Oktay Akbal Kimdir?

Oktay Akbal Kimdir?

 Oktay Akbal’ın Hayatı 1923 yılında İstanbul’da doğan Oktay Akbal, 28 Ağustos 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Fransızca eğitim veren özel bir okulda almıştır. Daha sonra hukuk fakültesine kayıt yaptıran yazar, 2 yıl sonra hukuk fakültesinden ayrıldı. Oktay Akbal yabancı dilde eğitim yapan bir okulda eğitim almasını avantajını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tercüme bürosunda çalışarak […]

 Oktay Akbal’ın Hayatı
1923 yılında İstanbul’da doğan Oktay Akbal, 28 Ağustos 2015 tarihinde hayatını kaybetmiştir. İlkokul ve ortaokul eğitimini Fransızca eğitim veren özel bir okulda almıştır. Daha sonra hukuk fakültesine kayıt yaptıran yazar, 2 yıl sonra hukuk fakültesinden ayrıldı. Oktay Akbal yabancı dilde eğitim yapan bir okulda eğitim almasını avantajını Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tercüme bürosunda çalışarak kendini ispatlamış, ancak daha sonra bu görevinden ayrılarak gazeteciliği seçmiştir.
Oktay Akbal çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmıştır. İlk yazarlığına Vatan gazetesinde başlamış daha sonra uzun yıllar Cumhuriyet gazetesinde fıkra yazarlığı görevine devam etmiştir.

Oktay Akbal esas ününü hikaye yazarlığı ile duyurmuştur. Hikaye yazarlığı haricinde farklı yazı türlerinde de çok başarılı eserler ortaya koymuştur. Diğer eserleri genelde çeviri türlerinde, fıkra türlerinde dönemin en güncel roman ve anı türlerinde eserler yazmıştır.
Çok yönlü bu edebiyatçımız duygulu, şair ruhlu bir sanatçı kimliğine sahiptir. Bu türde yazdığı eserlerde kişiliği hemen fark edilir zaten. Yazarın okuyucusuna karşı hayat mutluluğu, hayat sevinci aşılamayı prensip edindiği hemen dikkat çeker.

Oktay Akbal’ın Hayatı

Oktay Akbal’ın Eserleri

Hikâyeleri;

 1. Hücrede Carmen,
 2. Ey Ge­ce Kapını Üstüme Kapat,
 3. Bayraklı Kapı,
 4. Hey Vapurlar Trenler,
 5. İstinye Suları, Lunapark,
 6. İlkyaz Devrimi,
 7. Tarzan Öldü,
 8. Dondur­malı Sinema,
 9. Yalnızlık Bana Yasak,
 10. Berber Aşması,
 11. Bulutun Rengi,
 12. Bizans Definesi,
 13. Aşksız İnsanlar,
 14. Önce Ekmekler Bozuldu,

Romanları;

 1. Ba­tık Bir Gemi
 2. Yeşil Ev,
 3. Düş Ekmeği,
 4. İki Roman,
 5. İnsan Bir Ormandır,
 6. Suçumuz İnsan Olmak,
 7. Garipler Sokağı,
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gözler Neden Hassastır

Deneme, Sohbet ve Hatıraları;

Şâir Dostlarım, Dost Kitaplar, Günlerde, Konumuz Edebiyat, Yazmak Yaşamak, Anılarda Görmek, Ölümsüz Oyun, Yeryüzü Korku­su, Hiroşimalar Olmasın, Zaman Şensin, Temmuz Serçesi, Önce Şiir Vardı, Dünyaya Açılmak, Vatan Mahzun Ben Mah­zun, Yaşayıp Görmek, Geçmişin İçinden, Anı Değil Yaşam, Yarınlar Hesap Sorar, Susmak mı Konuşmak mı, Bir de Simit Ağacı Olaydı, Önce Aşk, Kırmızı Tenteli Tramvay, Senin Adın Aşk, Güzel Düşlerin Sonu

Oktay Akbal‘ın yazdığı hikayelerdir. Genelde kendi anılarından yararlanarak daha çok orta sınıf insanların ferdi maceralarını işlemeyi yeğlemiştir. Anadolu insanına tercümanlık yapmak için yazarlığı seçmiştir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?