Nasıl Kendi İşimin Patronu Olurum?

Nasıl Kendi İşimin Patronu Olurum?

Yıllarca başkalarına çalışıp, sabit ücretle maaş alan insanlar ‘uygun zaman ve zeminde param olduğu zaman kendi işimin patronu olmak istiyorum’ diye içinden geçirir. Bu da en tabii hakkıdır. Bilir ki çalıştığı patronu da günün birinde bir başkasına çalışan bir işçiydi. Hedeflere ulaşmak; her şeyi düşünmek, hayal kurmak,  hesap yapmak, plan yapmak ile mümkün olur. Bu […]

Yıllarca başkalarına çalışıp, sabit ücretle maaş alan insanlar ‘uygun zaman ve zeminde param olduğu zaman kendi işimin patronu olmak istiyorum’ diye içinden geçirir. Bu da en tabii hakkıdır. Bilir ki çalıştığı patronu da günün birinde bir başkasına çalışan bir işçiydi. Hedeflere ulaşmak; her şeyi düşünmek, hayal kurmak,  hesap yapmak, plan yapmak ile mümkün olur. Bu düşüncede olup araştırma yapan insanlara bizler de dilimiz döndüğünce katkı sağlamak istiyoruz.

Kendi işini kurmak isteyenler ne yapmalıdır, onlara önemli ipuçları vereceğiz.  Öncelikle iyi bir bütçe planlaması yapılması gerekir. Çünkü bildiğiniz gibi parasız hiçbir şey olmaz. Risk faktörünü de unutmamak gerektiğini peşinen hatırlatalım. Çünkü ticaret yapacaksanız mutlaka risk olacaktır, ancak cesur olmak gerektiğini sizler de bilirsiniz. Karar alırken korkmadan çekinmeden girişmelisiniz. Ancak ve ancak mutlaka ve mutlaka önceden plan yapmalısınız ve bu plan esasına göre hareket etmelisiniz.

Kendi işini kurmak ve kendi hesabına para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli basamaklar şunlardır;

Bütün ihtimaller düşünülmeli

Mutlaka bir B planı olmalıdır. Bazen işler istediğiniz gibi yürümeyebilir, yani A planımız çökerse pes etmeden B planını devreye sokmak gerektiği bilinmelidir. Ummadığınız şartlar ve mahiyetler, beklenmeyen koşullar sizin zor durumda kalmanıza sebebiyet verebilir.

Görevinizi layıkıyla yapın

Bir işe atıldıysanız sadece göreviniz o olsun, birkaç farklı sektörde aynı anda ilerlemeye çalışmayın. Problemleri çözmek için kibar olun. İnsanlar sizden ne alacağını bilsin, kafalarını karıştırmayın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Önceden Çekilen Kredilerin Dosya Masrafları Alınabilir mi?

İşyerinizde çalıştıracağınız insanları düşünün

Size hizmet üretecek insanlar işinize inansın, sizinle birlikte adapte olarak çalışsın. Projenizin gerçekçi olduğuna inanarak sizinle birlikte performans sergilesinler.

Girişimci olmak

Yaptığınız işten keyif alın

Kendi işinizi yaparken zevk almanın da önemli olduğunu unutmayın. Yalnızca para kazanmak amacıyla o işe odaklanmayın. İşinizi gerçek anlamda yerine getirin. Yapacağınız her ne iş ise gerçek anlamda efor sarf ederek yapmaya çalışın.

En önemli aşama uygulamadır

Planlar yapılır, esas olan uygulamadır. Başkalarına göre farkınızı yansıtmanız gerekir. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için çalışmalısınız.

Duygusallıktan uzaklaşmayın

İnsan olduğunuzu ve duygu yüklü bir yapıya sahip olduğunuzu asla unutmayın, çünkü yapacağınız iş sürekli insanlarla olacaktır. Dolayısıyla insanı yönünüzü asla terk etmeyin.

