Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç?

Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç?

Aşırı kilo alımı sonucunda vücutta oluşan fazlalıklara obezite denir. Fazla kilolu insana da obez adı verilmektedir. Konuyu daha detaylandırmak gerekirse… Halk arasında  obezite ya da şişmanlık diye adlandırdığımız, kilo sorunu insan vücudunda fazla miktarda oluşan yağ sonucunda meydana gelen ve kesinlikle tedavi edilmek zorunda olan önemli  bir fazla kilo hastalığıdır. Çok ilginçtir ki obezite gelişmiş […]

Aşırı kilo alımı sonucunda vücutta oluşan fazlalıklara obezite denir. Fazla kilolu insana da obez adı verilmektedir. Konuyu daha detaylandırmak gerekirse…

Halk arasında  obezite ya da şişmanlık diye adlandırdığımız, kilo sorunu insan vücudunda fazla miktarda oluşan yağ sonucunda meydana gelen ve kesinlikle tedavi edilmek zorunda olan önemli  bir fazla kilo hastalığıdır.

Çok ilginçtir ki obezite gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen sağlık sorunları arasına girmiştir. Bu da gösteriyor ki gelişmişlik beraberinde onarılması kontrol edilmesi zor olan sağlık sorunlarını doğuruyor. Beslenme temel ihtiyaçtır ama kontrollü dengeli ve yeterli olacak şekilde bu ihtiyaç giderilmelidir. Aksi durumda önü alınamaz sağlık sorunları ile karşılaşmak söz konusudur.

Obezite sınırı nedir?

İnsanlara obez olup olmadığını anlamak için birkaç farklı kriter sunulmaktadır. Bunlar, tahmin edebileceğiniz gibi insan vücut ölçüsünün belli oranlarla hesaplanarak ortaya çıkardıkları bir rakamdır. Uzmanların obezite sınırını hesaplamak için en çok kullanılan standart vücut kitle endeksi dedikleri, beden bel çevresi ölçümü, boy uzunluğu ile vücut ağırlığı arasındaki dengenin hesaplandı basit bir yöntemdir.

İnsanda vücut ağırlığının belli oranlarda yağ dokusunu geçmesi halinde obezite sorunu baş gösterir.
Bir yetişkinin ortalama vücut ağırlığının 100’de 15 ile 18’i yağ dokusundan oluşabilir. Kadın-erkek olarak bu oran erkeklerde yüzde 25’i, kadınlarda yüzde 30’u geçmesi halinde aşırı kilolar insanı tehdit etmeye başlayacaktır.
Obezite ile nasıl başa çıkılır şeklindeki sorunun cevabı aslında yukarıda anlatmaya çalıştığımız yağ dokusu limitlerinin aşılmamasıdır. Çünkü obezite dediğimiz şey, vücutta aşırı yağ birikmesinden başka bir şey değildir.
Özetle obezite, besinlerden aldığımız kalorinin harcadığımız enerjiden fazla olmasıdır. Yani fazla kalorilerin insan vücudunda yağı olarak depolanması bunun sonucunda da insanın yaşam kalitesinin negatif yönde etkilenmesi ile meydana çıkan bir rahatsızlıktan başka bir şey değildir.

Şu linke tıklayın> İDEAL KİLO ve OBEZ SINIRI KONTROLÜ yapın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seçim Görevli Ücretleri Ne Zaman Ödeniyor
Obezite hastalığının sebepleri

Risk altında hissediyorsanız kendinizi, bahsettiğimiz beden bel çevresi ölçümü uygulayabilir, obezite olup olmadığınıza karar verebilirsiniz. Örnek yapmak gerekirse vücut ağırlığınızın uzunluğu ile olan oranını hesaplayınız.

Obezite hesaplaması nasıl yapılır?

