– Negatif Sayılarda + Toplama – Çıkarma

– Negatif Sayılarda + Toplama – Çıkarma

Negatif Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi Alıştırmaları Negatif sayılarla yani eksi olan sayılarla toplama ve çıkarma işlemini örneklerle anlatmaya çalışacağız. İlk örneğimiz 2 – 3 olsun. Şimdi gördüğünüz gibi pozitif bir sayıdan başka bir pozitif sayıyı çıkaracağız ama çıkardığım sayı daha büyüktür. Normal bir çıkarma işleminde büyük sayıdan küçük sayı çıkar. Ama bu işlemde tam […]

Negatif Sayılarla Toplama ve Çıkarma İşlemi Alıştırmaları

Negatif sayılarla yani eksi olan sayılarla toplama ve çıkarma işlemini örneklerle anlatmaya çalışacağız. İlk örneğimiz 2 – 3 olsun. Şimdi gördüğünüz gibi pozitif bir sayıdan başka bir pozitif sayıyı çıkaracağız ama çıkardığım sayı daha büyüktür. Normal bir çıkarma işleminde büyük sayıdan küçük sayı çıkar. Ama bu işlemde tam tersi bir durum söz konusu. Dolayısıyla da sonuç negatif bir şey olacaktır.

İsterseniz şimdi bu durum üzerine biraz düşünelim. Bir sayı doğrusu üzerinde puan üzerine bir düşünelim. Sayı doğrusunu bilmeyen yoktur sanırım. Yine de hatırlatmak gerekirse; yatay bir doğru çiziyoruz ve üzerine bir noktaya 0 sıfır işaretliyoruz. Sıfırın solundaki sayılar önlerinde eksi olacak şekilde -1, -2, -3… diye devam ederken sağa doğru devam eden sayıların önüne işaret koymuyoruz. Çünkü önünde herhangi bir işaret olmayan sayılar pozitif yani artı kabul edilen sayılardır. Sayı doğrusu üzerinde 0 yeni belirlerim 1, 2 artı 1 sol tarafa da seksi bir eksi 2 derece bu çıkarma işlemini yaparken 2 den başladığımız düşünürsek sola doğru 3 basamak çıkarmamız gerekiyor. 3 sola kayınca sonuçta eksi 1 olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemin sonucu da eksi 1 olarak çıkıyor.

Negatif Sayılarla Toplama Çıkarma

Şimdi işleri biraz daha karmaşık hale getirirsek diyelim ki eksi 2 eksi 3 işleminin sonucu ne olur bir kez daha sayı doğrusu çizelim ya sayı doğrusu üzerinde soru ve çıkarma işlemi yapacağım sayıları işaretlerim doğal olarak sayılarımız sol tarafta eşsiz üzerinde olması gerekiyor. İyi sayı doğrusu üzerinde yine 3 gün sonra gideceğiz eksi 2 den başlayıp hiçbirimiz sonra gidince sonucumuz eksi 5 aynı sayılarla yine birkaç alıştırma daha yapalım eksi 2 artı 3 işleminin sonucunu bulalım. Burada sizden ricamız biraz düşünmeniz şimdi sayı doğrusu üzerinde göstermek gerekirse yine başlangıç noktamız eksi 2 burada.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Rasyonel Sayıların Kolay Öğretimi

Bir önceki yazımız olan Sıvıların Kaldırma Kuvveti Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Basınç ve Kaldırma Kuvveti Videolu Konu Anlatımı ve Sıvıların Kaldırma Kuvveti hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?