Neşeli Kız Ayça

Neşeli Kız Ayça

Çocuk yazar Mukadder Mavili tarafından kaleme alınan ve okuyanları kıskandıran hikaye! Okumaya hazır mısınız? Başlıyor! Ayça adında, sürekli gülümseyen bir tane neşeli kız varmış. Her durumdan, her olaydan güzel bir şeyler çıkarır, daima neşeli kalırmış. Bugün ise her zamankinden neşesi kat kat fazlaymış. Çünkü onun doğum günüymüş. Doğum günü için planlar yapmaya başlamış. Bu amaçla […]


Çocuk yazar Mukadder Mavili tarafından kaleme alınan ve okuyanları kıskandıran hikaye! Okumaya hazır mısınız?

  • Başlıyor!

Ayça adında, sürekli gülümseyen bir tane neşeli kız varmış. Her durumdan, her olaydan güzel bir şeyler çıkarır, daima neşeli kalırmış. Bugün ise her zamankinden neşesi kat kat fazlaymış. Çünkü onun doğum günüymüş.

Doğum günü için planlar yapmaya başlamış. Bu amaçla evlerinin bulunduğu sokakta yürürken arkadaşı Ebru ile karşılaşmış. Ebru, Ayça’nın sürekli neşeli kaldığını biliyormuş ama bugünkü neşesi her zamankinden çok fazla görünce merak etmiş. Bunun sebebini sorduğunda Ayça:

-Arkadaşım biliyor musun, bugün benim doğum günüm. Bu sebeple her zamankinden daha da sevinçliyim, demiş. Ebru da çok mutlu olmuş. Hiç tereddüt etmeden:

-Doğum gününe beni de davet ediyor musun, diye sormuş.

Ayça:

-Elbette, en sevdiğim arkadaşlarımdan biri sensin. Seni de aramızda görmekten çok mutluluk duyarım. Ben de seni çok seviyorum, canım kardeşim! Akşam senin doğum günü mutlaka geleceğim. Annemden, babamdan izin alacağım ve senin en mutlu gününde yanında olacağım, demiş.

Mukadder Mavili

Ayça akşamın olmasını sabırsızlıkla beklemiş. Nihayet en sevdiği an gelmiş. Bütün arkadaşları ile birlikte Ebru da Ayça’nın doğum gününde bulunmuş. Ayça’nın ailesi Ebru ile tanışmış ve onu çok beğenmişler. Çünkü, aklı başında, güzel bir kızmış. Sonraki günlerde de kızları ile birlikte arkadaşlık etmesini istemişler. Ebru, Ayça’nın sınıftan arkadaşıymış. Evleri biraz mesafeli olsa da bundan sonra sık sık bir arada vakit geçirmeye karar vermişler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Su ve Ailesi Alışverişte

Ayça’nın pastası gelmiş. Çok güzel, süslü, pembe bir pasta siparişi vermişler. Üzerinde de “Nice Yıllara Ayça!” yazılıymış. Mumları üflemeden önce dilek tutmuş. Tuttuğu dileği herkes merak etmiş ve sormuşlar:

-Dileğini bize söylemeyecek misin?

Ayça:

-Dileğimi sizlerle paylaşmak istiyorum ama dileğimi yerine getirirseniz daha da mutlu olurum,demiş.

Annesi ve babası:

-Kızım güzel bir dilek tuttuysan ve yapabiliyorsak tabii ki sana yardımcı olmaya çalışırız.

-Anneciğim, babacığım! Bizim sınıfta ailesi fakir bir arkadaşımız var. O doğum gününü pasta ve mum üfleyip kutlayamıyor. Ona bir sürpriz yapalım, o da bizim gibi pastasını keserek, mumu üfleyerek doğum gününü kutlasın, diye dilek tuttum. Ne dersiniz?

Annesi ve babasının hafiften gözleri yaşarmış ve:

-Ayça seninle gurur duyuyoruz! Sen istediğin zaman arkadaşına pasta alalım. Onun da doğum gününü kutlayalım. Doğum günü ne zamanmış öğren bakalım. İyi ki sen bizim kızımızsın, demişler.

Doğum gününe gelen diğer davetliler de Ayça’nın bu ince düşüncesinden dolayı çok mutlu olmuşlar ve onu alkışlamışlar.

Eğlenmişler, yemişler, içmişler, dans etmişler. Hoşça vakit geçirmişler. Sonra misafirler izin isteyip neşeli kız Ayça’nın evinden ayrılmışlar.

Daha sonraki günlerde sınıfındaki fakir arkadaşının doğum gününü öğrenmiş ve ona sürpriz yapmışlar. Neşeli kız hem kendini hem de fakir arkadaşını sevince boğmuş.

“Neşeli Kız” adlı hikaye Mukadder Melek Mavili tarafından tasarlanmıştır. Sitede yayınlanması için bizden ricada bulunmuştur. Biz de düzeltmeler yaparak hikayesini diğer çocukların okumasına fırsat tanıdık.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çevre Dostu Belediyecilikte Beykoz Farkı!

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?