Nem Konu Anlatımı

Nem Konu Anlatımı

Nem yağışa nasıl dönüşür?  Atmosferdeki su buharlarının diğer adına nem diyoruz. Suyun, sıcaklığın etkisiyle gaz haline geçerek havaya karışmasını da buharlaşma adı verilir. Havadaki su buharlarının esas kaynağı okyanustur. Deniz, göl, bataklık, akarsular, buzullar, bitkiler ve toprakta oluşan buharlaşmadır.  Mutlak nem nedir;  1 metreküp havanın içinde bulunan nem miktarına mutlak nem adı verilir. Mutlak nem […]

Nem yağışa nasıl dönüşür? 

Atmosferdeki su buharlarının diğer adına nem diyoruz. Suyun, sıcaklığın etkisiyle gaz haline geçerek havaya karışmasını da buharlaşma adı verilir. Havadaki su buharlarının esas kaynağı okyanustur. Deniz, göl, bataklık, akarsular, buzullar, bitkiler ve toprakta oluşan buharlaşmadır.

 Mutlak nem nedir; 

1 metreküp havanın içinde bulunan nem miktarına mutlak nem adı verilir. Mutlak nem sıcaklık arttıkça artar. Mutlak nem konusunu biraz açmak gerekirse, deniz kenarlarında çok karaların iç kısımlarında yükseklerde aldım ekvatoral bölgelerde çok bulunur. Kutuplarda azdır, vadilerde çok olur, dağlarda ise azdır ormanlık alanlarda çok olur, sert bölgelerde azdır. Havadaki nem miktarının sıcaklık, su kütlesinin, yüzey genişliği, yükselti, rüzgar, okyanus akıntılarından etkilenebilir. Maksimum nem ya da doyma miktarı nedir; 1 metreküp havanın sabit bir sıcaklıkta taşıyabileceği en yüksek nem miktarına maksimum nem ya da doyma miktarı adını veriyoruz.

Bağıl nem ya da nispi oransal nem ise, 1 metreküp hava içerisinde bulunan mutlak nemin yine bu sıcaklıktaki maksimum nem oranına bağlı ben ya da orantısal ne denir kısaca bir hava kütlesinin nem ne kadar olduğunu gösteren yüzdelik dilime nedir. Bağıl nemi bulmak için mutlak nemi maximum neme bölüyoruz ve 100 ile çarpıyoruz.

Örneğin bağıl nemi %20 olan bir hava kütlesinin nem açığı fazla ve yağış bırakma ihtimali çok zayıftır. bağıl nem yüzde 90 olunca hava kütlesi doyma noktasına çok yaklaşmış olur. Bağıl nem yüzde 100 olursa hava durumu noktasına gelişir ve bundan sonra da yağış gelir. Bağıl nem havanın sıcaklığı ile ters orantılıdır. bir hava kütlesinin doyma noktasına ulaşması için soğuması şarttır. soğumanın gerçekleşebilmesi için de hava kütlesinin ya yükselmesi ya da soğuk bir hava dalgasının etkisi altına girmesi şarttır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Işığın Kırılması Konu Anlatımı

Bir önceki yazımız olan Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?