Nasıl Voleybolcu Olunur

Nasıl Voleybolcu Olunur

Voleybolcu kime denir Altışar kişiden oluşan iki takım arasında oynanan oyunun her sporcusuna voleybolcu denir. Voleybolda amaç kare şeklinde bölünmüş 2 sahanın ortasında yer alan file üzerinden geçirilerek karşı takımın alanına topu düşürme işidir. Her spor branşında olduğu gibi voleybolda da kendine özgü kurallar bulunmaktadır. En önemli kurallardan birisi de voleybolcu kendi sahasına rakip tarafından […]

Voleybolcu kime denir

Altışar kişiden oluşan iki takım arasında oynanan oyunun her sporcusuna voleybolcu denir. Voleybolda amaç kare şeklinde bölünmüş 2 sahanın ortasında yer alan file üzerinden geçirilerek karşı takımın alanına topu düşürme işidir.

Her spor branşında olduğu gibi voleybolda da kendine özgü kurallar bulunmaktadır. En önemli kurallardan birisi de voleybolcu kendi sahasına rakip tarafından gönderilen topu yere temas ettirmeden en az 3 pas yaparak rakip sahaya temas ettirmesidir. Voleybolcu olarak spor kulüplerinden birisinde görev yapan biri verdiği efor karşılığında kazanç sağlar. Amatör kulüplerde fazla para hedeflenmez. Amaç yükselmek, nihayetinde profesyonel olarak yola devam etmektir. profesyonel manada voleybolcu olan birisi kulüp bulur ve her iki taraf yaptığı anlaşma karşılığında sportif faaliyet gerçekleştirir.

Voleybolcunun görevleri nelerdir

 • Voleybolcuğu meslek olarak seçen bir sporcu ait olduğu takımıyla beraber sezon öncesinde hazırlık çalışmalarına katılır.
 • Sezon içerisinde de her türlü kamp ve antreman çalışmalarına düzenli olarak katılmak zorundadır.
 • Sporcu hem zihinsel hem de fiziksel olarak bütün maçlara hazır olmak zorundadır.
 • Kendini çalıştıracak olan antrenör tarafından hazırlanan çalışma programına harfiyen uymak zorundadır.
 • Maç takvimine uygun olarak takımıyla birlikte voleybol müsabakalarına ya da turnuvalara katılmakla yükümlüdür.
 • Bir müsabaka öncesinde, esnasında, molada, devre arasında antrenör tarafından kendine verilen taktikleri harfiyen yerine getirmek mecburiyetindedir.
 • En az 10 ay olan sezon çalışma programına katılmalıdır.
 • Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra kategorisine uygun olan maçlara çıkmalıdır.
 • Kulüp doktoru nezaretinde sağlık ve beslenme kurallarına uymalıdır.
 • Eğer herhangi bir sakatlık söz konusu ile kulüp doktoru tarafından uygulanan tedaviye harfiyen uymalıdır.
 • Rakip takımı analiz etmek amacıyla antrenörü tarafından yapılan maç öncesi toplantılara katılmalıdır.
 • Ruh ve beden sağlığını korumalı, kendine zarar verecek her türlü kötü alışkanlıklardan uzak durmalıdır.
 • Kulübünde başarılı olması durumunda Milli Takımlar seviyesinde davet gelmesi durumunda Milli Takımın voleybol maçlarına ya da turnuvalarına katılmalıdır.
 • Maç esnasında rakip takımın oyuncularına, karşılaşmayı yöneten hakemlere centilmence, saygılı ve sportmen davranışlar sergileyerek oyunu kurallarına göre oynamalıdır.

Voleybolcuda olması gereken özellikler

 • Voleybolcu olmayı kafasına koyan birisi yeterli zeka düzeyinde olması gerekir.
 • Takım oyunlarına uyum sağlayan insan ilişkileri gelişmiş kişiler olması gerekir.
 • Atletik yapısı olan en önemlisi kol ve bacakları ile vücudu uyum halinde ve yeterli uzunlukta olmalıdır.
 • Kasları sağlam ve güçlü olmalıdır vücudunda herhangi sağlık sorunu olmamalıdır.
 • Sportif düşünme ve yeteneğine sahip olmalıdır seyahate engel bir durum söz konusu olmamalıdır.
 • Antrenmanlara zamanında çıkmalı, kendine verilen diyet programlarına veya beslenme takvimine uygun beslenmelidir.
 • Disiplinli, sağlam karakterli kişiler voleybolcu olmak için gerekli özelliklere sahip sayılır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Yemek Siparişi

