Okul Öncesi Öğretmeni kimdir ne iş yapar?

Okul Öncesi Öğretmeni kimdir ne iş yapar?

Çocuk gelişimi öğretmeni kimdir  Çalıştığı kurumda okul öncesi eğitim öğretim faaliyetlerine katılan, çocukların ilkokula hazırlıklarına, hazırlanmasını sağlayan kişidir. Çocuk gelişimi öğretmeni, okul öncesi öğretmeni olarak da adlandırılmaktadır. Anasınıfı, Anaokulu gibi farklı isimlerle de anılan bu öğretmen, çocuğu ilkokula hazırlamak için ön bilgileri vermekle mükelleftir. Okul öncesi öğretmeni nasıl olmalıdır Gelişim psikolojisine ilgi duymalı ve bu […]

Çocuk gelişimi öğretmeni kimdir 

Çalıştığı kurumda okul öncesi eğitim öğretim faaliyetlerine katılan, çocukların ilkokula hazırlıklarına, hazırlanmasını sağlayan kişidir. Çocuk gelişimi öğretmeni, okul öncesi öğretmeni olarak da adlandırılmaktadır. Anasınıfı, Anaokulu gibi farklı isimlerle de anılan bu öğretmen, çocuğu ilkokula hazırlamak için ön bilgileri vermekle mükelleftir.

Okul öncesi öğretmeni nasıl olmalıdır

Gelişim psikolojisine ilgi duymalı ve bu alanda başarılı olmalıdır. Çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanan onlarla mutlu olan kişiler olmalıdır. Çocukları anlayabilen onlar üzerinde gerekli disiplini oluşturabilen duygu ve düşüncelerini başkalarına net bir biçimde aktarabilen, öğrencilerine iyi bir öğrenme ortamı sunabilen, titiz, dikkatli, her türlü insanlarla iyi iletişim kurabilen, hoşgörülü, anlayışlı, yeniliklere açık, coşkulu, heyecanlı, girişimci, yapıcı insanlar olması beklenir.

Okul öncesi öğretmenlerinin maaşı ne kadar

Okul öncesi öğretmenlerinin iş bulma imkanları

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her türlü eğitim kurumunda ya da özel eğitim kurumunda çocuklarla ilgili kurum ve kuruluşların kreş, yuva, Anaokulu, Anasınıfı, çocuk kulübü gibi bölümlerinden iş bulma ve çalışma imkanları mevcuttur. Ancak kendini yetiştirmiş iletişim iyi kişilerin daha öncelikli olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Okul öncesi öğretmen olmak için alınması gereken eğitim nedir

Okul öncesi öğretmenliği meslek liselerinin Çocuk gelişi bölümünde 4 yıl eğitim alarak son yıl okullarda uygulamalı staj yapılarak sonrasındada üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümü olan okul öncesi öğretmenliği bölümünü bitirerek… Bunun için de öncelikle YKS sınavında yeterli puanı almak gerekmektedir. Şunu da hatırlatmakta fayda var ki bazı üniversitelerin Önlisans bölümleri okul öncesi öğretmenliği değil de Çocuk Gelişimi adı altında öğrenci kabul etmekte, bu bölümden mezun olanlar KPSS sınavına girememektedir. Dolayısıyla okul öncesi öğretmeni olmak isteyenlerin kesinlikle 2 yıllık önlisans programlarının tercih etmemesi gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Radyoterapi Teknikeri Ne İş yapar Maaşı Ne Kadar İş İmkanları

Özel eğitim kurumlarında çalışmayı düşünüyorsanız 2 yıllık önlisans Çocuk Gelişimi bölümlerinden okuyabilirsiniz. Ancak Lisans mezunlarının bile çok az iş bulma imkanı olan ülkemizde 2 yıllık önlisans mezunlarına asgari ücret verileceğini peşinen söylemekte fayda var. Her şeyi önceden bilmenizi ve buna göre hareket etmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer peşinen çocuk gelişimi bölümlerinden okumayı kabul ediyorsanız bu demektir ki asgari ücretle çalışmaya ve özel eğitim kurumlarının sabahtan akşama kadar kahrını çekmeye de kabul etmek anlamına gelmektedir. Ancak tek avantajı YKS sınavında yeterli puan alamazsanız bile diploma notu ile yatay geçiş yaparak üniversitelerin önlisans programlarına yerleşerek 2 yıllık çocuk gelişimi mezunu olma fırsatını oldukça kolaydır.

Daha önceki yıllarda bu bölümden mezun olanlar Açık Öğretim Fakültesi’nden lisans tamamlama programlarına girerek 4 yıllık okul öncesi öğretmenliği bölümü dışardan bitirerek KPSS sınavında başarılı olmak şartıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kurumlarda okul öncesi öğretmenliği yapma hakkım varken, şimdilerde Açıköğretim fakülteleri okul öncesi lisans programları kapattırmış, dolayısıyla da Örgün bölümlerde okuma zorunluluğu getirilmiştir. Örgün bölümlerden mezun olanlar da atanabilmek için KPSS sınavında çok başarılı olmak durumundadırlar. Aksi takdirde hem atanamama tehlikesi var hem de yeterli puanı olsanız bile istediğiniz bölgede istediğiniz şekilde çalışma şansınız oldukça azdır.

Okul öncesi öğretmenlerinin maaşı ne kadar

MEB’de öğretmenlik yapan okul öncesi öğretmenleri her öğretmen gibi yaklaşık asgari ücretin 3 katı maaş alır ve okulda nöbette tutmaz. Özelde görev alan Okul öncesi öğretmenlerinin maaşı ortalama agari ücret civarıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Orjinal Özgün İş Fikirleri

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Felsefe lisansı bitiren bir öğrenciyim. 2016 yılı mezunuyum ve formasyon aldım. Şuan ön lisans çocuk gelişimi okuyorum.Çocuk gelişimciler kız meslek liselerinde formasyon varsa öğretmen olarak atanabilir mi?. Bunun için 2 yıllık çocuk gelişimi yeterli mi? yolsa 4 senelik okumak mı gerekli? diye soranlar var…
    Cevaben;
    Maalesef 2 yıllık çocuk gelişimi mezunu olmak, öğretmen olarak atanmaya yeterli değil.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?