Nektarin Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Nektarin Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Erken don olayları ya da ilkbahar mevsiminin dengesiz yaşanmadığı iklim koşullarında yetiştirilebilen nektarin üreticisini sevindiriyor. Yetiştirmek için toprak iklim, sulama durumu, pazarlama şartları hesap edilerek ve toprağın tahlil edilmesi ile birlikte üretim aşamasına geçilebilir. Çeşitli ıslak çalışmalarıyla da nektarin yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Ürünün kaliteli olması için seyreltme işleminin de yapılması esastır. Türkiye’de her ne kadar tarım […]

Erken don olayları ya da ilkbahar mevsiminin dengesiz yaşanmadığı iklim koşullarında yetiştirilebilen nektarin üreticisini sevindiriyor. Yetiştirmek için toprak iklim, sulama durumu, pazarlama şartları hesap edilerek ve toprağın tahlil edilmesi ile birlikte üretim aşamasına geçilebilir. Çeşitli ıslak çalışmalarıyla da nektarin yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Ürünün kaliteli olması için seyreltme işleminin de yapılması esastır.

Türkiye’de her ne kadar tarım istenilen seviyelere ulaşmamış olsa da profesyonel olarak ziraatla uğraşan insanlar son yıllarda nektarin üretimine ağırlık vermeye başladılar. Gerekçeleri de doğal olarak hem verimlilik hem de kazanç anlamında memnun edici olmasıdır. İyi para kazanmak isteyen çiftçiler sulama gübreleme, hasat etme, muhafaza gibi iş ve işlemleri zamanında yaptığı takdirde bereketli kazançlar elde etmektedir.

Son yılların sevilen meyvesi olarak pazarlarda yerini alan nektarin çok çeşitli olarak yetiştirilmektedir. Oldukça fazla türü bulunan nektarin yurtdışı kaynaklı isimlerle anılmaktadır. Erkenci çeşitler, orta mevsim çeşitleri, geççi çeşitler başlığı ile piyasada satılmaktadır.

Nektarin çeşitleri

Nektarin nedir

Kayısı ile şeftalinin aşılanarak oluşturulduğu yeni bir meyve olan nektarin Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilmektedir. Ancak Mersin’e bağlı Erdemli ilçesinde kapalı alanda turfanda olarak yetiştirilen meyve Türkiye pazarına sürülmek üzere hasadı yapıldı.

Kapalı alanda hasat yapılan ilk nektarin olma özelliği taşıyan ürün pazara sunuldu. Ancak fiyatı oldukça el yakacak gibi. Çünkü 30 liradan pazara giriş yapan nektarıni kolay kolay kimse satın almaya cesaret edemeyecek.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yabancı Dil Öğretmenliği Okumak

Son zamanlarda domates üretimine alternatif olarak kapalı alanlarda yetiştirilmeye başlanan nektarin Erdemli’nin geçim kaynağı haline geldi. Alınan ilk ürünler başta İstanbul, İzmir ve Ankara gibi önemli şehirlere yola çıkarıldı. İran’dan da nektarını büyük talep geldiği belirtiliyor. Bu amaçla yakında İran’a ihracat gerçekleştirilecek.

nektarin üreticiliği

Erdemli’de 5 seneden beri bu ürünü yetiştiren Emre Ş.  kapalı alanda Türkiye’de ilk nektarin hasadı yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi:

“Nektarin domatesten daha fazla gelir getirmektedir. 10 yıldan beri seralarda domates yetiştirdik. Domates size istediğiniz kadar kazanç sağlayamadı. Bizde farklı ve alternatif bir ürün araştırmaya başladık. Sonuçta nektarin üreticiliği yapmaya karar verdim. Toplamda 5 dönümlük bahçesinde sekiz yüze yakın ağacım var. İlk yaptığınız hasatta bir tona yakın nektarin hasadı gerçekleştirdik. Şimdi pazarlarda 30 lira civarında satılmaktadır. Büyük talep olduğu için nektarin yetiştiriciliğinden çok memnunum.”

 Emre Ş. bu mevsimde dünyanın hiçbir bölgesinde nektarin hasadı yapılamadığına dikkat çekerek, özellikle bu mevsimde istediği fiyattan satabildiğini, çünkü aşırı talebi karşılamakta zorlandığını belirtti. Emre Ş. nektarinin domatesden çok çok fazla kazançlı olduğunu belirtti. Ayrıca domatesten yeterli kazancı sağlayamayan öteki çiftçi arkadaşlarına da nektarin üreticiliğine geçmeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Pazarlarda mevsimsel olarak satışa sunulan nektarinler bazı insanlar tarafından henüz bilinmemektedir. şeftali ile karıştırılan bu lezzetli meyve farklı bir sunum ile masalarda yerlerini alıyor. Ekşimsi-tatlımsı aroması ile hiç kimsenin hayır diyemeyeceği bu mükemmel meyve üreticisini de memnun ediyor. Nektarin yetiştiriciliği yapmak isteyenler ilgili kurum-kuruluşlara müracaat etmesi durumunda gerekli desteği alabilirler. Hem kendi ihtiyaçlarının giderilmesi hem de satış yaparak para kazanmak için önemli bir başlangıç olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?