek kişinin hem de öğretecek kişinin çok istekli olması gerekir. N sesi öğretiminde öncelikle sezdirmek gerekir. Her eğitimci kendine göre farklı yöntemlerle sezdirme yapabilir. Örnek olarak aşağıdaki video incelenebilir. N SESİ ÖĞRETİMİ HAKKINDA Sanırım artık öğrencilerimiz yavaş yavaş yazmada […]

Türkçe eklemeli dil grubundan olduğu için tümevarım sistemi ile öğretilmesi en doğru seçimdir. Ancak bunu yapmak için hem öğrenecek kişinin hem de öğretecek kişinin çok istekli olması gerekir. N sesi öğretiminde öncelikle sezdirmek gerekir. Her eğitimci kendine göre farklı yöntemlerle sezdirme yapabilir. Örnek olarak aşağıdaki video incelenebilir.

N SESİ ÖĞRETİMİ HAKKINDA

Sanırım artık öğrencilerimiz yavaş yavaş yazmada kendini geliştirmeye başlamışlardır. Biraz mesafe almaya başlamış olmalılar. Elbette genel durumdan bahsediyorum. İçlerinde çok iyi ve çok kötü olanlar da mutlaka olacaktır. Bizler çan eğrisi modeline göre hareket etmek zorundayız. 1. sınıf N sesi öğretimi için 20-30 kişilik bir sınıf olduğunu varsayarsak ve öğrencileri de 100 üzerinden değerlendirmek gerekirse, 5 kişi mükemmel  100 puan, 5 kişi çok kötü 20 puan, 5 kişi iyi 70-85 puan, 5 kişi vasat altı 30-55 puan, 10 kişi orta 60-70 puan şeklinde oluşur . Bu verilere göre bir grafik çizilse oluşan tablo tam bir çan eğrisi şeklinde çıkacağı için eğitimciler buna çan eğrisi adını vermektedir.

Eğer siz bir öğretmenseniz bu eğrideki başarılılar bölümünün artması için çalışırsınız. Eğer bir öğrenci velisi iseniz de muhakkak ki çocuğunuzun çanın yüzlük kısmında olmasını canı gönülden arzu edersiniz.

N harfi öğretimi

N harfi öğretimi yapılırken pek zorluk çekeceğinizi düşünmüyorum çünkü geçen derste öğrettiğimiz i harfinin tamamlanmış bir şekli gibidir. Yani bu harf de kılavuz çizgili defterde orta bölümdeki kırmızı çizgili alana yazılacak ve pek zorluk çekilmeyecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  B-b Sesinin (Harfinin) Kolay Öğretimi

Ses hissettirme de yapmamız gereken önemli bir çalışma olduğunu hep söylüyoruz. O halde iyi çalışmalar…

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?