Nasıl Bale Sanatçısı Olunur

Nasıl Bale Sanatçısı Olunur

Modern sahne sanatlardan bir kolu olan bale insanlar tarafından hoşça vakit geçirmek, bir öykünün müzik ve dansla birleştirilerek hikayeleştirilmesine, bale sanatçısının kendi duygu ve düşünceleri ile yorumlamak amacıyla icra edilen bir sanat dalıdır. Bale dansı yapan sanatçılarına erkek olanları balet adı verilir, bayan bale sanatçısına da balerin denmektedir. Bale sanatçıları neler yapar Canlandıracağı öyküyü önceden okur, canlandıracağı rolü kendi duygu ve düşünceleri […]

Modern sahne sanatlardan bir kolu olan bale insanlar tarafından hoşça vakit geçirmek, bir öykünün müzik ve dansla birleştirilerek hikayeleştirilmesine, bale sanatçısının kendi duygu ve düşünceleri ile yorumlamak amacıyla icra edilen bir sanat dalıdır. Bale dansı yapan sanatçılarına erkek olanları balet adı verilir, bayan bale sanatçısına da balerin denmektedir.

Bale sanatçıları neler yapar

Canlandıracağı öyküyü önceden okur, canlandıracağı rolü kendi duygu ve düşünceleri ile özümser, sahnede yapacağı fikirleri hareketleri önceden çalışarak öğrenir, ekip çalışması ile provaya katılır, gösteri gününde sahnede oynayacağı rolün kostümünü seçer, gerekli makyajlarını yapar, yaptırır. Zamanı gelince sahneye çıkar müzik eşliğinde ayak parmakları üstünde zarif hareketler şeklinde dansını icra eder, yaptığı zarif hareketlerin müzik ve diğer dansçılarla uyumlu olmasını sağlar, yaptığı gösteri bittiği zaman seyircileri selamlar. Sahnede bir grupla ya da tek başına figürlerin sergiler.

Kullandığı malzemeler mayo, tayt, kes, (bale sanatçılarının ayaklara giydikleri özel giyecek) tütü, tozluk, dizlik, sahne elbiseleri.

Bale Sanatçısı olmak

Bale sanatçısı olmak için gerekli özellikler

Bale düşünüldüğü kadar sıradan kolay bir iş olmadığı için beden olarak sağlam yapılı, kas ve kemik yapısı ayak parmakları üstünde yürümek ve koşmak için elverişli olmalı, müzik kulağı gelişmiş ritimleri, ezgileri ayırt etme yeteneğine sahip olmalı, yorucu ve uzun çalışmalar yapılacağından sabırlı olmalı, farklı fikirler üretmeli, verilen yönergeleri uygun hareket etmeli, insanlarla işbirliğine açık olmalı, güler yüzlü, estetik, ince fikirli olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde gelinlik dikerek para kazanmak

Çalışma ortamı genelde kapalı salonlarda gösterim sunulur, bazen de açık hava tiyatrolarında sanatını icra edebilir. Bale yapan sanatçıların sürekli bir ekiple birlikte çalışması gerekmektedir, bir ekip üyesi olduğunu bilmelidir. Yapılacak gösteriler genelde gece verilir. Bu sebeple sanatçılar gündüzleri prova yapar, dinlenme fırsatı bulur. Gösterimler hafta sonları Bayram tatillerinde de devam edebileceği için tatil saatleri sanatçılar için birazcık sıkıntılıdır. Bale sanatçıları sanat ekip ruhu ile çalıştığı için eğitmenleriyle piyanistler, sahne sorumlusuyla, koreograflarla, sahne müdürüyle çok iyi anlaşmak ve iletişim kurmak zorundadır.

Meslek edinmek için gerekli eğitim

Bale Sanatçısı olmak için eğitim Devlet Konservatuvarı Bale bölümlerinde alınabilir, üniversitelerin ilgili bölümlerinden Beden Eğitimi ve müzik alanında başarılı olanların, 12 yaşından büyük olmamak şartıyla özel yetenek sınavına tabi tutulur. Uygun görülmesi, baleye yakın olması, yapılacak mülakat sınavında ruhsal, zihinsel, bedensel sorun olmaması durumunda başarılı kabul edilerek konservatuarda bale bölümünde eğitim görmeye başlar. 3 yıl orta devre, 3 yıl lise devresi, 4 yıl da lisans dönemi olmak üzere toplam 10 yıl eğitim alması gerektiği bilinmelidir. Eğitim sonrasında bir yıl stajyer olarak çalışılır, sonra bale sanatçısıünvanıyla çalışmalara katılarak görev alır.

İş bulma alanları fırsatları

Bale sanatçısı olan bir insan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde bulunan Opera ve Bale müdürlüklerinden çalışabilir. Ayrıca özel olarak kurulan bale topluluklarından çalışma fırsatı bulur. Dileyen, isteyen devlet konservatuvarları ile özel Bale kurslarına eğitici olarak çalışma fırsatı yakalayabilir. Kültür Bakanlığı’na bağlı bir kurum olan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğündeki opera, orkestra ve bale sanatçıları kadroları  Maliye Bakanlığı onayı ile belirlenerek, Kurumun açtığı sınavlarda başarılı olmak kaydıyla, Ankara, İzmir, İstanbul, Mersin gibi büyükşehirlerde Opera ve Bale müdürlüklerinde iş bulma fırsatları mevcuttur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Teknolojisi Teknisyeni Ne İş Yapar İş İmkanları Kazancı

Bale sanatçılarının maaşı ne kadardır

Devlet Opera ve Bale kurumunda iş bulup çalışanların ücretin asgari ücretin 10 katına kadar olduğunu söyleyebiliriz. Diğer özel kurumlarda çalışanların performansına ve yeteneğine göre değiştiğini bilmeniz gerekir. Bale sanatçılarının meslekte ilerlemeleri sonrasında aldıkları ünvanlar değişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Nasıl Bale Sanatçısı Olunur yazınızda, balerin maaşı asgari ücretin 10 katı yazmışsınız. Ama öyle değil.. en fazla 3 katı. o da her ay kesile kesile gidiyor..
    Yılların emeği ve özel yetenek gerektiren bu sanat dalına emek verenler hiç de sanıldığı gibi yaşamıyor.

    • Serap hanım haklı olabilirsiniz ama kendini kanıtlamış bir balerin 10 katına kadar alır diye düşünmüştük. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Sanata ve sanatçıya hakettiği değerin verildiği günlerin gelmesini diliyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?