Nöbetçi Eczacıların Güvenlik Endişesi

Nöbetçi Eczacıların Güvenlik Endişesi

İnsana en yakın sağlık kuruluşlarından en önemlisi olan eczaneler son yıllarda nöbet sıralarının gelmesini istemiyorlar. Can güvenliği tehlikesi sebebiyle ayda bir, iki kez nöbetçi eczane olarak hizmet verirken endişeli bekleyişler yaşıyorlar. Kendilerine sabaha kadar yardımcı olacak kolluk kuvvetlerinin olmasını talep ediyorlar. Avrupa’da yapılan uygulamalar benzerini kendilerinin de yapmasını talep ediyorlar. Nöbetçi eczaneler gece geç saatlerde […]

İnsana en yakın sağlık kuruluşlarından en önemlisi olan eczaneler son yıllarda nöbet sıralarının gelmesini istemiyorlar. Can güvenliği tehlikesi sebebiyle ayda bir, iki kez nöbetçi eczane olarak hizmet verirken endişeli bekleyişler yaşıyorlar. Kendilerine sabaha kadar yardımcı olacak kolluk kuvvetlerinin olmasını talep ediyorlar. Avrupa’da yapılan uygulamalar benzerini kendilerinin de yapmasını talep ediyorlar.

Nöbetçi eczaneler gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişilerin kendilerini rahatsız etmelerinden çekiniyorlar. Hizmet verdikleri süre boyunca madde bağımlıları, hırsızlar, bıçaklı silahlı ya da sözlü saldırılara müsait kişilerin nöbetçi eczaneleri hedef almasından dert yakınıyorlar.

Türkiye genelinde sabaha kadar hizmet veren nöbetçi eczaneler bütün bu olumsuzlukların sona ermesi için güvenli ortamlarda hizmet verebilecekleri alanlar oluşturmayı talep ediyorlar. Örneğin İstanbul’da sabaha kadar görev yapan 130 civarı eczacı kepenk arkasından nöbetini tamamlamaya çalışıyor. Bazı eczacılar güvenlik personeli bile tutarak nöbetini tamamlamayı planlıyor.

Kısacası, nöbetçi eczacıların sıkıntılarına çözüm bulunması için yetkililerin harekete geçmesi isteniyor. Eczacılara kim saldırır, neden rahatsız eder, diye aklınızdan geçirebilirsiniz. Hasta yakınları istedikleri ilaçları eczanede bulamayınca birden saldırganlaşıp eczacının can güvenliğini tehdit edebiliyorlar. Gece boyunca hırsız arsız, madde bağımlısı veya kötü amaçlı kişiler açık olan eczacılara bulaşmaktan kendini alıkoyamıyorlar.

Nöbetçi Eczacıların Endişesi

Nöbetçi eczacılar, çareyi kepenk arkasından ilaç vermekte buldu. Normal çalışma saatleri bittikten sonra yapılan nöbetçi eczane uygulaması can güvenliği sebebiyle sıkıntılara neden oluyor. Eczacılar, tedbir olarak yaşadıkları şiddet ve gasp olaylarından korunmak için kepenklerini kapattı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı olan Nurten Saydan, bu uygulamanın giderek artabileceğine vurgu yaparak bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ağrı Kesici Şişenin Faydaları

Eczacı Nurten Saydan, ‘Eczacılar can korkusuyla yaşıyorlar. Bu amaçla yönetmeliğin kendilerine verdiği yasal hakkı kullanarak kepenkler kapalı bir şekilde ilaç vermeye devam ediyorlar.’ dedi. Saydan topluma sağlık hizmeti vermek için çalışan nöbetçi eczanelere kolluk kuvvetlerinin herhangi bir güvenlik önlemi almadığını, buna rağmen kesintisiz hizmet vermek için sabaha kadar çalıştıklarını ifade etti. Nurten Saydan konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

‘Yönetmelikte nöbetçi eczanelerin kapılarını açmak zorunda olduğu yazmıyor, ancak nöbetçi eczacılar kapılarında ‘nöbetçi zili’ bulunduruyor. Acil ilaca ihtiyacı olan vatandaşlar kapıları kilitli ya da kepenkleri indirilmiş vaziyette olan eczanelerin nöbet ziline basarak eczacılara ulaşabilmektedir. 7 gün 24 saat Türkiye’nin her yerinde canı pahasına insanlara hizmet vermeye çalışan eczacılarımız son zamanlarda artan gasp, hırsızlık, darp gibi olaylar sebebiyle yönetmeliğin kendilerine verdiği yasal hakkı kullanarak kapıları kapatıp ilaç verme yoluna gitmektedir.’

Türkiye, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan konuşmasını şöyle tamamladı. ‘Dünyanın birçok yerinde buna benzer örnekler mevcuttur. Örnek olarak Almanya’da gece yarısından sonra eczaneden bir şey almak isteyenler eczanelere gittikleri zaman küçük bir pencere arkasından ilaç satın alabilmektedir. Bizim de nöbette yaptığımız uygulama şu anda dünyanın birçok yerinde yapılmaktadır. Türkiye’deki nöbetçi eczane uygulaması İl Sağlık Müdürlüğü, Garnizon Komutanlıkları ve Emniyet Müdürlükleri tarafından bilinmektedir. Nöbetçi eczanenin bulunduğu yerlerde güvenlik kuvvetlerinin tedbir alması gerekmektedir. Aksi takdirde can güvenliğimiz olmadığı için kapılar açık vaziyette çalışamayız.’ dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zabıt Katibi Kimdir-Ne İş Yapar-İş İmkanları-Maaşı

Nöbetçi eczacıların korkulu gece bekleyişlerinden kurtulmaları için Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan’ın talepleri oldukça insanidir. Bize sağlık hizmeti sunan bu insanlara değer verilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?