Olasılık Konusu Örnek Soru Çözümlü Anlatımı

Olasılık Konusu Örnek Soru Çözümlü Anlatımı

Olasılık adı üstünde şans, olma ihtimali olan, olabilir, olmayabilir anlamını içeren bir kelimedir. Yani başka bir deyişle olasılık sonucu kesin olarak hiç kimse tarafından bilinmeyen demektir. Yani ihtimal, şans konusu vardır. Olasılık konusunu iyi anlamak için örnek uzay incelemesi yapmak gerekir. Bir madeni paranın örnek uzay incelemesi yapıldığı zaman, madeni parayı hava attığımız zaman iki […]

Olasılık adı üstünde şans, olma ihtimali olan, olabilir, olmayabilir anlamını içeren bir kelimedir. Yani başka bir deyişle olasılık sonucu kesin olarak hiç kimse tarafından bilinmeyen demektir. Yani ihtimal, şans konusu vardır.

Olasılık konusunu iyi anlamak için örnek uzay incelemesi yapmak gerekir. Bir madeni paranın örnek uzay incelemesi yapıldığı zaman, madeni parayı hava attığımız zaman iki ihtimal vardır, ya yazı gelecektir ya da tura gelme ihtimali vardır. Demek ki örnek uzayın iki elemanlı olması gerekiyor.

Olasılık konusunu daha iyi irdelemek için örnek uzay incelemesinde iki paranın havaya atıldığını düşündüğümüz zaman bu paraların gelme ihtimalleri bu şekilde olacaktır; yazı tura, tuğra yaz,ı yazı yaz,ı tura tura. Yani 4 elemanlı bir kümenin oluşacaktır. Her paranın iki ihtimali olduğu için iki paranın da 4 ihtimal olacaktır. Yani çarpmanın 4 farklı ihtimali ortaya çıkacaktır.

Olasılık konusunun vazgeçilmez aracı zar atıldığı zaman gelme ihtimali 6 da birdir örnek uzayda 6 elemanlı olacaktır. Ama iki zarı birden havaya attığın zaman ne olacağını biraz inceleyelim iki zarın örnek uzay altışar olduğuna göre 6 ile 6 nın çarpımı 36 olacağından zamanımızın da gelme ihtimali doğal olarak 18 de bir olacaktır.

Olasılık Soru Çözümü

Bir olayın olma olasılığı istenen bölüm hepsi şeklinde açıklanabilir, yani istenen olay pay olarak yazılır örnek uzayda payda olarak yazılır olma olasılığı bu şekilde hesaplanır.

Örnek 1 olasılık incelemesi yaptığımız zaman klasik olarak her zaman sorulan bir soru ya da örnek olarak havaya atılan bir madeni para yazı ya da tura gelme olasılığı kaçtır şeklindeki soruya örnek uzayda 2 elemanlı yazı ya da tura şeklinde olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SAYI ÇEŞİTLERİ KONU ANLATIMI
Olasılık Konusu Soru Çözümlü Anlatım

Olasılık Konusu Videolu Soru Çözümü işlenirken yine en çok örnekleme yapılan kümeler konusundan bir örnekle okulumuzun açmaya çalışalım rakamlar kümesinden seçilen bir sayının asal sayı bulma ihtimali ne kadardır diye bir soru sorulduğu zaman rakamlar kümesi dediğiniz zaman kastedilen sıfırdan başlayarak 9 a kadar olan sayılardır asal sayı olasılığı sorulduğu için asal sayı olanlar 2 3 5 ve 7 olduğu için 4 bölü 10 olacağı için olasılıkta sadeleştirme 2 bölü 5 olacaktır.

Olasılık konusunun iyi bir şekilde anlaşılması için en çok başvurulan örnekleme madeni paralar ve zar atışları ile ilgili olduğunu bilmeniz gerekir

Başka bir madeni para örneğinde de arka arkaya 3 kez havaya atılan bir madeni paranın her atışı sonunda aynı yüzünün gelme olasılığı sorulduğu zaman 3 tane madeni para gelme olasılıkları her birinin ikişer olasılığı bulunduğuna göre bunları yan yana çarptığın zaman 2 kere 2 4 2 kere 4 8 8 farklı gelme ihtimali olacağından paydamız 8 olacaktır. Her atışta aynı hüzün gelme olasılığı sorunun içinde üç yüzü de tura tura tura gelecektir ya da üç yüzü de yazı yazı yazı gelecektir.

Arkadaşlar olasılık konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için farklı kaynaklardan çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?