Öğretmen Adaylarına Uyarılar

Öğretmen Adaylarına Uyarılar

Türkiye’de meslek seçiminde doğru dürüst bir yönlendirme yapılmadığı için öğretmen olarak çalışanların çoğu mezun olduğu bölümler ile alakalı bir meslekle iştigal etmemektedir. Oysa yapılması gereken en doğru iş, daha ortaokul sıralarındayken herkesin fiziksel becerisi, zihinsel yönü, isteğine göre uygun bir liseye yerleşmesi ve bu lisede gelecekte yapacağı mesleğe yönelik bilgi ve beceri edilmesi gerekmektedir.

En çok tercih edilen mesleklerden birisi olan öğretmenlik de yine en başından karar verip yapılması düşünülen en değerli ve kutsal meslekler arasındadır. Bazı meslekler bilgi, beceri  ve yeteneğe dayanırken öğretmenlik mesleği biraz daha insani yönü ağır bastığı için sevgi, duygu, gönül bağlamında fedakarlık yapılması gereken farklı bir çalışma alanı olarak düşünülmelidir.

Öğretmenliğe Giden Yol

Eğer öğretmen olmaya karar verdiyseniz, bunun için yapmanız gerekenleri önceden öğrenmelisiniz ve bu amaç doğrultusunda iyi bir liseye kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Öğretmen olmaya karar verdiyseniz sonrasında da hangi branşta eğitim vermek istediğiniz ile düşünerek o yönde eğitim almak amacıyla kendinize uygun bir ortaöğretim kurumu belirlemelisiniz. Çünkü ortaöğretimden sonra bildiğiniz üzere üniversite eğitimi alacaksınız, üniversite eğitimi almak için de sınava tabii tutulacaksınız. Doğal olarak da bu sınavda başarılı olmak için yeterli puan gerekmektedir. Bu yeterli puanı alabilmek için lise yıllarında branş seçimi yaparak, olmak istediğiniz öğretmen türünü seçerek, ona göre lisede derslere ağırlık vermeniz gerekecektir.

Nasıl Öğretmen Olunur

Örnek olarak 10. sınıfta matematik ağırlıklı dersler almak istiyorsanız, sayısal bölümlerden mezun olunan öğretmenlikleri tercih etmemiz gerekir. Nedir bunlar, diye sorarsanız; Fen Bilgisi Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği gibi meslekleri yapabilirsiniz. Hem Matematik hem de Türkçe türünde okumak, eğitim vermek, öğretmen olmak istiyorsanız eşit ağırlık verilen Türkçe-Matematik ağırlıklı dersleri öğrenip,  kendinizi geliştirmeniz gerekir. Sadece sözel bölümden bir alanda öğretmenlik yapmak istiyorsanız, Sosyal Bilimler liselerinin tercih ederek daha avantajlı duruma düşebilirsiniz.

Bunları bilmekte çok fayda olduğunu şimdiden öğrenirseniz onuncu sınıftan itibaren seçeceğiniz dersler ve öğreneceğiniz konular farklılık gösterecektir. Bu alanda kendinizi geliştirerek ileride girmek istediğiniz olmak istediğiniz bölümler için büyük avantaj sağlamış olacaksınız. Lise son sınıf gireceğiniz YKS sınavı sizin öğretmenlik için seçmeniz gereken puanlara ulaşabilme hedeflerinizde belirleyici olacaktır. Öncelikle YKS’den belirlenen barajı açmanız gerekecek, sonrasında da seçmek istediğiniz, olmak istediğiniz meslek için üniversitelerin uygun fakültelerine yerleşmeye lazım gelen YKS puanlarını elde etmeniz için ikinci sınavda isteğiniz doğrultusunda sınavlara katılarak başarılı olduğunuz takdirde hayalinizdeki meslekle okumuş olacaksınız.

Milli Eğitim Bakanlığı Personeli

KAMU PERSONELİ SINAVLA ALINIYOR

Durum bu kadar basit olsa sizin adınıza çok mutlu olurduk, ancak üniversiteden mezun olmak öğretmen olmak için yeterli bir kriter değildir. Üniversite mezuniyeti sonrasında KPSS adı verilen sınavlarda kendi alanınızla ilgili soruları cevaplayarak kendi bölümlerden mezun olan arkadaşların arasında yapılan başarı sıralamasında aldığınız puana göre atanma şansınız olacaktır. Yani aldığınız puan sizin girdiğiniz sınav senesindeki sizin mezun olduğunuz bölümle ilgili açılan kadroyla doğru orantılı olacaktır. Örnek olarak, Fen Bilgisi Öğretmenliğinden mezun olduğunuzu varsayarsak, o yıl 200 tane Fen Bilgisi Öğretmeni atanacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilmiştir. KPSS’de en iyi puan alan ilk 200 kişi atanacaktır. Sizin de bu en yüksek 200 kişi arasında yer alabilecek bir başarı sıralamasında olmanız gerekmektedir.

Diyelim ki ilk yüzde yer aldınız, öğretmen olarak atandınız. Son yapılan değişiklikle bu da öğretmen olarak kabul edilmeniz için yeterli bir gerekçe ve kriter olarak maalesef yeterli gözükmemektedir. Çünkü son düzenleme ile öğretmenlerin birinci yılında çalıştıkları kurumu sonunda yaptığınız çalışma okul müdürü tarafından değerlendirilecek, eğer yeterli görürseniz adaylığını kaldırılacak ve öğretmen statüsüne kavuşacaksınız. Öncesinde ise 1 yıl stajyer öğretmen olarak kabul edilip, mesleğe başlayan birisi birinci yılın sonunda müfettişlerin yaptığı formalite değerlendirme sonucunda asil öğretmen olarak atanmış olmaktaydı.
Öğrendiğiniz üzere öğretmen olmak sanıldığı kadar kolay da değil, düşündüğünüz kadar zorda değildir. Öncelikle istemek gerekir, sonrasında hedefinize ulaşmak için çalışmak gerekir. En sonunda da fedakarlık yaparak mesleğinizi icra etmek gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