ÖĞRETİCİ METİNLER HANGİLERİDİR

ÖĞRETİCİ METİNLER HANGİLERİDİR

Sanat metinlerinin ayırıcı özelliklerini öğrenmek için önce öğretici metinleri anlayacağız. Sanatsal metinler konusundan artık her birimizin kalmaması gerekiyor. Bir şey zıttıyla tarif etmek, bir şeyi daha iyi anlayabilmek için en kolay yollarından birisidir. Tevazuyu anlayabilmek için kibri anlatmak, anlamak gibi…  Bu sebeple bu konuyu sanatsal metinlere göre daha kolay kavrayabiliriz. Arkadaşlar sanatsal metinlerin zıttı olan […]

Sanat metinlerinin ayırıcı özelliklerini öğrenmek için önce öğretici metinleri anlayacağız. Sanatsal metinler konusundan artık her birimizin kalmaması gerekiyor. Bir şey zıttıyla tarif etmek, bir şeyi daha iyi anlayabilmek için en kolay yollarından birisidir. Tevazuyu anlayabilmek için kibri anlatmak, anlamak gibi…

 Bu sebeple bu konuyu sanatsal metinlere göre daha kolay kavrayabiliriz. Arkadaşlar sanatsal metinlerin zıttı olan öğretici metinlerle konumuza başlayalım.

ÖĞRETİCİ METİNLER

 Kıymetli arkadaşlar, öğretici metin; bilgi ve haber vermek, ikna etmek kanalları değiştirmek, uyarmak, düşündürmek, yönlendirmek, tanıtmak gibi amaçlar edilen metinlerdir. Ebedi metinlerde amaç okuyucu da estetik duygu uyandırmak, bu metinler sanat kaygısı taşımayan metinlerdir. Eğer sanat kaygısı taşıtsaydı zaten öğretici metin genetik öğretici metinlerde anlam kesin ve nettır. Her okuyan her okunduğunda aynı şeyi anlar.

Öğretici metin türleri

 Şöyle bir hatırlayalım, edebi metinlerde anlam yoruma göre değişebilir ve her okuyan metinden farklı yorumlara ulaşabiliyordu. Öğretici metinlerde ise dil göndergesel işlevde kullanılır göndergesel işlevde hepinizin bildiği gibi dil, bilgi vermek amacıyla kullanılır. Edebi metinlerde iste heyecanı bildirmek için sanatsal işlev kullanılır. Yazar metin türünde nasıl söylediğinden çok, ne söylediğine bakılır. Ne söylediği de önemli, çünkü bilgi en büyük en net bir şekilde okuyucusunu aktarmaktır. Bu yüzden de sanatsal metinlerde yazar nasıl söylediği çok önemliydi. Bu yüzden de üslup kaygısı vardı, öğretici metinlerde ise, dil sade sanatsal metinlerde ise süslü taze bir üslupla öğreticilik olmaz.

Öğretici metin türleri

 Öğretici metinlerde daha çok ansiklopedilerden, bilimsel kitaplardan ve ders kitaplarından faydalanmış, sanatsal metinler ise roman, öykü, tiyatro, şiir ve benzeri türleri kapsar. Öğretici metinleri tarihi metinler, bilimsel metinler ve sesli metinler, gazete çevresinde oluşan metinler, kişisel hayatı konu alan metinler olarak gruplandırabiliriz. Gazete çevresinde oluşan metinler makale, deneme, fıkra, eleştiri ve röportaj olarak sınıflara ayrılır. Şiir gibi kapalı anlatımı olmayan bu metinler her kesim tarafından kolayca anlaşılır.

Öğretici metinlerin konusu nedir?

 Kişisel hayatı konu alan metinler ise anı, günlük, mektup, gezi yazısı, biyografi, otobiyografi olarak sayabiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Faiz Problemlerinin Kolay Çözüm Yolu

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?