Öğrenme Nedir, Nasıl gerçekleşir?

Öğrenme Nedir, Nasıl gerçekleşir?

Öğrenme Nedir? Bilgiyi kullanmak için iyice öğrenmek gerekir. Peki bilgiler nasıl öğrenilir? Bilgiler duyurular yoluyla kısa süreli hafızalarda bekletilerek ve bu bilgiler düzenli aralıklarla tekrarlanarak uzun süreli belleklere yerleşir. Bu olay tekrar yapmadan olmaz. Öğrenme tekrarlama yoluyla hız kazanır. Çünkü sürekli tekrar etmezsek bilgilerimizi unutma riski ortaya çıkacaktır. Öğrenme nasıl gerçekleşir? Öğrenilen bilgileri arada bir […]

Öğrenme Nedir?

Bilgiyi kullanmak için iyice öğrenmek gerekir. Peki bilgiler nasıl öğrenilir? Bilgiler duyurular yoluyla kısa süreli hafızalarda bekletilerek ve bu bilgiler düzenli aralıklarla tekrarlanarak uzun süreli belleklere yerleşir. Bu olay tekrar yapmadan olmaz. Öğrenme tekrarlama yoluyla hız kazanır. Çünkü sürekli tekrar etmezsek bilgilerimizi unutma riski ortaya çıkacaktır.

Öğrenme nasıl gerçekleşir?

Öğrenilen bilgileri arada bir sınav ve değerlendirme yaparak ne kadar öğrendiğimizi kontrol edebiliriz. Öğrenme esnasında duyu organlarımız kısa süreli hafıza, uzun süreli bellek arasında gider gelir, yeni öğrenilen bilgiler duyu organlarımız sayesinde fark edilir ve kısa belleğe aktarılır. Burada bilgilerin tekrar edilmeyenler unutulan kaybolur gider. Tekrar edilen bilgiler ise uzun süreli belleğe  kaydedilir. Bu bilgileri belli zaman içerisinde hatırlayabilir. Bu bilgilere ilişkin sorular sorulduğunda doğru cevapları görebiliyorsak, öğrenme gerçekleşmiş demektir.

 Şunu unutmamak gerekir ki, tekrar edilen bilgiler akılda kalır ve unutulmaz.

Öğrenmek istediğiniz her konu için farklı çalışma basamakları vardır. İnsanlar genellikle ön bilgileri okumazlar ‘ben biliyorum, okumama gerek yok’ diyerek doğrudan sonuca varmaya çalışarak test çözmeye çalışıyorlar. Oysaki ön bilgiler okunmadan daha önceki bilgilerimiz unutulmuş olabilir. Hemen her kitapta konu anlatımları var, akabinde de konuyla alakalı örnek çözümler vardır. Eğer bunlar iyice incelersek soruları çok iyi çözebiliriz bunun bize çok faydası olacak. 

Tam öğrenme nasıl olur?

Soru çözümleri okuyarak konu öğrenilmez. Bunu bir örnekle anlatmak gerekirse, bisiklet binmeyi öğrenen bir kişi 1 saat seyrederse bisiklete binmeyi öğrenemez. Öğrenmek için çalışması, deneme yapması sonra uygulama yapması gerekir. Ancak bisiklete bindiği zaman öğrenmiş olur.

Örnek sorular çözerken de önce okumak gerekir. Problemi yeniden çözmek gerekir. Sorular iyice anladığından emin olunca örnek çözümlerden sonra bize verilen farklı alıştırmaları da yapmak gerekir. Örnek soru çözümleri çok tekrar edilmeli, çözüm yöntemleri iyice öğrendikten sonra farklı alıştırmaları geçmeliyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bursalılar Üniversite Sayesinde Doğal Etle Besleniyor

Adı üzerinde ‘alıştırma’, öğrenci kendini iyice alıştırmadan direk sınav olmaya, test çözmeye geçmemelidir. Bu işlemi yapmak için alıştırmaları en kolaydan zora doğru basamak basamak ilerleme gerekmektedir. En önemlisi de bol bol alıştırma yapılmalı. “Bu basit, bunu yapmak istemiyorum” diyerek geçilmemeli. Kolay olanlar size daha güven verecek, kendinizden emin olacaksınız. Alıştırma yaptıkça da severek yapacaksınız ve öğrenmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

 Çok alıştırma yapmadan testlere geçmek soru çözmeyi çok sevdiğinizi, hemen testler geçmek istediğinizi biliyoruz ama burada önemli olan; alıştırmalar öğretmek amacıyla hazırlanmıştır, testler ise ne kadar öğrendiğimiz ölçmek ve eksik yanlarımızı görmek amacıyla hazırlanır. 

EN İYİ KONU ANLAMA YÖNTEMİ

Özetlemek gerekirse, test çözmek konuları öğrenmek için yeterli değildir. O halde önce çalışma sırasını iyi bilmek gerekir. Bunun için öncelikle ön bilgileri okumalı, sonra örnek çözümleri kontrol etmeli, sonra buna paralel olarak farklı alıştırmalar yapılmalı ve en sonunda kendimizi değerlendirmek amacıyla testleri yapmalıyız.

Her testten sonra da değerlendirme yapmak gerekir. Yani yaptığımız testleri kontrol etmemiz gerekir. Yanlışlarımızı, sorularımızı incelememiz gerekir. Nerede yanlış yaptığımızı bulup sorunun doğru cevabını öğrenmek gerekir. Belki sorunun cevabını biliyordunuz ama işlem hatası yapmış olabilirsiniz. Bilgi eksiğiniz vardır ya da soruyu doğru okuyamamışsınızdır. Eksiklerinizi görme fırsatı bulursunuz.

Kendinize başarı izleme tablosu oluşturabilirsiniz. Başarı izleme tablosunda eksik yanlarımızı, bunların sebeplerini yazabilirsiniz. Bu size eksiklerinizi görme, soruları okurken bu yanlışlar üzerinde dikkatli olma şansı verecektir. Daha sonra bu tabloya baktığımızda Türkçem zayıf, matematiğim berbat… gibi görüşlerle  konulara göre, bölme işlemi iyi kavranmış, zamirleri tam öğrenememişim, maddenin yapısı konusunu iyi öğrenmişim gibi bilgileri verecek. Eksik yanlarımızı yani tam öğrenemediniz konuları size gösterecektir. Tam öğrenme nasıl olur farkına varacaksınız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsani Değerler Eğitimi Programı

Hepinize dikkatli ve istekli çalışmalar dileğiyle hoşça kalın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?