Nasıl Banka Personeli Olunur

Nasıl Banka Personeli Olunur

 Finans kurumlarında ve bankalarda ekonomik hesaplar ve  para kaynakları konusunda hizmet veren servislerde çalışan kişiye bankacılık meslek personeli adı verilir. Bu personel müşterilerle ilgili her türlü görevin yanısıra; Bankada hesap açma hesap kapatma, Paranın başka hesaba havale edilmesi, Senet tahsilatı, ihracat ve ithalat gibi aracılık hizmetleri, Döviz alım satımı, emanet kabul etme, Kredi isteklerini inceleme değerlendirme çek […]

 Finans kurumlarında ve bankalarda ekonomik hesaplar ve  para kaynakları konusunda hizmet veren servislerde çalışan kişiye bankacılık meslek personeli adı verilir. Bu personel müşterilerle ilgili her türlü görevin yanısıra;
 • Bankada hesap açma hesap kapatma,
 • Paranın başka hesaba havale edilmesi,
 • Senet tahsilatı, ihracat ve ithalat gibi aracılık hizmetleri,
 • Döviz alım satımı, emanet kabul etme,
 • Kredi isteklerini inceleme değerlendirme çek ve akredite muamelelerin yapma
 • Kambiyo işleri yapma
 • Teminat mektubu verme kefalet mektubu kabul etme
 • İş adamlarının ve bankanın itibarını gösteren referans mektupları yazma
 • Banka ve çalıştığı kurumun müşterilerine seyahat çekleri ve kredi kartları düzenleme
 • Bağkur Sosyal Güvenlik Kurumu primleri
 • Elektrik su vergi doğalgaz faturalarının ve diğer her türlü banka ile yapılan kurumların faturalarının ödeme işlemlerini yapma görevini yerine getirirler.
Bankacılık sektöründe çalışmak

Bankacılık meslek elemanının kullandığı araç gereçler

Bankacılık meslek elemanı büro ortamında her türlü iletişim araçlarını, teknolojik cihazları çok iyi kullanması gerekmektedir. Bunlar; bilgisayar, faks, hesap makinası, borsa işlemleri takibi, günlük hareket defterleri, durum cetvelleri, prim notaları, kalamozalar gibi alet ve malzemeler olabilir.

Bankacılık sektöründe çalışmak için gerekli özellikler

Ekonomi, iktisat ve matematik konularında başarılı, insanlarla iyi iletişim kurabilen, kapalı ortamlarda uzun süre kalabilen, güler yüzlü, sabırlı, dikkatli kendini teknolojiye hazır halde tutabilen, yeniliklere ve gelişmeleri açık kişiler olmalıdır.

Bankacılık sektöründe çalışmak için alınması gereken eğitim

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cv Benim İle Ücret Ödemeden İş İlanı Verebilirsiniz!

Üniversitelerin çok farklı bölümlerinde bankacılık konularını içeren dersler verilmektedir. Bankacılık bölümünden tutun da bankacılık ve sigortacılık bölümünde, üniversitelerin iktisat, ekonomi, çalışma ekonomisi, maliye gibi bölümlerinin olduğu bütün fakültelerden mezun olanların bu konularla ilgili yeterli altyapı ve birikime sahip olacaklarını söyleyebiliriz.

Lise mezunu birinin önlisans düzeyinde ya da lisans düzeyinde eğitim alarak bu görevi en iyi şekilde yapabileceğini söyleyebiliriz. Eğitim süresi önlisans okumak isteyenler de iki yıl, lisans düzeyinde eğitim almak isteyenlerde bir yıl hazırlık olmak şartıyla toplamda 5 yıl eğitim almaları gerekmektedir.

Bankacılık Bölümü Dersleri

Eğitim süresince ekonomi ile ilgili dersler okutulmaktadır. Bunlardan bazıları; mikro ekonomi, temel hukuk bilgisi, genel matematik, bilgisayar kullanımı, işletme matematiği, istatistik, bankacılık sistemi ve mevzuatı, bankacılıkta pazarlama, kıymetli evrak ve takip hukuku, para piyasaları, yönetim ve organizasyon, finansman, analiz, Para teorisi, ticari yazışma ve benzerleri şeklinde söyleyebiliriz.

Bankacılık sektöründe ünvan ve ücretler

Eğitim sonrasında önlisans mezunlarına bankacılık veya bankacılık meslek elemanı ünvanı verirken, lisans düzeyinde okullardan mezun olanlar da bitirdiği bölümle alakalı bir  ünvan alırlar. Bankacılık sektöründe çalışmak isteyen personelin çalışma koşulları oldukça rahat ve temiz, sakindir. Kazandıkları para da Türkiye şartlarında oldukça iyi olduğu söylenebilir. Eğer kamu bankalarında çalışırsanız daha rahat edeceğinizi ve çok para kazanacağınızı tahmin edebilirsiniz. Özel bankalarda çalışanların da performansına göre maaş alacağını bilmeniz gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tarih Öğretmeni mi Olmak İstiyorsunuz

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?