Voleybolcu hangi alet ya da malzemeleri kullanır

Voleybolcu olan biri antrenmanda ya da maç esnasında farklı alet araç gereç ve malzemeleri kullanır. Bunlar; eşofman, spor çorabı, spor ayakkabısı, şort, spor çantası, maç forması, sıçrama çubukları, minder, kasa, sağlık topları, voleybol filesi,  voleybol topu, ağırlık barları, lastikler, bisiklet, koşu bantları, atlama ipi, scoreboard gibi araç gereç ve malzemeler olmaktadır.

Voleybolcu iş imkanları


Voleybol Müsabakası

Dünya genelinde hem erkekler hem de bayanlar kategorisinde voleybol sporuna ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu ilgi beraberinde başarıyı da yukarılara taşımaktadır. Voleybol sayesinde hem ülke bilinirliği artıyor, hem de uluslararası ilişkiler gelişiyor. spor sadece kazanmaya yönelik bir aktivite olarak düşünülmemelidir. Uluslararası maçlarda ya da turnuvalarda ülkenin temsili de önemli bir başarıdır.

Türkiye’de spor kulüpleri salon sporlarına gerekli altyapıyı sağlamaktadır. Son yıllarda özel spor kulüplerinin belediyeler tarafından desteklendiği branşlar arasında voleybol kulüpleri gelmektedir. Dolayısıyla hem profesyonel spor kulüpleri, hem belediyeler, hem kamu kurum ve kuruluşların voleybolcu istihdamı söz konusudur. Para kazanma amaçlı olarak voleybolculuk yapmak isteyenler mutlaka büyük kulüplerin en üst liginde yer alan takımlarına girmek için çaba harcamalıdır. Çünkü orası zirve olarak kabul edilir. Burada öne çıkılır, herkes sizi tanır ve transfer teklifleri yapılır. Anlaşılan kulüple kontrat imzalanır ve amacınıza ulaşmış olursunuz. Tabii bu durum bütün voleybolcular için geçerli değildir.

2006 yılında çıkarılan yönetmelikler sporcular için büyük avantaj sağlamaktadır. Yönetmelik gereğince minimum 10 kere ülkemizi farklı sportif faaliyetlerde temsil edenlere milli sporcu belgesi şansı tanımaktadır. Bu hakkı elde edenler Gençlik ve Spor Genel Müdürlüklerine sportif eğitim uzmanı veya antrenör olarak girebilmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı’nda açık kadrolara da beden eğitimi öğretmenliği hakkı da sınavsız olarak sağlanmaktadır. Dolayısıyla başarılı olan voleybolculara hem kulüpler bazında hem de kamu kurum ve kuruluşlarındaki uygun kadrolarda iş imkanı sağlanmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evden Eve Nakliyat Sektörü Modernleşiyor

Voleybolcu Lisansı Nasıl Çıkarılır

Voleybolcu olmak için meslek eğitimi şarttır. Bunun için 9 yaşını geçmiş olanlar lisans çıkarma hakkına sahiptir. Lisans alabilmek için başta Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından açılan seminer ve kurslar da veya yaz gelişim kamplarında yeterli eğitimi almaları gerekir. Türkiye Voleybol Federasyonu ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yapılan protokol gereğince okullarda voleybolun yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi amacıyla açılan kurs ve seminerlere katılmak voleybolcu olmak için gerekli eğitimin en kolay basamaklarından biridir.

Gençlik ve Spor İl müdürlüklerinin eğitim kurslarına katılmak aynı şekilde eğitimin bir başka kolay tarafıdır. Türkiye genelinde voleybolcu olmak için en güzel eğitimin önemli kulüplerin altyapılarında verildiğini söylemeye gerek yok bile. Dolayısıyla Türkiye’de veya dünya genelinde önemli başarılar yakalamış voleybol kulüplerimizden herhangi birinin açtığı eğitim ve kurslara katılmak voleybolcu olmak amacıyla alınacak en akıllı eğitim sayılmaktadır.


