Nadir İNSAN
Nadir  İNSAN
hepinsan@gmail.com
İyi Öğretmen Nasıl Olmalıdır?
  • 0
  • 2854
  • 10 Nisan 2017 Pazartesi
  • kötüharika (+5 rating, 1 votes)
  • +
  • -

BAŞARILI ÖĞRETMEN İzi kolay kolay silinmezse de salgın günleri elbette geçecek. İyi bir öğretmen olmak için günümüzde uzaktan eğitim layıkı ile yapılmalı, teknoloji özümsenmeli, öğrenciler ekran başında bile mutlu edilmelidir. Sözün özü başarılı öğretmen olmak için sıradanlıktan uzak, herkes tarafından saygı gören, öğrencilerini empati ile düşünen, model olabilecek bir özellik taşımalıdır. Değerli Öğretmenler, diğer insanların […]

BAŞARILI ÖĞRETMEN

İzi kolay kolay silinmezse de salgın günleri elbette geçecek. İyi bir öğretmen olmak için günümüzde uzaktan eğitim layıkı ile yapılmalı, teknoloji özümsenmeli, öğrenciler ekran başında bile mutlu edilmelidir.

Sözün özü başarılı öğretmen olmak için sıradanlıktan uzak, herkes tarafından saygı gören, öğrencilerini empati ile düşünen, model olabilecek bir özellik taşımalıdır.

Değerli Öğretmenler, diğer insanların gözünde ‘yan gelip yatan, çalışmadan maaş alan, 3 ay tatil yapan insanlar’ olsa da adınız; yaptığınız iş, dünyanın en ulvi olanı, insanı yetiştirmek olduğunu bilenler bilir. Siz, zamanında en yüksek makamda olanlarla eşdeğer saygı ve ücrete layık görülürken, maalesef şimdi hak ettiğiniz ne itibarı ne de ücreti göremiyorsunuz.

Her şeye rağmen öğretmenlik, mesleklerin en kutsalı, en değerlisidir. Sizin sermayeniz, hammaddeniz, malzemeniz… adına ne dersek diyelim, değeri hiç bir şeyle ölçülemeyen ‘insan’dır.

Sizlere naçizane tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Beğendiğiniz bölümleri benimser uygularsınız belki. Şu bir gerçek ki, eğer mesleğe yeni başlıyorsanız okulda öğrendikleriniz teoride kalacaktır. Esas olanı bizzat yaşayarak öğrenmek ve öğretmektir. Bu da şu şekilde özetlenebilir; öğretmenlik, bir şeyler öğretirken yeni şeyler de öğrenmektir. Yanlış kanı, öğretmen her şeyi bilir inanışına saplanıp kendinizi kasmayın.

Kendinize eziyet etmeyin. Öğrencilerinize sizin de bir insan olduğunuzu, bilmediğiniz şeyler olabileceğini ve bilmediğiniz bir şeyle karşılaştığınızda dürüstçe onu bilmediğinizi söyleyin. Hiç bir şey kaybetmez hatta çok büyük kazancınız olur; güvenilen biri olursunuz. Daha iyisi olamaz, eğitim camiasında.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kadına Verilen Değer(!)

MODEL ÖĞRETMEN NEDİR

Öğretmenlik denilince, çoğunluk ilkokul yıllarındaki ders aldığı günleri hatırlar. Eğer şöyle ya da böyle bu mesleği seçmişse bir öğretmen, bu göreve başlamışsa, yine çocukluğunda hatırladığı öğretmen modelinden örnekler sergilemeye çalışacaktır. Durum model aldığı öğretmene bağlı artık. İnşallah iyi bir öğretmendir, geçmişteki öğretmen modeli. Yani evcilik oynayan çocuklar gibi gördüklerini uygulamaya başlayacaktır öğretmen arkadaş. Böyle bir eğitim anlayışı elbette ilkelliğin tekerrürüdür.

SAYGIN ÖĞRETMEN

Şimdi bu satırları okuyup da ‘yok artık, var mı böyle öğretmenler’ diyenleri duyar gibiyim ama inanın ve üzüleceksiniz biliyorum. Durun ve şöyle bir düşünün öğretmenlerinizi. Bir de varsa çocuklarınıza sorun öğretmenlerini ve mukayese edin. Bakalım ne kadar şey değişmiş günümüze dek.

SIRADAN ÖĞRETMEN DEĞİL, SAYGIN ÖĞRETMEN

Buraya düşüncelerimi yazmaya başlamadan önce öğretmenlik mesleği hakkındaki görüş ve düşünceleri ve bu mesleğe yeni başlayanlara tavsiyede bulunanları inceledim. İnanın şok oldum. Yazdıkları ya da birilerinin yazıp da ‘kopyala yapıştır’ şeklinde çoğaltılıp, diğer sitelere eklenen yazıları görünce tüylerim ürperdi. Üstte serzenişte bulunduğum, oynanmak zorunda olunan öğretmenlik rolü, öyle süslenerek öğütlenmiş ki şaşar kalırsınız. İnanmazsanız ‘öğretmenlere tavsiyeler’ yazarak arama motorlarında sorgulayın.

EMPATİK ÖĞRETMEN OLUN

Ben size diğer sitelerde sıralanmış dizi dizi klasik eğitim yöntemini anlatmak istemiyorum. Tam tersine uzunca listeleri boş verin. Kendinize özgü bir eğitim modeli geliştirin. Modern, bakımlı, hoşgörülü, adil, şakacı ve bütün bunların yanında kendini sürekli güncelleyen biri olmayı prensip edinin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Maltepe Üniversitesi Tanıtımı İletişim Bilgileri Telefon Numarası

Öğrencilerini kendi çocukları gibi gören, seven, ilgilenen ve üzerine titreyen biri olmalıdır öğretmen. Kendinizi sırada oturan öğrenciler olarak görün ve asla unutmayın, öğrencilerinizin her gün ilkokulda 6 ders, ortaokulda 7-8 ders, lisede 10 ders aynı sırada oturup ne kadar sıkıldıklarını!

ETKİLİ ÖĞRETMEN NASIL OLUR

Derse hazırlıklı gelin, konuya göre bir şarkı, bir fıkra, bir espri, bir anı anlatarak ya da anlattırarak giriş yapabilirsiniz. Yani öğrenciler dersin başladığını bittiğini hissetmemeli. Ders bitip zil çalınca, çocuklarınız sevinmek yerine üzülmeli. Biliyorum çok zor böyle bir iyi öğretmenlik modeli geliştirmek ama bir yerlerden başlayın denemeye. Bakın siz de çocuklarınız da zevk almaya başlayacaksınız gidişattan.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM