Öğrenciler Reklam Aracı Olmayacak

Öğrenciler Reklam Aracı Olmayacak

TEMEL LİSELER ÖĞRENCİ İSİMLERİNİ KULLANAMAYACAK Dershaneler başarılı olduklarını göstermek için sınavlardan önce ya da kayıtlardan önce dershanelerine gitsin ya da gitmesin bazı öğrencileri büyük bir afiş yapılarak Türkiye sıralamasına girdiğini gösteren reklamlar hazırlıyorlardı. Bu reklamlar dershanelerin güya çok başarılı olduklarını ve kendi dershanelerine giden öğrencilerin başarılı olduğu için puan aldığını, öğrencilerin aldığı bu yüksek puanı […]

TEMEL LİSELER ÖĞRENCİ İSİMLERİNİ KULLANAMAYACAK

Dershaneler başarılı olduklarını göstermek için sınavlardan önce ya da kayıtlardan önce dershanelerine gitsin ya da gitmesin bazı öğrencileri büyük bir afiş yapılarak Türkiye sıralamasına girdiğini gösteren reklamlar hazırlıyorlardı. Bu reklamlar dershanelerin güya çok başarılı olduklarını ve kendi dershanelerine giden öğrencilerin başarılı olduğu için puan aldığını, öğrencilerin aldığı bu yüksek puanı ile üniversitelerin en iyi bölümlerini girdiğini gösteren reklam afişleri dershanelerin duvarlarını süslüyordu.
Yıllardır süren, dershanelerin temel liseye dönüştürülmesi tartışması sonunda nihai noktaya geldi ve eğitim vermeye başladılar.
Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin yıllardır yaptığı öğrenci reklam istismarını dikkate alarak, temel liseye dönüşen dershanelerin bundan sonra öğrencileri reklam aracı olarak kullanmalarını yasakladı. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı genelge ile dershanelerin öğrencilerin reklamlarını değil, kendilerinin reklâmlarını yapmaları sebebiyle öğrenci isimlerini liseye dönüşen okulların reklam ve ilanlarında kullanmalarını bu sebeple öğrencilerin resimlerini ve isimlerini kullanmalarının yasak olduğunu bildirdi.
Milli Eğitim Bakanı  tarafından özel okula dönüştürme sürecinde olan dershanelerden gerekli hazırlıkların yapılması için  uyarı ve yasaklara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Göze çarpan önemli uyarılar, öğrencilerin isimleri kesinlikle reklam aracı olarak kullanılmamalı, öğrencilerin fotoğrafları ve adları afişe edilmemeli.

Söz konusu genelgede yeni açılan liseler kendilerini tanıtma imkanına sahip olacaklar, fakat reklam ve ilan yaparken öğrenci isimleri kullanılmasına müsaade edilmeyecek, temel liseye dönüştürülen dershaneler kendilerini tanıtabilecekler. Tanıtımlarında ‘hazırlık’ kelimesini kullanamayacaklar, özellikle yapılacak tanıtımlarda ‘üniversiteye hazırlık koleji’,  ‘hem dershane hem okul’,  ‘sınavlara hazırlanma lisesi’ gibi öğrenci ve velileri şaşırtıcı, yanıltıcı reklam yapmalarına, tanıtım yapılarına kesinlikle izin verilmeyecektir.
Milli Eğitim Bakanlığı olumlu bir adım atarak öğrencilerin dershaneler tarafından kullanılmasına karşı çıkmış güzel bir tespit yaparak önlem alma yoluna gitmiş. Yalnız önemli olan genelge çıkarmak değil, çıkarılan genelge harfiyen bütün hazırlık liselerinin uymalarıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kıyafet İplikleri Temizleme İşi

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?