Odyometri Bölümü ve Odyometrist Hakkında Kapsamlı Bilgi

Odyometri Bölümü ve Odyometrist Hakkında Kapsamlı Bilgi

Kulak-Burun-Boğaz üçlüsünün sesle alakalı bölümü olan kulak için tanı, tedavi yönteminin belirleme sürecinde yardımcı eleman olarak hizmet veren, hastaların işitme seviyelerinin determinasyonu ile sağlıklı bir işitme ortamının oluşmasına katkı sağlayan kişi odyometri bölümünü bitirir. Mezun olan odyometrist Kulak Burun Boğaz hekiminin hastasına verdiği reçeteyi, işitme cihazlarının nasıl kullanılacağı hususunda da hastalara yardım eden ve odyometrik […]

Kulak-Burun-Boğaz üçlüsünün sesle alakalı bölümü olan kulak için tanı, tedavi yönteminin belirleme sürecinde yardımcı eleman olarak hizmet veren, hastaların işitme seviyelerinin determinasyonu ile sağlıklı bir işitme ortamının oluşmasına katkı sağlayan kişi odyometri bölümünü bitirir. Mezun olan odyometrist Kulak Burun Boğaz hekiminin hastasına verdiği reçeteyi, işitme cihazlarının nasıl kullanılacağı hususunda da hastalara yardım eden ve odyometrik değerlendirmeleri doğru bir şekilde yapabilen sağlık elemanıdır.

Bu alanda söz sahibi olmak isteyen kendini sürekli güncelleyebilen, yenileyebilen, toplam kalite anlayışını benimseyen, çalıştığı firmada kurumsal değişimlere katkı sunan; edindiği bilgileri sosyal, ekolojik ve etik sorunlarla ilişkilendirilen, aldığı sorumluluğu yerine getiren kişi özelliği bulunanlar bu bölüme yönlendirilebilir.

Sağlık alanında hizmet üreten, üretirken gerekli güvenlik tedbirlerini alan, edindiği bilgileri özgüvenli ve modern dünya gelişim evresine uygun bir şekilde bilimsel pencereden bakabilen kişilerin yetiştirilmesi için yüksek öğretim kurumları var gücüyle çalışmaktadır.

Odyometri bölümü nedir

Duyu organlarımızdan biri olan kulakta meydana gelebilecek her türlü işitme kaybı ya da denge bozukluğu oluşumu sonrasında KBB uzman hekimleri tarafından uygulanan bilimsel yöntemler neticesinde tedavi sürecinin başlatılması, hızlandırılması, sonlandırılması süreçlerinde aktif rol alan; sözel iletişimi güçlü, teknolojik gelişmelere uyumlu ve nitelikli sağlık teknikeri yetiştiren ön lisans programıdır.

Bu programda ses ve işitme kaybı gibi sorunların nasıl sonlandırılacağı yönünde çalışmalar yapılır. Bu meyanda dersler öğretilir. Odyometri bölümünde öğrencilere tıbbi, psikolojik, biyolojik, fizyolojik, anatomik, patolojik konular öğretilir. En önemlisi de ses fiziği ve işaret dili gibi işitsel dersler okutulur.

Odyometri teknikeri odyometrist iş imkanları

Odyometrist ne iş yapar

 • Odyoloji bölümünde odyometri stajlarının yapılmasında eğitim verir.
 • Hasta ve hasta yakınlarına yapılacak işlemler konusunda bilgi verir.
 • Tedavi için kullanacağı ekipmanların kalibrasyonlarının yapılması ya da bakım onarım gibi işlerin zamanında sonlandırılmasını sağlar.
 • Hastanın tedavisi için yapılan işitme cihazı uygulamasında kulağın kalıbının ölçülerini alır.
 • İşitme tarama aşamasında ya da gürültülü ölçümlerin yapılmasında, odyometrik testlerin uygulanması ile kayıtların tutulmasını sağlar.
 • Kendinden istenmesi durumunda sorumlu olduğu alanda uzman denetiminde otoakustik emisyon testleri, vestibüler testleri ile elektrofizyolojik testleri yapar.
 • Yapılan testlerin sonuçlarına hastanın kooperasyonu ile alakalı olan bütün bilgilerin kaydını yapar.
 • Ağır işitme sorunu olan hastalara işitme cihazlarını takma ve kullanma aşamasında yardımcı olur.
 • İhtiyaç duyulması halinde konuşma tedavisi yapabilir.
 • Eğitim kurumlarına giderek işitme taramalarına katılır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Anestezi Teknikeri Ne İş Yapar

Kimler odyometrist olabilir

Odyometri bölümünde eğitim alıp odyometrist olmak için bazı Özel İlgi, istek ve becerilerin bir kişide toplanması, o kişiyi avantajlı kılar. İşte bunlardan bazıları;

 • Sürekli girişimci ve kendini çağın gereklerine göre yenileyebilen
 • Toplam kalite felsefesini benimseyebilen
 • Hizmet verdiği kurumsal firmaya destek olabilen
 • Yaptığı meslekle alakalı olarak etik, sosyal ve ekolojik sorumlulukları tam manasıyla kavrayabilen
 • Edindiği bilgileri uygularken güvenlik ve sağlık tedbirlerini en üst düzeyde gözetebilen kişiler olmalıdır.
 • Elektronik biyolojik ve tıbbi konularda ilgi istek ve merakı bulunan kişiler
 • Zor durumda kalan insanlara yardım etmeyi sevmek, hoşgörülü, anlayışlı, sabırlı dikkatli kişiler odyometrist olmak için gerekli özellikleri fazlasıyla üzerinde taşıyor demektir.
Odyometri bölümü iş imkanları

Odyometri teknikeri kime denir

Sağlık kuruluşlarında çalışan odyometri teknikeri diğer ünvanı odyometrist olarak anılmaktadır. Kısa ve en anlamlı şekilde tanımı; sağlık kuruluşlarında işitme cihazlarının satış veya üretim aşamalarında görev alan ya da işitme kaybı yaşayan insanların sorunlarının giderilmesine yönelik ilgili testleri yapan kişilerdir.

