Okullar Açıl(AMA)dı!

Okullar Açıl(AMA)dı!

 Okulların açılıp çocuklarla cıvıl cıvıl dolması, öğretmenlerin derslerinde, sınıflarında çocuklarla kaynaşması gerekiyordu ama olmadı, okullar açılamadı. Çünkü bu sene turizm sezonu farklı sebeplerden dolayı kötü geçmiş, otelciler yeteri kadar para kazanamamış, cepleri de dolmamış. Bu sebeple de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan rica etmişler, okulların açılması 1 hafta ertelensin, diye. Bu talep bakanlar kurulunca değerlendirilmiş, her […]

 Okulların açılıp çocuklarla cıvıl cıvıl dolması, öğretmenlerin derslerinde, sınıflarında çocuklarla kaynaşması gerekiyordu ama olmadı, okullar açılamadı. Çünkü bu sene turizm sezonu farklı sebeplerden dolayı kötü geçmiş, otelciler yeteri kadar para kazanamamış, cepleri de dolmamış. Bu sebeple de Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan rica etmişler, okulların açılması 1 hafta ertelensin, diye. Bu talep bakanlar kurulunca değerlendirilmiş, her yıl tonlarca para kazanan ama bu sene umduklarını bulamayan otelcilerin istedikleri olmuş ve okulların açılması bir hafta ertelenerek, para babalarının servetlerine servet katmaları kabul edilmiş.

Eğitim şart… diye başlayan cümlelerimiz artık tatil şart… para şart… eğlence şart… gibi değiştirilebilir. Çünkü eğitimin hiçbir işe yaramadığı ve paranın daha önemli olduğu ülkeyi yönetenler tarafından da kabul edilmiştir. Hatta unutulan, tahmin edilemeyen bir hesap daha yapılmış olabilir. Bu da, 700 bine yakın öğretmenin bir hafta ders yapma karşılığında alacakları ek ders ücreti ödenmeyecek, dolayısıyla oldukça yüklü bir miktar da devlet kasasında kalacak, devlet yine para kazanmış olacak. Eğitim gereksiz, önemsiz, ötelenebilir, geciktirebilir… anlayışı benimsendiği anlayışı ortada bir gerçektir.
Gerçi insanın aklına şu da gelmiyor değil?! Türkiye’de kim tatil yapacak, hangi parayla nasıl tatil yapacak, hangi otele gidip kalacak…. Şahsen, 2 yıldızlı, 3 yıldızlı bir otelde bile gidip tatil yapabilecek kapasitede değilim. Herkes bu pahalılıkta ay sonunu nasıl getireceğini, çocukların eğitim masraflarını, eğitim malzemelerini nasıl karşılayacağını hesap ederken, otelcilerin kimden nasıl para kazanacağını da merak ediyorum. Okula gitmeyen tatile, otele gidecek kişilerin o kadar fazla olduğunu tahmin etmiyorum. Tatil yapacak zengin insanların Türkiye’de o kadar çok olduğunu düşünmüyorum.
Bugün eğitim öğretim yılının ilk günü ve maalesef okullar açılamadı. Çünkü, ülkemizde terör gruplarının meydana getirdiği can sıkıcı olaylar var, denseydi bir nebze susardık, kabul ederdik. Ancak hem ülkenin bir tarafı yangın yeri iken, diğer tarafta tatil yörelerinde otelcilerin, zenginlerin, turizmcilerin gelirleri az oldu diye okulların açılamaması insanın canını acıtıyor, üzüyor.
İşin doğrusu, en çok can acıtan, can alan nokta okulların tatil olup olmamasına ricada bulunmasına eğitimcilerin, öğretmenlerin, pedagogların değil de, otelcilerin, para babalarının, hesap uzmanlarının karar vermesidir. Böyle tablo karşısında ne eğitimden söz edebilirsiniz, ne vahşetin önünü alabilirsiniz ne de terörü yok edebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  B-İlgisiz Yarışma Programları

Okullar bugün açılamadıysa bunun hesabını birileri vermeyecek ama bunun hesabını birilerinin ödeyeceği kesindir.

Not; 2016 yılında okullar 1 hafta geç açıldı!

Bir önceki yazımız olan Devletin Eğitim(sizlik) Politikası başlıklı makalemizde Türkiye eğitim sorunları, Türkiye’de devletin eğitim politikası ve Türkiye’de eğitim sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?