Namazı Anlamak ve Bilmek

Namazı Anlamak ve Bilmek

Namaz dinin direğidir. Namaz insanı kötülüklerden uzaklaştırır ve insanın güzel ahlak sahibi olmasına yardımcı olur. İnsanın Yüce Allah ile bağını sürekli canlı tutmasını sağlayan bir ibadettir namaz. Namaz ruhun gıdasıdır. Müslümanların her günlük ibadetinin dini hayatlarında çok önemli bir yeri vardır. Müslümanın kesintisiz bir şekilde Allah ile bağlantısını sağlayan bir nimettir namaz. Namaz müminin miracıdır. […]

Namaz dinin direğidir. Namaz insanı kötülüklerden uzaklaştırır ve insanın güzel ahlak sahibi olmasına yardımcı olur. İnsanın Yüce Allah ile bağını sürekli canlı tutmasını sağlayan bir ibadettir namaz. Namaz ruhun gıdasıdır. Müslümanların her günlük ibadetinin dini hayatlarında çok önemli bir yeri vardır. Müslümanın kesintisiz bir şekilde Allah ile bağlantısını sağlayan bir nimettir namaz. Namaz müminin miracıdır. Allah’ın huzurunda duruşudur. Mümin namaz sayesinde Yüce Allah’ın manevi huzurunda yükselir ve ona yaklaşmış olur.

Kuranı Kerim’de de ‘sana vahyedilen kitabı oku ve namaz kıl. Muhakkak ki namaz hayasızlıktan ve kötülüklerden alıkoyar.’ buyurulmaktadır. (Ankebut suresi 29 ile 45inci ayetler) Namaz bir samimiyet eğitimidir. Namaz kılan insan samimiyeti ve içtenliği öğrenir. Namaz manevî hayattan başka maddî hayata da canlılık verir. Namazı böyle bilmek ve algılamak gerekir ki ibadet amacına ulaşsın. Kılana ilham gelsin, yaratanın rızasına alsın, ölsün gitsin, muradına ersin. Rabbim böyle namaz kılmayı cümlemize nasip etsin. Amin.
Namaz, kişinin Allah (celle celalühü) tarafından sürekli hatırlanmasına vesile olur. Bir ayette ‘o halde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl’ buyrulmaktadır. Namaz Allah’a kulluğun ulaşması ve kavuşması yolunda önemli bir vasıta olduğu içindir ki ‘namaz müminin miracıdır’ buyrulmuştur.

SÖZÜN ÖZÜ

Cahil kulun kalbi yalana dolana harama bağlıdır.
Salih kulun kalbi Kur’ana sünnete Hakka bağlıdır.
Unutma tez geçer ömür, zaman, yıl
Ne olur dosdoğru namaz kıl!

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Allah mı, Tanrı mı?

KOŞ GEL HAK YOLUNA

Düşün, uyan Kur’an indi, her kula
Aklı olan arar, bulur sora sora
Çağırır yaradan bizi hak yoluna
Koş gel Kur ân sünnet hak yoluna.
Unutma bu dünya vallahi yalan
Yaptığını gören bilen yok sanan
Düşün yol gösterir yüce Kur’an
Döngel kur ân sünnet hak yoluna.
Unutma dosdoğru ol maske takma
Uyan, inan, düşün gaflete dalma
Şeytana nefse cehalete kanma
Koş gel kur’an sünnet hak yoluna.
Biraz düşün ona buna saldırma
Dosdoğru ol sağı solu kandırma
Gel haktan adaletten ayrılma
Dön gel Kur’an sünnet hak yoluna.
Ey insan kim yarattı seni beni
Bilmeyen kul ya ahmak ya da deli
Bir düşün bırak şu hasedi
Koş gel Kur’an sünnet yoluna.
Üstad ölüp gideceksin buradan
Öğren ilmi irfanı olan kuldan
Düşün ayrılma hak olan yoldan
Dön gel Kur’an sünnet hak yola!

 SÖZÜN ÖZÜ
Ey insan, uyan, düşün, er-geç ölünecek
Sorgu sual hesap yerine gidilecek.
Kul, gel yola gösterir Yüce Kur’ân
Muradına erer Hak yolda olan.

ÜSTAT FIRAT

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?