O HARFİNİN ÖĞRETİMİ

O HARFİNİN ÖĞRETİMİ

Yeni bir harf biçimi ile karşınızda oluyoruz.  O sesinin (harfinin) öğretimi ile karşınızdayız. O harfi yuvarlak harfler grubundan ilkidir. Yazımı birazcık dikkat gerektiriyor. Aslında çok zor olmasa da öğrencilerimizin yuvarlak harfler grubuna ilk geçici açısından birazcık önem arz etmektedir. Bu bakımdan aceleci olmadan çocuklarımıza önce O sesi hissettirmeli sonra da  drama şeklinde oyunlaştırıp eğlence ile öğretme yoluna […]

Yeni bir harf biçimi ile karşınızda oluyoruz.  O sesinin (harfinin) öğretimi ile karşınızdayız. O harfi yuvarlak harfler grubundan ilkidir. Yazımı birazcık dikkat gerektiriyor. Aslında çok zor olmasa da öğrencilerimizin yuvarlak harfler grubuna ilk geçici açısından birazcık önem arz etmektedir. Bu bakımdan aceleci olmadan çocuklarımıza önce O sesi hissettirmeli sonra da  drama şeklinde oyunlaştırıp eğlence ile öğretme yoluna gidilmelidir. Bu harfi de kılavuz çizgili defterimizde en ortadaki kırmızı çizgiler arasına yazılması gereken küçük harf grubudur.

O sesinin (harfinin) öğretimi

O harfinin yazılışı

O harfinin küçüğü de büyüğü de aynı şekilde yazılmaktadır. Sadece boyut farkı vardır. Küçük o harfini yazarken en ortadaki kırmızı çizgili küçük harfler yazdığımız bölümü yazmalıyız. Büyük o harfini yazarken de en üst çizgiden başlayarak tam bir tur yaparak harfimizi tamamlamalıyız. 

 O sesinin yazılışı

O  sesini yazdırmak için sezdirme gerekmektedir. O harfi ağzımızla gösterebileceğimiz en kolay harftir. Dolayısı ile de sezdirme ve gösterme bakımından hiç sıkıntı çekilmemelidir. Ağzımızı tam bir yuvarlak şeklinde göstererek yine alnımızın şekil yapısına göre de o sesi çıkararak. Bu harfi kolayca öğrenebileceğinizden aynı zamanda öğrencilerimizin de bu yuvarlak harfimizi kolayca öğreneceğinden hiç şüphem yoktur. Her zaman söylediğimiz gibi eğlence ile sevdirerek, zamana bırakarak ve ödüllendirecek eğitim yapmayı tercih etmeliyiz. Hep söylediğimiz gibi acele etmeden sabırla çocuklarımızın önceki harfleri sindirip sonrakine geçmesini beklemeliyiz. O sesinin (harfinin) öğretimi ve yazılışı zaman ister.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  T-t HARFİNİN ÖĞRETİMİ

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?