Nasıl Meslek Sahibi Olunur?

Nasıl Meslek Sahibi Olunur?

İhtiyaçlarının giderilmesi noktasında insanların birbirine ihtiyacı vardır. Bu da her meslekten ihtiyaç olduğu anlamına gelir, çünkü bireysel anlamda her ihtiyacımızı gideremeyiz. Terzi, kaptan, madenci, mühendis, asker, polis, öğretmen, doktor, hakim, manav ve yüzlercesi. Peki meslek seçimi nasıl yapılır? İnsanın Gelecekten hayatını idame ettirebilmesi için hem mutlu olacağı hem de para kazanabileceği bir sanat sahibi olmak […]

İhtiyaçlarının giderilmesi noktasında insanların birbirine ihtiyacı vardır. Bu da her meslekten ihtiyaç olduğu anlamına gelir, çünkü bireysel anlamda her ihtiyacımızı gideremeyiz. Terzi, kaptan, madenci, mühendis, asker, polis, öğretmen, doktor, hakim, manav ve yüzlercesi.

Peki meslek seçimi nasıl yapılır? İnsanın Gelecekten hayatını idame ettirebilmesi için hem mutlu olacağı hem de para kazanabileceği bir sanat sahibi olmak kolay mıdır? Gerçekleri söylemek gerekirse, günümüzde gerçek manada sanat bilen insan sayısı azdır. Meslek derken de okullarda aldığınız puanlara bakılarak yerleştirilip, sonrasında mezun olunan okullar insanı meslek sahibi yapmıyor.

MESLEK SEÇİMİ

Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Devlet kademesinde herhangi bir kurumda çalışma dönemi çoktan sona ermiştir. Yani ihtimal var ama oldukça düşüktür. Çünkü devlet her kademede özelleştirmeye ağırlık vermiştir. Sağlıkta, eğitimde hatta ve hatta güvenlikte bile yoğun bir şekilde özelleştirme söz konusudur. Durum böyle olunca da geçmişin hantal yapısı bir kenara itilmiş, özel sektör işine yarayacak adamı kılı kırk yararak arayıp bulmaya çalışmaktadır. Çünkü o kadar çok alternatif var ki. Mühendisler arasından en iyilerini, öğretmenler arasından kendini ifade etmiş geliştirmiş olanları, yazılımcı, sosyal medya uzmanı, uzman doktor veya sıradan fabrikada çalıştırabileceği bir işçiyi bile gereksiz kriterlerle sınama dönemine girilmiştir.

Şunu ifade etmeye çalışıyoruz; Meslek seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların en önemlilerinden birisi, gerçek manada gönül vermek. Eskilerin deyimi ile ‘altın bilezik sahibi olmak’ sıradan olmamak, her işi yaparım, anlayışından sıyrılmak. Bir alanda bilgi sahibi olmak ve gerçek manada o mesleğin hakkını vermek gerekiyor. Aksi takdirde bir işte çalışmak meslek sahibi olmak veya kariyer yapmak hayal olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gıdada Aşırı Bilgi Kirliliği Var

Okumadan Meslek Sahibi Olmak

Her zaman okulda okuyarak, eğitim alarak meslek sahibi olunmaz. Bazı meslekler okumadan, bizzat işin ocağında yaşayarak, çıraklık, ustalık, kalfalık şeklinde gelişir. Örneğin, terzilik, inşaat kalfalığı bunlara en güzel örnekler. Ya da oto tamirciliği, elektronik teknik servis personeli gibi meslek sahipleri üniversitede okuyarak olunmaz. Yaşayarak, tecrübe edinerek sahip olunan meslekler arasındadır.

Bazı meslekler vardır insanlar küçümser, ancak beğenmedikleri küçümsedikleri o meslek sahipleri kazanç anlamında çok fahiş rakamlar elde etmektedirler. Örneğin kuaförlük, şoförlük, çay ocağı işleticisi hatta tuvalet bekçisi bunlara en güzel örnek olarak verilebilir. Her iş değerlidir. Küçümsemek yanlıştır.

