Okul Öncesi Eğitim Almanın Önemi

Okul Öncesi Eğitim Almanın Önemi

Bir insanın hayata başlangıç noktası olarak kabul edilen 0-6 yaş dönemi hem birey, hem de aile için büyük önem taşımaktadır. Dünyaya gelen her çocuk çevresinde olup bitenleri hızlı bir şekilde gözleyip hafızasına kaydeder. Bunu fark etmeyen ebeveynler büyük bir yanılgı içine girerler. Çocuk, dediğimiz aslında insanın küçük halidir. Fiziksel olarak küçük görünseler bile, beyinler sürekli […]

Bir insanın hayata başlangıç noktası olarak kabul edilen 0-6 yaş dönemi hem birey, hem de aile için büyük önem taşımaktadır. Dünyaya gelen her çocuk çevresinde olup bitenleri hızlı bir şekilde gözleyip hafızasına kaydeder. Bunu fark etmeyen ebeveynler büyük bir yanılgı içine girerler.

Çocuk, dediğimiz aslında insanın küçük halidir. Fiziksel olarak küçük görünseler bile, beyinler sürekli olarak her şeyi kaydeder ve çevrede olup bitenlerin farkına varırlar. Dolayısıyla okul öncesi dönemine giren çocuklar ciddi bir şekilde eğitim almalıdır. Okul öncesi eğitim alma şansı bulunmayan öğrencilerin eğitim kurumuna devam eden çocuklara oranla, bilişsel gelişim açısından büyük dezavantaj içinde olduklarını biliyoruz.

Araştırmalar ortaya koyuyor ki eğitim kurumuna devam eden çocuk psikolojik ve zihinsel açıdan çevresi ile uyum halinde büyümektedir. Her ne kadar okul öncesi döneminde çocuğu bulunan aileler, kalabalık yerlerde çocuklarla hasta olacağını düşünerek eğitim almalarına engel olsalar da bu yönde olumlu çalışmalar da yapılmaktadır.

Konuyla ilgilenen yetkililerin yanı sıra sosyal sorumluluk gereği çalışmalar yürüten devlet büyükleri de bu konuda öncülük yapmaktadırlar. Çocuklarının ciddi bir eğitim almasını isteyen bireyler bu çağrılara olumlu cevap vermektedir. Şehirlere yaşanan akın sebebiyle büyük kalabalıklar haline gelen sınıflar yetersiz gibi görünse de çocuklar eğitim almayan akranlarına göre daha avantajlı duruma giriyorlar.

Çocuğun aileden sonra ilk sosyal ve toplumsal çevresi olarak kabul edilen okul öncesi eğitim kurumları birçok beceri ve davranış kazandırmaktadır. Hem motor gelişimi hem de beden gelişimi açısından büyük gelişmeler gözlenmektedir. Bu bakımdan çok geç kalmadan 0-6 yaş arasındaki çocuklara imkanlar doğrultusunda özel eğitim verilmeli.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kendini Beğenen Kız Hikayesi

Emine Erdoğan  Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne katıldı

Türkiye’de okul öncesi eğitiminin yeterli seviyede olmaması sebebiyle çalışmalar yürüten  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde ‘Gelecek Eğitimde Derneği’ tarafından organize edilen ‘Okul Öncesi Eğitim Zirvesi’ne katıldı.

Okul Öncesi Eğitim Zirvesi

Erken çocukluk eğitimine gerekli önemin verilmesi gerektiğini belirten Emine Erdoğan, son dönemde hem Türkiye’de hem de dünya çapında erken çocukluk eğitiminin fark edilen konular arasında olduğunu belirtti. İnsanda büyüme ve gelişmenin en yoğun yaşandığı dönem olan 0-6 yaş  için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Emine Erdoğan, zeka gelişiminin yüzde 70 civarında 7 yaşından önce tamamlandığını vurguladı. Yapılan bilimsel araştırmalarda da 0-6 yaş grubunda olan çocukların eğitim alanları, akademik başarı açısından daha avantajlı olduğunu belirtti. Emine Erdoğan konuşmasında şu konulara temas etti:

“Okul öncesi eğitimi iyi bir şekilde planlandığı zaman gelecekte toplumda suç işleme oranı düşürecek bir etki yapmaktadır. İnsanın kişiliği bu dönemde şekil alıyor. Eğer eğitimi bir ağaca benzetildiğini düşünürsek, okul öncesi eğitimi de bu ağacın kökleri olduğunu kabul etmek gerekir. İnsan alışkanlıkları ile hayatını devam ettirir. Eğer küçük yaşlarda çocuğa hangi davranışı kazandırırsanız bu alışkanlıklar onun kişiliğine ömür boyu yansır. Dolayısıyla kaderinizi kişiliğiniz belirlemektedir. Öğrenme ve keşfetme hakkında çocukların doğal bir eğilimi bulunmaktadır. Bu doğal eğilimi öğretmenler ve aileler yönlendirerek şekil vereceklerdir. Emeği geçen bütün öğretmenleri ve öğretmen adaylarına buradan saygılarımı gönderiyorum. Okul öncesi öğretmeni etkisi her zaman çocuk üzerinde devam eder. Öğretmen çocuğa ne verirse geleceği de o şekilde devam eder. Öğretmen güven verirse güvenli bir gelecek oluşur, sevgi verirse geleceği sevgiyle şekillendirir. Eğer çocuklara değer verirseniz, güven verirseniz yarınları daha mutlu huzurlu ve değerli olacaktır.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

Emine Erdoğan konuşmasında birlikteliği, dayanışmayı, paylaşmayı ve benimsemeyi okul öncesi eğitim sayesinde aldıklarına vurgu yaparak şunları ilave etti:

“Önceki yıllarda okul öncesi eğitimi 13 yıl öncesi için düşünmekteydi ve daha ziyade çalışan annelere bakım hizmeti şeklinde algılanmaktaydı. Ancak son yıllarda bu algı değişerek her çocuğun okul öncesi eğitimi almasının bir ihtiyaç olduğu kabul edilmeye başlandı. Devlet de üzerine düşeni yaparak gerekli adımları atmaya başladı. Son dönemlerde bakanlık da üzerine düşen görevleri yaparak eğitimin her kademede olması için gerekli çalışmaları yapmaya başladı. Çocukların zorunlu eğitime başlamadan önce okul öncesi eğitim almasının önemli olduğunu velilere aktarmaya başladılar. Okul öncesi eğitimi ücretsiz olduğu için çocuğun gelişimine büyük katkı sağlayacağını hatırlatmak isterim.”

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?