Diyelim ki, siz 75 kilogramsınız. Boyunuz da 1 metre 60 santimetre olsun . Bu durumda vücut kitle endeksiniz 18 buçuk kilogram bölü, metrekare olanlar zayıf sayılmakta, 18 buçuk kilo ile 25 kilo gram arasında vücut kitle endeksine sahip olanlar normal kilolu, 25 kilo ile 30 kilogram arasında olanlar fazla kilolu, 30 kilogram ile 40 kilo gram arasında olanlar obez sayılıyor. Yani tehlike arz etmeye başlıyor, 30 kilogramın üzerinde ulan vücut kitle endeksi ortalaması aşırı derecede obez olarak tanımlanmaktadır.

Obezite hastalığının sebepleri

Obezite hastalığının sebepleri arasında yemek yerken kendine hakim olamamak gösterilse de bazı insanlar fazla yemek yemeden de şişmanlayabilmektedirler. Çünkü daha önce söylediğimiz gibi obezitenin sadece yeme içmeyle doğrudan alakası yoktur, bazı dış etkenler de bunlar biyokimyasal sebepler, kültürel sebepler, sosyal sebepler, olarak karşımıza çıkmakta ve bu hastalığı katkı sağlayan unsurlar olarak söylenmektedir.
Elbette uzmanlar obezite hastalığının sadece yeme içme alışkanlığı ile oluşmadığını söyleseler de en çok etki eden faktör elbette dengesiz, düzensiz ve sağlıksız yiyeceklerin tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Obezite hastalığının sebepleri; sağlıksız yiyeceklerin başında da aşırı yağlı yiyecekler, çok soslu, kızartmalı yiyecekler, çekirdek gibi fazla tüketilen aburcuburlar, insanın yaşam kalitesini düşürmesi açısından önemli, basit, sıradışı risk faktörleri olarak söylenebilir.

Teknoloji beraberinde insanı olumsuz yönde etkileyecek olumsuzlukları da körüklemektedir. İletişim medya araçları aracılığı ile reklamlar yoluyla ve sonrasında canının çektiğini, parası olsun olmasın oturduğu yerden sipariş etme alışkanlığı beraberinde obezite sorunu tetiklemektedir.
Sağlıklı bir ömür geçirmek için belli miktarda enerjiye ihtiyaç duyan insanlar bunu dengelemek zorundadır. Vücudun ihtiyacı olan enerjinin farklı besin türlerinden yeterli ve dengeli bir şekilde vücuda alınması önem arz etmektedir. Aksi durumda bilinçsizce canının her çektiğini midesine indiren insanlar kısa süre içerisinde aşırı kilolarla mücadele etmek durumunda kalacaktır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Takı Tasarım Teknolojisi Uzmanı Nasıl Olunur

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hayır, her insan için obezite sınırı değişkenlik gösterir. Obez sınırı vücut kitle endeksi ne göre hesaplanır. Yani boyunuz ve kilonuz arasındaki orantı sonucunda sınır belirlenir.

Uzun kısa karşılaştırması yapmak çok doğru olmamakla birlikte kısa boylu insanların genelde aşırı kilo alma eğilimi uzun boylulara nazaran daha fazladır.

Obezite ve şişmanlık arasında nüans farkı vardır. Şişmanlığın aşırı boyutlara ulaşması obezite sorunu doğurur. Obez olup olmadığımızı vücut kitle endeksi sonucunda anlayabiliriz. Yazımızın ayrıntısında vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır, ortalamaları kaçtır, ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.

Obezite bir zenginlik hastalığı diyebiliriz, dolayısıyla gelişen ve gelişmiş olan ülkelerin insanları her istediğini rahatlıkla yiyebildiği için beraberinde obez riski ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Aşırı kilo alımı sonucunda ortaya çıkan obezite sorunu vücuda depolanan aşırı yağ dokusu olduğu unutulmamalıdır. Gereksiz yere kalori alımı ve bunun yakılmaması beraberinde yağ depolanmasına sebebiyet vermektedir.

Elbette obezite ile başa çıkılabilir. Bunun için dengeli, sağlıklı beslenmeli, spor yapılmalı, vücuda alınan kaloriden fazlası yakılmalıdır. En önemlisi de vücudun istenilen ağırlığa gelmesinden sonra aynı tempo devam ettirilmelidir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?