Voleybolculuk için gerekli özellikler

Voleybolcu seçilmek için gerekli koşullar

Voleybolcu seçmelerine katılmadan önce ‘spor yapmasında herhangi bir sakınca yoktur’ belgesi almak gerekir. Bunu da sağlık raporu verme hakkı bulunan sağlık kuruluşlarından alabilirsiniz. Voleybol kulüpleri voleybolcu altyapı seçmelerine katılabilmek için 9 yaşını geçmiş olmak gerekir. Şartları yerine getirmeniz durumunda kurs ve seminerlere katılabilirsiniz. Başarılı olmanız durumunda sizlere voleybolcu lisansı verilir. Mahalli mitlerde maç yapabilmek için il temsilciliklerine Türkiye liglerine katılmak için ise voleybol federasyonuna başvurulmalıdır. Voleybolcu olarak müsabakalarda boy göstermek için Türkiye Voleybol Federasyonu tarafından lisans çıkarmak şarttır. Federasyon adına lisans işlemlerini yaşadığınız şehirdeki Gençlik ve Spor İl müdürlükleri yerine getirmektedir.

Voleybolcu olmak için gerekli özellikler

Sporcu olacak kişinin vücut yapısı boy ve kilosu spor yapmak için ideal olmalıdır. Voleybolcu olmak için kondisyonel özellikler yerinde ve yeterli olmalıdır. Bunlar; aksiyon yeteneği, sürat, dinamiklik, statik kuvvet, özel ve genel dayanıklılık olarak sayılır. Sporcunun analiz, gözlem ve algılama yeteneğinin yeterli olması için belli öğrenim düzeyinde olması gerekir. Zihinsel bakımdan oyun anlayışı, motivasyon gibi yetenekler sporcuda bulunmalıdır. Takım anlayışı, sorumluluk alabilme, liderlik özelliklerini barındıran sosyal faktörler bulunmalıdır. Hazır olma, strese katlanabilme, müsabakada ayakta kalabilmeyi içeren psikolojik faktörler de voleybolcu seçmelerinde önemli kriterler olarak karşınıza çıkabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü Hakkında Bilgi

Voleybolcu olmak için ne kadar eğitim yapılır


Voleybolcuların Sevinci

9 yaşından itibaren çalışmalara başlanır. Bu çalışmalar bu mesleği devam ettirdiği süre boyunca devam eder. Voleybol eğitiminde oyunla ilgili bütün çalışmalar harfiyen yaptırılır. Bunlar; manşet, pas, smaç, parmak pas, savunma çalışmaları, hücum çalışmaları, blok üzerine yapılan eğitimlerdir.

Taktiksel olarak da maç esnasında oyun sisteminin dizilişi ve rakip takımın analizi olur. Kondisyon eğitiminde sporcunun dayanıklılık, kuvvet, beceri, sürat, koordinasyon ve hareketlilik gibi motorik özelliklerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır.

En son teorik olarak uygulama aşamasında voleybolcunun saha içinde ve saha dışında voleybol ile ilgili bilinmesi gereken konuları çalışmalarını kapsar. Bunlar motivasyon yöntemleri, voleybol oyun kuralları, yabancı madde ya da zararlı maddelerin kullanılmaması, spor sakatlıkları, beslenme alışkanlıkları üzerine yapılan eğitimlerdir.

Yaşadığınız bölgede voleybol sporu üzerine faaliyet gösteren kulüp olabileceği gibi Türkiye Voleybol Federasyonu, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü aracılığı ile voleybol ve voleybolculuk üzerine her türlü bilgi sahibi olunabilir.

Voleybolcular ne kadar kazanır

Türkiye 1. Ligi’nde sportif faaliyet yürüten bir kulüpte voleybolcu olarak yaşamınızı sürdürürseniz performansınız ölçüsünde size transfer ücreti ödenir. Bu durum transfer olacağınız kulüp ve sizin kabul edebileceğimiz rakamlar ile ve pazarlıkla ortaya çıkar. Futboldaki kadar yüksek fahiş fiyatlar voleybolcu için söz konusu değildir. Her şeye rağmen Türkiye şartlarında oldukça yüksek kazanç olarak düşünülebilir.

2. Ya da 3. Ligde faaliyet gösteren spor kulüplerinde voleybolculuk yapanların kazancı ise en az asgari ücret olacak şekilde düzenlenir.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?