OLASILIK NASIL HESAPLANIR

OLASILIK NASIL HESAPLANIR

OLASILIK NEDİR  Olasılık hesaplama yöntemi olasılık nedir tanımını yapınız? Olasılık bir olayın gerçekleşebilirliğinin sayısal bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Olasılık değeri 0 ve 1 arasında değişebilir. Eğer olay imkansız bir durumda ise olasılık 0, eğer olayın gerçekleşme ihtimali kesinse 1 olarak kabul edilir. OLASILIK KONU ANLATIMI Olasılık aynı zamanda bir ölçüdür. olay gerçekleşebilirliğinin ölçüsüdur. Şimdi bu […]

OLASILIK NEDİR

 Olasılık hesaplama yöntemi olasılık nedir tanımını yapınız? Olasılık bir olayın gerçekleşebilirliğinin sayısal bir ölçüsü olarak tanımlanmaktadır. Olasılık değeri 0 ve 1 arasında değişebilir. Eğer olay imkansız bir durumda ise olasılık 0, eğer olayın gerçekleşme ihtimali kesinse 1 olarak kabul edilir.

OLASILIK KONU ANLATIMI

Olasılık aynı zamanda bir ölçüdür. olay gerçekleşebilirliğinin ölçüsüdur. Şimdi bu üçünün özelliklerini öğrenelim. 1 rassal deneyin örnek sayısı ise örnek noktaları da e1 e2 e3 e4 diye devam etsin. Bu şekilde sevgimizi kapsar e1 e2 e3 ee sonsuza kadar aa bir olay olsun. e örnek noktalarının olasılığı P P parantez içinde ve olasılık parantez içinde a ile gösterilsin. Olasılık ölçüsü su şekilde oluşacaktır. Bir olayın olasılığı her zaman 0 ile 1 arasındadır, dolayısıyla bir deneyde tüm örnek mutlular olasılıkların toplamı da bir olur.


Olasılık denince insanların aklına hep para ya da zar gelmektedir. Çünkü anlatılması bu şekilde daha kolaydır. Paranın iki olasılığı vardır. Attığınız zaman ya yazı gelecektir ya da tura gelecektir. Zarda ise her sayının ortaya çıkma olasılığı eşittir. Böyle deneylerde onların olasılıklarını bulurken eğer eşit olasılıklı sahipse şöyle bir kural var. Örnek uzayın en tane örnek noktadan göstermek üzere parantez içinde parantez kapat, eksi 1 bölü n dir.

Bir önceki yazımız olan Isı - Sıcaklık Konu Anlatımı başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  YÜKSEK ÖĞRENİME GİRİŞ SİSTEMİ

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?