Öğrenciler Kredi Çekebilir mi?

Öğrenciler Kredi Çekebilir mi?

Türkiye’de eğitimin özelleşmesi ile birlikte en iyi okullarda okuyabilmek için babası olmayan ya da fakir olan öğrencilere kredi fırsatını değerlendirmek istiyor. Bu maksatla öğrenciler kredi kullanabilir mi diye araştırma yapıyorlar. Öğrencilerin öncelikle devlet tarafından verilen karşılıksız bursları ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan faizsiz kredileri değerlendirmeleri daha mantıklı olur. Öncelikle bu fırsatları değerlendirip daha sonra […]

Türkiye’de eğitimin özelleşmesi ile birlikte en iyi okullarda okuyabilmek için babası olmayan ya da fakir olan öğrencilere kredi fırsatını değerlendirmek istiyor. Bu maksatla öğrenciler kredi kullanabilir mi diye araştırma yapıyorlar.

Öğrencilerin öncelikle devlet tarafından verilen karşılıksız bursları ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan faizsiz kredileri değerlendirmeleri daha mantıklı olur. Öncelikle bu fırsatları değerlendirip daha sonra para yetmezse bankalardan öğrenciler için kredi fırsatını araştırmaları gerekmektedir.

Her şeyden önce öğrenciler de 18 yaşını doldurması durumunda reşit bir birey olduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla ihtiyaç sahibi olan diğer vatandaşlar gibi öğrenciler de ihtimaller dahilinde şartları yerine getirerek kredi kullanma hakkına sahiptir.

Hemen kafada şu soru oluşuyor, Peki öğrencilerin herhangi bir işi yok; çalışmayan birine bankalar neden kredi versin? Bu sorun edecek bir durum gibi düşünülmemelidir. Eğer gelir beyanı yapabiliyorsanız ya da daha önce sigorta kaydınız bulunuyorsa, beraberinde kredi notunuz olumlu ise ve ipotek gösterebilme şansınız mevcutsa kredi çekme hakkına haiz olarak kabul edilmektesiniz.

öğrenciler kredi kullanabilir mi

Öğrencilerin kredi çekebilmesi için gerekli şartlar nelerdir

Hemen anlayabileceğiniz şekilde sıralayalım .

18 yaşını geçmeniz zorunludur. Çalışıyorsanız gelir belgesi ibra etmeniz zorunludur. Öğrenci olduğunuz için eğitimle alakalı faturalar, dökümanlar, belgeler dilekçenize iliştirilmelidir.

Öğrencilerin 18 yaşını geçmesi koşulu ile kredi çekilmelerinde herhangi bir sakınca yoktur, ancak kredi çekmek için belli şartların olgunlaşması gerekmektedir. Bunların başında da bankaların kredi vermek istediği kişiler de mutlaka gelir belgesi ya da kredinin karşılığı olarak herhangi bir ipotek yapmak isterler. Öğrenciler doğal olarak bir işte çalışamayacağı için mutlaka üzerinde kayıtlı bulunan bir gayrimenkulün olması gerekmektedir. Bu şekilde ipotek yaparak kredi çekme imkanları mevcuttur. Ya da aynı şartları taşıyan yani gelir belgesi sunabilen ya da üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmazı bulunan insanlara insanların öğrencilere kefil olması kredi çekmeleri için yeterlidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fermuarlı Kese-Çanta İşi Yaparak Para Kazanmak

Ailelerinden yeterli desteği göremeyen öğrenciler bankalardan kredi çekmek için müracaatta bulunduğu zaman bankaların her tüketiciye sorduğu gelir belgesi sunmaları gerekir. Bankaların kredi verme kriterlerinden birisi sizin işinizin olup olmaması değil, gelirinizi bulunması ve veya ipotek edilecek bir yerinizi olması şartları önemlidir. Bunun yanında sizden mutlaka kredi notunu da göreve kredi verme durumları söz konusu olabilir.

Öğrenci olduğunuzu söylemeden doğrudan kredi çekmek istediğinizi söylediğiniz zaman sizin kredi notumuz incelenecektir. Eğer bankacılık geçmişinizde düzenli bir istatistik oluşmuşsa, yani borcunuzu zamanında ödediyseniz ya da banka işlemlerinde eksiye düşme değilseniz kredi notunuz yüksek görüneceği için bankalar size kolayca kredi vermek isteyecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?