Okul Ortamında Çocuk Sağlığı

Okul Ortamında Çocuk Sağlığı

Özellikle devlet okullarında hijyen konusunda önemli eksikler olduğu bilinmektedir. Son yıllarda her ne kadar temizlik görevlisi istihdam edilse de okullarda temizlik beklenen seviyeye ulaşamamıştır. Bu  durum çocukların sağlığını tehdit edebilir. Okul ortamında çocuk sağlığının bozulmaması için bazı önlemlerin zamanında alınması şarttır. Hem okul yönetimi, hem öğretmen, hem de veliler işbirliği içerisinde hareket etmeleri durumunda tehlikeli […]

Özellikle devlet okullarında hijyen konusunda önemli eksikler olduğu bilinmektedir. Son yıllarda her ne kadar temizlik görevlisi istihdam edilse de okullarda temizlik beklenen seviyeye ulaşamamıştır. Bu  durum çocukların sağlığını tehdit edebilir. Okul ortamında çocuk sağlığının bozulmaması için bazı önlemlerin zamanında alınması şarttır. Hem okul yönetimi, hem öğretmen, hem de veliler işbirliği içerisinde hareket etmeleri durumunda tehlikeli bulaşıcı hastalıklara karşı zamanında önlem alınabilir.

Elbette sadece okulda yeterli hijyen olmamasına bağlı hastalıklar meydana gelmez; yanlış beslenme, hatta satın alınan okul eşyalarının bile çocuk sağlığını tehdit edecek durumlar ortaya çıkarabileceği unutmamak gerekir. Beslenmeden kaynaklı hastalıkların önlenmesi için de velilere önemli görevler düşmektedir.

Yeni başlayan bir öğrenci okuldaki tehlikelerden habersizdir. Dolayısıyla oluşabilecek hastalıklardan korunabilmesi için büyüklerinin onun yönlendirmesi gerekir. Eğer herhangi bir sebeple hastalığa maruz kalındıysa çocuklar mutlaka dinlendirilmeli, ihtiyaç olan vitaminler, karbonhidrat ya da protein desteği sağlanarak hızlı bir düzelme sağlanmalıdır.

Okul ortamında sağlıksız beslenmeden kaynaklı hastalıklar oluşabileceği gibi düzensiz beslenme ile alakalı olarak da sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle öğün atlama ya da zamanında yeterli beslenmeme gibi sorunlar boy gösterebilir. Çocukların bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı desteklenmesi açısından gerekli vitaminlerin yeterince alınması sağlanmalıdır. Veliler çocuklarını kontrol altında tutarak, gerekli durumlarda doktora danışarak çocuklardaki eksik vitaminlerin giderilmesi için çaba harcanmalıdır.

Okul ortamının kalabalık olduğu gerçeğinden hareketle, grip aşısının zamanında yaptırılması gerekir. Özellikle okul öncesi ve ilkokul dönemindeki çocukların kendilerini arkadaşlarından koruyamamaları sebebiyle bulaşıcı özelliği olan nezle, grip gibi hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Yaygın bir şekilde kış mevsiminde çocuklarda görülen grip hastalığı aslında önceden korunma yöntemi ile giderilmelidir. Yani, çocuk hastalığı kapmadan korumak esastır. Bunun için de basit teknikler geliştirilerek çocuğun korunması sağlanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güvensiz E-Ticaret (Alışveriş) Siteleri Nasıl Anlaşılır

Öğretmenle görüşerek teneffüs saatlerinde sınıfın havalandırılması ihmal edilmemesi istenebilir. Öksüren ya da hapşıran çocukların ağız ve burunlarını kapatmaları, tek kullanımlık mendiller ile korunma yoluna gidilmelidir. Çocuklara bol sabunlu suyla ellerin yıkama alışkanlığının öğretilmesi de önemli bir korunma metodudur. Hapşırma sırasında “Dap” adı verilen hareket öğretilmeli, mendille ya da koluyla ağzının kapatılması, mikropların yayılmasına önleyecektir.

Ebeveynler öğretmenle sürekli iletişim halinde kalmalı, gerekli durumlarda öğretmenlerin telkinleri dikkate alınarak çocukların okul ortamında sağlık sorunlarına ani çözümler aranmalıdır. Velilerin bilinçlenmesi, gereksiz yere okul yönetimini, öğretmenleri diğer öğrencileri rahatsız etmeden çocuk sağlığına gereken özeni göstermelidir.

Çocukların sadece okul ortamında değil; sokakta, evde, hastalıklardan korunması için sağlıklı beslenmesinin de önemli olduğu unutulmamalıdır. Eğitim hayatı boyunca başarılı bir performans elde etmesi için süt ve süt ürünleri ile protein içerikli tavuk, balık ve et ürünleri yeteri kadar tüketilmelidir. Demir ve protein açısından zengin olan baklagiller tüketimine de ağırlık verilmelidir.

Okulda Çocuk Sağlığı

Pazarlardan sürekli olarak satın alınan genetiği oynanmış patlıcan, fasulye, biber, domates, taze fasulye, ıspanak… yerine taneli bakliyat türleri tüketilmelidir. Çocukların vücut dirençlerinin desteklenmesi için mutlaka sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir.

En çok yapılan hatalardan birisi de yanlış ilaç kullanımıdır. Doktora-hekime danışılmadan, doğrudan gidip Eczaneden ilaç alıp kullanmak hem yetişkinler hem de çocuklar açısından büyük tehlike arz etmektedir. Sadece okul ortamında değil, sokakta, evde, alışveriş merkezinde çocuk sağlığı dikkate alınmalı, gerekli durumlarda yetkililerle iletişime geçilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  112 Acil Çağrı Merkezi Asılsız Aramalardan Kurtuldu

Bir önceki yazımız olan Evde Bebek Çocuk Bakıcılığı İşi başlıklı makalemizde Çocuk bakıcılığı kazancı, Evde çocuk bakıcısı arıyorum ve gündüzlü bebek bakıcısı işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?