Öğrencilere Dersleri Sevdirme

Öğrencilere Dersleri Sevdirme

Çoğumuzun lise yıllarından itibaren en sevmediği dersi olarak matematik ya da tarih olarak hatırlarız. Bu dersleri sevmeme nedeni ise, dersleri bizlere güzelce sevdirerek anlatan hocalardan ders alma şansına sahip olamama, olarak söylenir. EN SEVİLMEYEN DERSLER Bizler lise yıllarında çok acılar çektik, bazı derslerden nefret ettik. Aynı hataya düşmemek, çocuklarımızın matematikten, tarihten, fizikten, kimyadan nefret etmemesi, […]

Çoğumuzun lise yıllarından itibaren en sevmediği dersi olarak matematik ya da tarih olarak hatırlarız. Bu dersleri sevmeme nedeni ise, dersleri bizlere güzelce sevdirerek anlatan hocalardan ders alma şansına sahip olamama, olarak söylenir.

EN SEVİLMEYEN DERSLER

Bizler lise yıllarında çok acılar çektik, bazı derslerden nefret ettik. Aynı hataya düşmemek, çocuklarımızın matematikten, tarihten, fizikten, kimyadan nefret etmemesi, soğumaması için elimizde, şimdi büyük fırsatlar var. İlkokulda, ortaokulda, lisede çocukların en belalı en sevmediği derslerden birisi kesinlikle matematik, fizik, kimya ya da biyoloji olarak sıralanabilir. Tarih dersi de çocuklar için çok severek yaptıkları ders olarak karşımıza çıkmamaktadır.

Matematik, fizik, kimya, biyoloji veya tarih gerçekten çok zor dersler olduğu için mi kimse sevmiyor ya da çok iyi anlatılamadıkları için, öğrenciler anlayamadıkları için sevilmiyor? İşte bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

İlkokul sıralarından itibaren matematiği anlayarak, severek yapacak bir sistem olsaydı mutlaka sevilen diğer dersler gibi bu dersler de bütün öğrenciler tarafından hem sevecek, hem de çok iyi şekilde anlaşılabilecek.

Bu dersleri sevmeme nedenlerinin  başında bu dersi anlatan hocalar sürekli klasik yöntemle tahtada ya da bizzat kendilerinin dersi sürekli konuşarak anlatmaya çalışmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Eğer bu dersler bilgisayar ortamında görselliği ve eğlence boyutu da eklenerek anlatılmış olsa inanın sevmeyen ve anlamayan kalmaz.

SEVİLMEYEN DERSLER

MATEMATİK ÖĞRETİMİ NASIL YAPILMALIDIR

Matematik öğretiminde kağıt kalemin önemi azaltılmalı, problem çözme ilişkisi geliştirilmeli ve beceriler öne çıkarılmalı. Matematik düzeni şekil, uzay, büyüklük, küçüklük, sayı ve aralarındaki ilişki şekiller üzerine kurulmuş bir uluslararası dildir. Matematik insanda tahminde bulunma, sayısal dili etkili kullanarak problem çözme yeteneğini içerir. Bu mantıklı dili kullanmak, öğrenmek ve öğretmek için her türlü teknolojiyi öğrencilerin hizmetine sunmak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

Matematik teknolojik sınıflarda görsel araçlarla öğretilirse daha eğlenceli ve sevilerek yapılan bir ders olabilir. Örneğin pi sayısının 5 milyarıncı basamağını görmek, 1 metal parayı ya da bir tavla zarını 1 milyon kere deneyerek veya 1 fraktalı 10. ya da 20. aşamasında resmedebilmek için en iyi öğretim aracı şüphesiz bilgisayardır. Bilgi çağında bilgi araçlarını kullanmayıp, klasik yöntemle ders işlemek doğal olarak çocukların hem zamanını çalmak hem de derse karşı soğumalarına neden olacaktır.

İYİ BİR MATEMATİK ÖĞRETMENİ NASIL OLMALI

Kendini mesleğine adamış gerçekten bu işi en iyi şekilde yapan matematik öğretmenlerini tenzih ediyoruz. Kendisini teknoloji ile donatmış, bilgilerini güncelleyen mükemmel matematik öğretmenleri de şüphesiz vardır. Onların öğrencileri çok şanslı öğrencilerdir.

Öğretmen faktörü de en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Her türlü teknolojik donanıma, tasarıma, fiziki ortama sahip olunsa bile bu malzeme iyi kullanmasını bilmeyen bir matematik öğretmeni çocuklarına hiçbir şey verilmeyecektir.

En doğrusu, hem kendini geliştirmiş, hem öğrencilerin duygu ve düşüncelerini anlayabilen, onların seviyelerine inerek onların dünyasını anlayabilen, hem de iletişim araçlarını ve teknolojik gelişmeleri takip ederek en etkili biçimde kullanabilen başarılı matematik öğretmenlerine ihtiyacımız var.

Bütün bunlar birleşince öğrenciler de gerçekten matematiği öğrenmek isterlerse ne sorun kalır, ne matematikten nefret eder, ne de matematiği sevmeyen öğrenci kalır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?