Odyometri teknikerinin görevleri arasında;

 • İşitme tarama programları yapmak
 • İmmitansmetri testi yapmak
 • Hizmet verilen sağlık konusunda görevli KBB uzman hekimi ya da odyolog olarak çalışan sağlık personeline yardımcı olmak
 • Teknoloji paralelinde yeni işitme cihazlarının imalatın da ya da tasarlanmasında görev almak
 • Uzman doktor denetiminde ilgili testlere katılır.
 • Gerekli durumlarda dijital veya yazılı evrakların kaydını tutar.

Nasıl odyometri teknikeri olunur

Liseden mezun olan ve sağlık bilimlerine ilgi duyan gençler odyometri bölümü taban puanlarını aşarak istediği üniversiteye kayıt yaptırır. 2 sene ses, kulak, anatomi ve benzeri konularda dersler görerek mezun olur. Kendisine odyometrist ya da odyometri teknikeri ünvanı ile diploma verilir. Sağlık Meslek Lisesi çıkışlı olan öğrenciler diğer lise türlerine göre katsayı avantajı ile önüne geçme hakkına sahiptir.

odyometrist maaşları

Odyometri taban puanları başarı sıralaması

Sağlık alanında en çok tercih edilen programlar arasında yer alan odyometri bölümü taban puanları başarı sıralaması sınava giren ve TYT puanı elde eden çoğu öğrencinin girebileceği kadar değişkendir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yatırım Amaçlı Konut Alınır mı?

Kısa zaman dilimi içerisinde bir meslek sahibi olup işe girmeyi düşünen gençlerin çoğu 2 yıllık sağlık bölümlerini araştırıyor. Bunlardan bir tanesi de odyometri bölümü olarak öyle çıkıyor. Taban puanları başarı sıralaması yerine göre yüksek, yerine göre her keseye uygun gözükmektedir.

Örnek olarak söylemek gerekirse, paralı olan özel üniversitelerin Meslek Yüksek Okullarındaki odyometri programları kolay kolay tercih edilmiyor. Çoğu kontenjan boş gözüküyor. Zaten sağlıkla alakalı programlar hep vakıf üniversitelerinin tekelinde gibi gözüküyor. Elbette kamu üniversiteleri de odyometrist yetiştirmek için gerekli sorumluluğu alıyor ama pastanın büyük dilimini vakıf üniversiteleri paylaşmış gibi gözüküyor.

Devlet eğitim kurumları arasında Bingöl Üniversitesi odyometri bölümü taban puanı 292 olarak kayıtlara geçmiş. Başarı sıralaması olarak baktığımızda da Türkiye TYT 453000. olarak kayıtlarda yer edinmiş. Size yakın bir vilayette olan herhangi bir üniversitede 2 yıl okuyarak odyometrist olup çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

odyometri teknikeri maaşları

Odyometri teknikeri odyometrist iş imkanları

Odyometri bölümünü bitirenler nerelerde iş bulabilir? Özel ya da devlete ait muayenehane ya da hastanelerde görev alabilirler. Sağlık alanında yetişmiş eleman sıkıntısı her zaman devam etmektedir ancak az önce ifade etmeye çalıştığımız vakıf üniversitelerinin hemen hepsinde yer alan odyometri bölümü fabrikada seri üretim yapar gibi mezun verince odyometrist iş imkanları açısından rekabete karşı kırılgan yapıya bürünmektedir.

Gençlerin eğitim alırken farklı etkinliklerle kendini geliştirmesi, rakiplerine yani meslekte yarışacağı arkadaşlarına fark atması gerekiyor. CV sürekli yenilenmeli, geliştirilmeli size iş imkanı tanıyacak kurum ve kuruluşların dikkatimi çekmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Odyometrist-odyometri teknikeri maaşları

Eğitim tamamlandı, büyük zorluklar içinde yarış bitti ve çalışmaya başladınız. Odyometrist maaşları ne kadar, size ne kadar ödeme yapılacak? Kamu hastanelerinde çalışma vizesi alanlar için pek fazla sorun yok. 5000 TL civarında maaş alma durumu söz konusudur. Bu rakam Asgari ücretin 2,5 katına yakındır.

Diğer taraftan özel sağlık kuruluşlarında çalışmak durumunda olan odyometri teknikeri maaşı maalesef Asgari ücretin hemen üstünde olacaktır.

Sağlık söz konusu olunca hem eğitim alacak hem de şifa bulacak kişilerin dikkati yoğunlaşır. Faydalı olmak adına odyometrist kimdir, nasıl odyometri teknikeri olunur, bu program için kimler uygundur açıkladık. Odyometri bölümü taban puanları başarı sıralaması, iş imkanları, bölümden mezun olanlara ödenecek maaş ve diğer merak edilen konular da ayrıntılı bilgi vermeye çalıştık. Yanlışımız, eksiğimiz veya sizin ilave etmek istedikleriniz varsa yorum bölümü sizleri beklemektedir. Gönlünüzce bir meslek sizin olsun!

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?