Ö sesinin öğretim tekniği

Ö sesinin öğretim tekniği

Sesleri yazmaya, okumaya, anlamayan birleştirmeye devam eden sevgili öğrenciler, değerli veliler, kıymetli öğretmen arkadaşlarım, Ö sesinin öğretimi ile karşınızdayız. Ö harfinin öğretiminin püf noktası  Sıra Ö sesinin öğretimine geldi ve bu ses daha önce öğretilen o sesiyle tamamen aynı olduğu için fazla zorlanmayacağınızı siz de biliyorsunuz. Ancak yapmanız gereken harfinin yazılışı değil, sadece hissettirmesi olacaktır. Bu amaçla […]

Sesleri yazmaya, okumaya, anlamayan birleştirmeye devam eden sevgili öğrenciler, değerli veliler, kıymetli öğretmen arkadaşlarım, Ö sesinin öğretimi ile karşınızdayız.

Ö harfinin öğretiminin püf noktası

 Sıra Ö sesinin öğretimine geldi ve bu ses daha önce öğretilen o sesiyle tamamen aynı olduğu için fazla zorlanmayacağınızı siz de biliyorsunuz. Ancak yapmanız gereken harfinin yazılışı değil, sadece hissettirmesi olacaktır. Bu amaçla yapılması gerekenleri sizler artık iyice öğrendiniz ama biz yine de kısaca sizlere küçük hatırlatmalar yaparak ö harfini çocuklara iyice hissettirmek için yapılması gerekenleri hatırlatacağız. Bunun için öncelikle çalışma kitaplarında ve kaynak kitaplarda da bol bol bu sesle ilgili verilen örnekleri çocuklarınıza gösterin. ö sesi hissettirme 

ö

İneğin çıkardığı seste en çok hangi sesleri duyulmaktadır, ördek kelimesinde hangi ses var, sizler değerli öğrenciler, öğretmenler bizim ilk zaferimiz yine çocukların öğrenmelerine örnek olacaktır. Bunları tekrar ederek hem kendini hem de bilgi kaynağı öğretmeninin öğrenmesine sesi hissetmesine katkı sağlar. Korktukları bir böcek olan örümcek yine kullanılabilir. Aslında sevimli hayvanlarımız köpek derken de sesin ortada olduğunu hissettirmeye çalışabilirsiniz, köprü derken, yine  göz kelimesinde, öküz derken, köfte sever misiniz, Köftenin içinde Ö sesini duyuyor musunuz, döner yer misiniz, döner derken içinde hangi sesler var, gibi örneklerle bol bol çocuklarımıza bu sesinin hissettirilmesi sağlanabilir.


ö harfinin yazılışında ise daha önce öğrettiğiniz o harfini aynen öyle tip bir tarafına iki tane nokta konacağını siz söylemeseniz bile onlar kendileri bilecektir. Sadece büyük sesi yazılırken biraz farklılık olduğunu çocuklarınıza anlatın, örneklerle bol bol gösterin. Kendiniz yardımcı olacaksınız. Sizleri için eklediğimiz harfinin hissettirilmesi videosu Ö harfinin  çocuklara izlettirilmesini tavsiye ediyoruz. Hepinize sabırlı, mutlu huzurlu günler diliyoruz. İyi çalışmalar.

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  IŞIK VE SES KONU ANLATIM VİDEOSU

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?