OBEB-OKEK Konusunun Kolay Anlatımı

OBEB-OKEK Konusunun Kolay Anlatımı

Öğrencilerin en çok zorlandığı bunlardan biri olan obeb ve okek konusunu enine boyuna anlatmaya çalışacağız. Obeb, kısaca ortak bölenlerin en büyüğü demektir, okek ise ortak katların en küçüğü anlamında kullanılmaktadır. Öğrencilerin sıkıntı yaşadığı konuların başında geldiğini söyledi ama bu aslında öğrencilerin kendilerine kafalarında oluşturduğu korkulardan kaynaklanmaktadır bu korkuları yenmeniz gerekmektedir. Konuyu iyice öğrendiğiniz zaman bu […]

Öğrencilerin en çok zorlandığı bunlardan biri olan obeb ve okek konusunu enine boyuna anlatmaya çalışacağız. Obeb, kısaca ortak bölenlerin en büyüğü demektir, okek ise ortak katların en küçüğü anlamında kullanılmaktadır.
Öğrencilerin sıkıntı yaşadığı konuların başında geldiğini söyledi ama bu aslında öğrencilerin kendilerine kafalarında oluşturduğu korkulardan kaynaklanmaktadır bu korkuları yenmeniz gerekmektedir. Konuyu iyice öğrendiğiniz zaman bu konu da diğer matematik konularından hiçbir farklı olmadığını kendiniz göreceksiniz ve bu korkularınızı yeneceksiniz. 
Ortak bölenlerin en büyüğü ne olduğunu anlatmak gerekirse kısaca obeb yazarız ve parantez açarak içine de en az 2 tane bunların ortak ortak bölenlerinin en büyüğünü bulmamızı istiyorlar.
Aynı islem ortak katların en küçüğü dediğimiz okek için de geçerlidir, yani okek yazarak parantez açıp içine en az 2 tane sayı yazarak ortak katlarının en küçüğü bulmamız istenir.

OBEB-OKEK Konusu

OBEB-OKEK Konusu Örnekle Anlatımı
Örnek olarak 1 sayı incelemesi yaparsak opeb parantez içinde 24 virgül 36, parantezi kapatıyoruz ve bu sayıların obeb ini bulmak isteniyor. Şimdi ilk sayımız 24 olduğu için 24 sayıları altına yazıyorum bunlarda her sayı 1 e bölündü için mutlaka bir olur 24 ikiye bölünür üçe bölünür 4 6 8 10 12 ye ve kendine de göründüğü için yirmi dördü de yazıyoruz.
Diğer sayımızda 36 olduğu için 36 ile yazıyoruz altına da 36 bölen sayıları sıralıyoruz bunlarda 1 2 3 4 6 9 12 18 ve 36 sayılardır şimdi ikisini de aynı anda ortak bölen sayıları bulmamız gerekir. Bunlarda 1 2 3 4 6 12 olduğunu görüyoruz, yani toplam ortak bölenleri 6 tane olduğunu görüyoruz ve içlerinden en sonuncusu ve en büyük olanı 12 dir. Bize sorulan soru da zaten bu olduğu için yani ortak bölenleri en büyüğü diye sorulduğu için cevabımız da 12 olacaktır bu soruların mantığı bu şekilde yapılarak bulunmaktadır. Gördüğünüz gibi çok da zor değildir.

OBEB-OKEK Konusu

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  6. SINIF TÜRKÇE GENEL DENEME TESTİ

Şimdi gelelim okek konusunu iyice örneklendirerek anlatma çalışalım yine aynı örneği incelediğiniz zaman 24 ve 36 sayılarının ortak katlarının en küçüğü bulmamız isteniyorsa önce yirmi dördü yazıyoruz altına ortak katlarının en küçüğü olan sayılar 24 48 72 96 120 144 168 192 216 şeklinde 24 24 sonsuza kadar devam edebilir bu sayılar 36 da ilk katı kendisi olduğundan yine 36 dan başlayarak 36 36 artırarak devam eder gideriz.
 Burada ikisininde katı olan aynı sayıları bulmamız gerekiyor. Bakıyoruz ki 72144 216 buna benzer ortak katları görebilmekte olduğumuz sayılar olacaktır onlar bizi fazla ilgilendirmeyecektir. Çünkü bizden istenen ortak katların en küçüğü en küçüğü sorulduğu içinde diğer sayıları bulmanıza gerek yoktur en küçüğü de gördüğünüz gibi 72 olduğunu göreceksiniz. Doğal olarak da obeb, okek konusunun aslında düşündüğünüzden daha kolay olduğunu örnek çözerek de anlayacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?