Öğrenmede Başarıyı Artıran Etmenler

Öğrenmede Başarıyı Artıran Etmenler

 Sevgili Öğretmenler, Değerli Veliler ve Çok Kıymetli Öğrenciler,  Çalışmalarınızı daha verimli kılmak ve derslerde başarılı olmak için sizlere bazı sırlar vermek istiyorum. Yaklaşık 26 yıllık öğretmenlik hayatımda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce insana değer vermemiz gerekiyor. Her tavsiyemiz üzerinde iyice düşünüp yorumlayın, verimli, yapılabilir olanları uygulamaya çalışın. Verimli ders çalışma nasıl olmalıdır? […]

 Sevgili Öğretmenler, Değerli Veliler ve Çok Kıymetli Öğrenciler,

 Çalışmalarınızı daha verimli kılmak ve derslerde başarılı olmak için sizlere bazı sırlar vermek istiyorum. Yaklaşık 26 yıllık öğretmenlik hayatımda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Her şeyden önce insana değer vermemiz gerekiyor. Her tavsiyemiz üzerinde iyice düşünüp yorumlayın, verimli, yapılabilir olanları uygulamaya çalışın.

Verimli ders çalışma nasıl olmalıdır?

En önemlisi, öğrencilerimizin planlı çalışmasını sağlamaktır. Bu hedef doğrultusunda oyunlara ağırlık verilmeli, çalışma saatlerini önceden belirlemeli, bu planlamayı yaparken önce oyun, sonra verimli ders çalışma prensibini geliştirmelidir. Çalışmak kadar oyunun da dinlenmenin de çok gerekli olduğunu, çocukların oynayarak öğrendiğini ve dinlendiğini, çalışma saatlerini öğrencilerin düzeyine uyacak şekilde ayarlamak gerektiğini bilmek gerekir.

Değerli veliler, çocukların kendi kendine çalışma alışkanlığını öğreninceye kadar çalışma esnasında onun yanında bulunmaya gayret ediniz. Öğrencimizin yanında bulunarak ona güç verecek, daha verimli ve gayretli çalışmasını sağlayacaktır. Yalnız burada unutulmaması gereken bir konu, hiçbir zaman onun yerine siz düşünüp yapmayın, sadece ona rehber olmaya çalışınız. Öğrencinizin düşünmesine, doğruyu bulmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Eğer çocuğun yerine siz düşünürseniz çocuk yerinde sayacak, hiçbir şey öğrenemeyecektir. Bırakın, düşünmeyi o yapsın.

Verimli Ders Çalışma Basamakları

Çocuğa düşünmeyi öğretiniz

Değerli veliler, çocuğa ilk önce düşünmeyi öğretmek gerekmektedir. Bu son derece önemli aşamadır. Bazı veliler öğrencinin yerine her şeyi düşünüyor, yapıyor, planlıyor  ve yorumluyor hatta soruları çözüyor. İyilik yaptığını sanıyor. Birkaç yıl geçtikten sonra da yakınmaya başlıyor, ‘bu çocuk niçin düşünemiyor, neden hiçbir şey yorumlayamıyor’ diye veryansın ve yakınmalar başlıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  KPSS – Devlet Memuru Olma Yolu

Değerli veliler, burada ünlü bir filozofun farklı bir konu için söylemiş olduğu ama çocuk eğitimine çok uygun gelen ünlü bir sözünü söylemek istiyorum. Diyor ki ‘bir fakire yardım etmek istersiniz, ona balık vermek yerine, balık tutmasını öğretin’ Siz de çocuğun yerine düşünmek, yorumlamak, planlamak, soruları çözmek yerine ona araştırmayı, düşünmeyi ve bulduklarını yorumlamayı öğretmelisiniz.

Çok basit gibi görünen bu konu çocuğu araştırmaya, düşünmeye yöneltecektir. Kısaca, balık sahibi olmayı değil, balık avlamayı öğrenecektir. Her sene daha büyük balıklar yakalamayı hedefleyerek  o hedefine de sonraki zamanlarda ulaşacaktır.

Okumayı sevdirmenin önemi

Sayın velilerim, çocuklarınıza okumayı sevdirmeli, bu amaçla öğretmene yardımcı olmanız gerekmektedir. Kitap okumayı, yemek yemek, su  içmek, nefes almak kadar önemli ve vazgeçilmez bir davranış olarak bilmelisiniz.

İnsanoğlu kelimelerle düşünür, okuduklarını ve duyduklarını kelimelerle algılar. Hafızasındaki sözcük dağarcığı oranında doğru anlar, doğru düşünür ve düşüncelerini anlatır. Haliyle de okumadan, konuşmadan kelime dağarcığını artıramayız.

Özetlemek gerekirse, dil varsa insan da vardır; dil yeteneği olmayan insanlar anlatılmak isteneni tam anlayamaz, yanlış ve eksik düşünür, sağlıklı sonuçlara ulaşamaz. Bütün derslerde ve yaşamı boyunca başarılı olmak isteyenler için dil yeteneği gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?