Hayatı idame ettirebilmek için herkesin farklı bir işe ihtiyacı vardır. İş bulabilmek için de doğal olarak meslek sahibi olmak gerekir.  Nasıl meslek sahibi olunur, kimlere hangi meslekler uygundur sizlere kısa kısa değineceğiz. Böylece meslek seçimi yaparak sizler de geleceğinize yönelik hedefler belirlersiniz. En çok tercih edilen meslekler değil, sizin en çok yapabileceğiniz meslekler üzerine ağırlık verilmelidir.

İnsanların gelecekte severek para kazanabileceği bir mesleğe sahip olabilmesi için mesleki eğitim alması gerekir. Bunun için de farklı kriterler bulunmaktadır. Eğer sanayi sektöründe iştigal edecekseniz. Herkes yetenekleri doğrultusunda kendine özgü meslek sahibi olabilir.  Ancak bazı durumlarda mesleki eğitime ihtiyaç duyulur.  Bunun için de hizmet ve sanayi sektöründe çalışacak kişilere eğitim verilir. Eğitim resmi kurumlarda ya da özel kurumlarda belli programlar dahilinde verilmektedir. Ayrıca belli bir program izlemeksizin belli becerilerin edilebilmesi amacıyla mesleki eğitimler de alınabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrenciler Reklam Aracı Olmayacak

Ülkemizde Cumhuriyet döneminde itibaren mesleki eğitime ağırlık verilmeye başlanmış,  buna yönelik çalışmalar yapılmıştır. Dünya genelinde de sanayinin gelişmesi için eğitimin önemi vurgulanmış,  bunun için de mesleki eğitime ağırlık vermiştir. Ancak bu sorun hala tam olarak dünya genelinde çözülememiştir.

Hangi meslek iyidir

Hangi meslek daha çok para kazandırır

İnsanlar rahat bir hayat sürebilmek amacıyla nasıl meslek sahibi olunur,  hangi meslekler yapılır, nasıl para kazanılır araştırmaya devam etmektedir. Türkiye’de son yıllarda meslek eğitimine başlangıç olarak meslek liseleri eğitim vermeye devam etmektedir. Ancak burada da yeterli verim alındığı söylenemez. Çünkü ülkemizde not sistemi ile meslek seçimi yapıldığı için gerçekten bu işi kavramış değiliz. Yani meslek lisesi okuyanlar 2. sınıf eğitim alıyormuş gibi yorumlanmaktadır. Bu sebeple de gerçekten herhangi bir meleğe ilgi duyan gençler yanlış algıdan dolayı meslek lisesini en son tercih olarak düşünmektedir. O zaman bu algının de işe bilmesi için meslek liselerinin gerçek değerini bulması gerektiği kanısındayız.

Bir insan mesleki eğitim almak için öncelikle gerçekten istediği bir mesleği seçmeli ve buraya da bilgi beceri ve yetenekleri doğrultusunda kayıt yaptırmalıdır. Sonrasında yüksek eğitim noktasında ilgili bölümde akademik kariyerini tamamlamalı. Bu meslekte kendini geliştirmelidir.

Mesleki eğitim sadece Türkiye’nin değil dünyanın da önemli sorunları arasındadır. Beyin göçü yaşayan dünya gerçekten kendini yetiştirmiş olan insanları aramaktadır. Sizler de iyi bir mesleki eğitim alınız. Kendinizi kanıtlarsanız Türkiye değil dünya genelinde size iş verecek firmalar bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devletin Eğitim(sizlik) Politikası

Size son olarak tavsiyemiz severek, isteyerek yapacağınız bir meslek seçin. Sonrasında da mutlu bir hayat sürmek için nasıl meslek seçimi yapılır, hangi meslek daha çok para kazandırır, hangi meslek sizi mutlu eder, enine boyuna araştırın.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?