Sektörü ve müşterileri tanıyın

Kendi işinizin patronu olmak istiyorsanız sektörü ve müşterileri tanımalısınız. İşletmenizin hangi amaçla ve kime hizmet edeceğini önceden belirleyin. Demografik yapı başta olmak üzere müşterilerin özelliklerini iyi bilmelisiniz.

Doğru olanı değil, kendi bildiğinizi hayata geçirin

Girişimci olmak derin sularda yüzmek demektir. Başkalarının yaptıklarını tekrarlamak yerine, kendinizin orijinal fikirlerini hayata geçirmeye çalışın.

Olumlu düşünün

İstenmeyen durumlar karşısında pozitif olmaya çalışın. Daima ‘evet’ kelimesini ‘Hayır’ cümlesinden daha fazla kullanmaya çaba sarf edin. Unutulmamalıdır ki, müşteriye verilen olumsuz bir yanıt yanlış insan olduğunuz kanısını oluşturur.

Size uygun iş seçin

Sizi yansıtacak bir iş seçin. DNA olarak tabir edilen sizi tanımlayan, özelliğinize en uygun yapmaktan ve yerine getirmekten keyif aldığınız işler tercih edin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tifdruk Baskı Nedir Tifdruk Baskı Operatörü Ne İş Yapar

İnsanın kendi işinin sahibi olmak için fedakarlık yapmak zorundadır. Öncesinde iyi bir araştırma yapmak gerektiğini tahmin edersiniz. Araştırma hem sektör bazında hem de açacağınız dükkan işletme anlamında oldukça detaylı olmalıdır.  Çünkü kendi dükkanının patronu olmak için sektörü iyi tanımalısınız rakiplerinizi bilmelisiniz. Müşterilerin beklentilerini önceden hesap etmelisiniz. Açacağınız dükkanın kapasitesini bütçeniz oranında hesaplamalısınız. Küçük bir dükkana el veriyorsa ona göre hesap kitap yapmalısınız.

Günümüzde işletme açmak için hazır sermaye bulunduran insan çok azdır. Doğal olarak mecburen kredi çekmek zorundasınız. Kredi çekmek için de sizlere uygun kredi veren finans kurumları ile iletişime geçmeniz gerekir. Çünkü daha en başından krediyi pahalı çekip zarar etmeyin.

Bir iş planı yaparak bu plan çerçevesinde hareket etmek gerektiğini asla aklınızdan geçirmeyin. Bu plan içerisinde her şey olmalıdır. İşletmenizin aylık masrafı ne kadar,  dükkanımızda çalışacak personelin sayısı, giderleri gibi iyi bir plan yaparsanız ileriki süreçte zorluk çekmezsiniz.

Kendi dükkanımın patronu olmak istiyorum demek hesapsızca düşünmeden atılmak anlamına gelmez. Öyle yaparsanız fazla uzun sürmez. Kısa süre içerisinde iflas edersiniz.  Eğer çok yönlü düşünürseniz önceden her türlü olumsuzlukları hesap ederseniz ve buna göre bütçe oluşturursunuz, sekteye uğrarsınız.

Kendi işini kurmak isteyenler için en önemli ipuçlarından birisi de aile kavramıdır.  Bir işletme açmaya karar verirken kendi başımıza değil de aile bireyleri tanıdıklarınız,  büyükleriniz ileti yapmanızda fayda var. Çünkü insanlar hem maddi olarak hem de manevi olarak size olumlu ya da olumsuz görüş bildirebilir. Sizin düşünemediğiniz bazı konularda ailenizin farklı fikirleri olabilir. Onlara da saygı duymak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Laborant ve Veteriner Sağlık Teknikeri Ne İş Yapar, Maaşı, İş İmkanları

Bütün yukarıda saydığımız şartları yerine getirebiliyorsanız, hedeflerinizi belirledikten sonra piyasa araştırmasının yapıp kendinize uygun bir yerde dükkan bulmaya başlayabilirsiniz. Dükkan ararken de insanların yoğun olarak geçiş yaptığı güzergahları tercih etmelisiniz.  Böylece kendi işinin kurmak isteyenler en başından kazançlı çıkacaklarını bilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?