Öksürüğü Anında Durdurmak

Öksürüğü Anında Durdurmak

Bazı inatçı öksürükler kolay kolay geçmiyor. Özellikle kış aylarında çocuklar sık sık öksürüğe yakalanıp ateşler içinde kalıyorlar. Bu sebeple öksürüğü kesmek için yapılması gereken bazı önlemler var. En basit yöntem hastanın bulunduğu odanın havalandırması veya nemlendirilmesi hastanın bol sıvı alımı sağlanması gibi. Özellikle bitkisel çaylar içilerek boğazın yumuşatılması gerekir.

Öncelikle öksürüğün kaynağı bilinmesi gerekir. Eğer soğuk algınlığına bağlı bir öksürük ise evde pratik bitkisel çözümlerle bu öksürüğün geçirilmesi sağlanabilir. Ancak sebebi belli olmayan herhangi bir hastalığa bağlı ya da alerjik bir öksürükse bunun için mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

Öksürük Nasıl Geçer

Öksürüğün tedavisi için reçeteler

Soğuk algınlığından kaynaklanan öksürüğün tedavisi için evde yapılacak bitkisel doğal tedaviler şunlardır:

  • Evinizde arı balı ve zencefil varsa bir tatlı kaşığı kadar bala zencefili toz olarak ilave edin, iyice karıştırın. Bunu macun şekline getirip yemeye çalışın. Böylece öksürüğünüze iyi gelecektir. Ancak bu yaptığınız macunu çocuklarınıza kesinlikle uygulamayın.
  • Doğal bir elmanın kabuğunu güzelce soyun, birkaç tane de çekirdeğini çıkarın, yanına bir iki kare karanfil, bir parça tarçın kabuğu, bir dilim limon ilave ederek güzelce kaynatın. Eğer tadı size acı gelirse içine biraz bal ilave edebilirsiniz. Bu yaptığınız bitkisel karışımı sıcak sıcak içerseniz daha faydalıdır. Sıcağa dayanamıyorsanız birazcık ılıtıp içebilirsiniz. Çocuklara ise sadece ılık olarak içirebilirsiniz.
  • Eğer bulabilirseniz iki üç tatlı kaşığı dut pekmezin içine biraz karabiber ilave edin, iyice karıştırın. Bu karışımı günde bir kaşık yerseniz öksürüğünüz birkaç gün içinde kaybolup gidecektir.
  • 2 tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı karabiber ile güzelce karıştırın. Sonra biraz süt ilave edin çocuğunuz içtiği zaman öksürükten eser kalmayacaktır. Elmayı kabukları ile birlikte ihlamur, zencefil, tarçın, kabuklu limon ve ayvayı uygun ölçülerde karıştırarak güzelce kaynatın ve suyunu öksürüklü olan kişilere içirin. Göreceksiniz öksürüğünüz hızla geçecektir.
  • Farklı bir öksürük geçirme yöntemi ise eğer çocuğunuz ya da siz bitkisel karışımlardan yapılan macun ya da çayları içmekte zorlanıyorsanız yüzükoyun yere yatın. Sırtınıza oda sıcaklığında olan baldan birileri güzelce sürsün. Sonra bu yapılan kürün üzerine kağıt havlu ile ya da gazete örterek uyumaya çalışın. Bunu bir kaç kez yaptığınız zaman öksürüğün hemen kesildiğini göreceksiniz.
  • Ayva yaprakları ile ıhlamurun güzelce karıştırıp içilirse öksürük kaybolup gidecektir. Bir tutam kekik suda kaynatarak içine bir miktar bal koyup bu karışımı ister sıcak için, isterseniz çocuklara yönelik ılık içirdiğinizde öksürük geçecektir.
  • Nişasta, limon ya da portakal suyunu kaynatarak içine birazcık pekmez ekleyin. Bu yaptığınız karışımı ılık ılık içerseniz öksürüğünüzün kaybolup gittiğini göreceksiniz.
  • Son öksürük giderme türlerinden birisi, bir miktar zeytinyağını ocakta yavaş yavaş ısıtın. İçine karabiber karıştırarak yanmasını sağlayan. Sonra öksüren kişinin göğsüne ya da sırtına sürerek iyice ovun, daha sonra o bölgeye sıcak bir bez örterek hasta olan kişiyi giydirin. Öksürük gün içinde kaybolup gidecektir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürmekten bıktınız ve şuruplar, antibiyotikler de çözüm olmadı mı, lütfen üstteki tarifleri tek tek okuyun en beğendiğinizi uygulayın.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