Obezite nedir? Obez Sınırı Kaç?

Obezite nedir? Obez Sınırı Kaç?

Aşırı kilo alımı sonucunda vücutta oluşan fazlalıklara obezite denir. Fazla kilolu insana da obez adı verilmektedir. Konuyu daha detaylandırmak gerekirse… Halk arasında  obezite ya da şişmanlık diye adlandırdığımız, kilo sorunu insan vücudunda fazla miktarda oluşan yağ sonucunda meydana gelen ve kesinlikle tedavi edilmek zorunda olan önemli  bir fazla kilo hastalığıdır. Obezite sınırı nedir? İnsanlara obez […]

Aşırı kilo alımı sonucunda vücutta oluşan fazlalıklara obezite denir. Fazla kilolu insana da obez adı verilmektedir. Konuyu daha detaylandırmak gerekirse…

Halk arasında  obezite ya da şişmanlık diye adlandırdığımız, kilo sorunu insan vücudunda fazla miktarda oluşan yağ sonucunda meydana gelen ve kesinlikle tedavi edilmek zorunda olan önemli  bir fazla kilo hastalığıdır.

Obezite sınırı nedir?

İnsanlara obez olup olmadığını anlamak için birkaç farklı kriter sunulmaktadır. Bunlar, tahmin edebileceğiniz gibi insan vücut ölçüsünün belli oranlarla hesaplanarak ortaya çıkardıkları bir rakamdır. Uzmanların obezite sınırını hesaplamak için en çok kullanılan standart vücut kitle endeksi dedikleri, beden bel çevresi ölçümü, boy uzunluğu ile vücut ağırlığı arasındaki dengenin hesaplandı basit bir yöntemdir.

Şu linke tıklayın> İDEAL KİLO ve OBEZ SINIRI KONTROLÜ yapın.

Obezite hastalığının sebepleri

Risk altında hissediyorsanız kendinizi, bahsettiğimiz beden bel çevresi ölçümü uygulayabilir, obezite olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. Örnek yapmak gerekirse vücut ağırlığınızın uzunluğu ile olan oranını hesaplayınız.

Obezite hesaplaması nasıl yapılır?

Diyelim ki, siz 75 kilogramsınız. Boyunuz da 1 metre 60 santimetre olsun . Bu durumda vücut kitle endeksiniz 18 buçuk kilogram bölü, metrekare olanlar zayıf sayılmakta, 18 buçuk kilo ile 25 kilo gram arasında vücut kitle endeksine sahip olanlar normal kilolu, 25 kilo ile 30 kilogram arasında olanlar fazla kilolu, 30 kilogram ile 40 kilo gram arasında olanlar obez sayılıyor. Yani tehlike arz etmeye başlıyor, 30 kilogramın üzerinde ulan vücut kitle endeksi ortalaması aşırı derecede obez olarak tanımlanmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Daha Çok Para Kazanabilirim

Obezite hastalığının sebepleri

Obezite hastalığının sebepleri arasında yemek yerken kendine hakim olamamak gösterilse de bazı insanlar fazla yemek yemeden de şişmanlayabilmektedirler. Çünkü daha önce söylediğimiz gibi obezitenin sadece yeme içmeyle doğrudan alakası yoktur, bazı dış etkenler de bunlar biyokimyasal sebepler, kültürel sebepler, sosyal sebepler, olarak karşımıza çıkmakta ve bu hastalığı katkı sağlayan unsurlar olarak söylenmektedir.
Elbette uzmanlar obezite hastalığının sadece yeme içme alışkanlığı ile oluşmadığını söyleseler de en çok etki eden faktör elbette dengesiz, düzensiz ve sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Obezite hastalığının sebepleri; sağlıksız yiyeceklerin başında da aşırı yağlı yiyecekler, çok soslu, kızartmalı yiyecekler, çekirdek gibi fazla tüketilen abur cuburlar, insanın yaşam kalitesini düşürmesi açısından önemli, basit, sıradışı risk faktörleri olarak söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?