Önceden Çekilen Kredilerin Dosya Masrafları Alınabilir mi?

Önceden Çekilen Kredilerin Dosya Masrafları Alınabilir mi?

Geçmiş dönemlerde bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarını kolayca alacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Önceden çekilen kredilerin dosya masrafları hiç sorunsuz geri alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken basit işlemler vardır. Peşinen söyleyelim, çektiğiniz kredi 10 yılı geçmemiş olması gerekir. Eğer 10 yıl içinde herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz ve bunun karşılığında sizden dosya masrafı talep edildiyse ve masrafları […]

Geçmiş dönemlerde bankalardan çekilen kredilerin dosya masraflarını kolayca alacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. Önceden çekilen kredilerin dosya masrafları hiç sorunsuz geri alınabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken basit işlemler vardır. Peşinen söyleyelim, çektiğiniz kredi 10 yılı geçmemiş olması gerekir. Eğer 10 yıl içinde herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz ve bunun karşılığında sizden dosya masrafı talep edildiyse ve masrafları ödediğinize dair her türlü makbuz, dekont veya ödeme belgesini birleştirip bir dilekçe ile yaşadığınız bölgedeki ilçe hakem heyetine teslim etmeniz yeterlidir.

Eğer önceden çekilen kredilerin dosya masraflarını almak için üşeniyorsanız ya da gereksiz buluyorsanız kolay para kazananlardansınız. Çünkü gerçekten kredi çekerken ödediğiniz dosya masrafları sizlere son kuruşuna kadar iade edilirken siz üşeniyorsanız paranın değerini bilmeyenlerdensiniz.

Belki de bankalara ödediğiniz dosya masraflarını gösterir dekontlar, belgeler elinizde olmadığı için bu işe girişmek istemeyeceksiniz. Dert etmeyin bunun da kolay olduğunu hatırlatalım. Kredi çektiğiniz bankaya giderek önceden kredi çekerken dosya masrafı almak amacıyla sizden talep edilen ödemelerin geçmiş tarihli dekontlarını talep edebilirsiniz. Bu sizin yasal hakkınız. Bankalar yine de sizlere bazı küçük zorluklar çıkararak bu belgeyi vermek istemeyeceklerdir. Sebebi de bu dekontları almak için de sizden fahiş fiyatla ücret talep etmeleri olabilir.

Örneğin basit bir dosya masrafını gösteren belge için 50 lira 100 lira talep edebilen bankalar mevcuttur. Siz bu durumdan asla yılmayın, çekinmeyin. Ne kadar istiyorlarsa o parayı da ödeyin. Bu ödediğiniz dekont için ayrıca bir belge alın ve bu belgeyi de tüketici hakem heyetine verdiğiniz dosyalara iliştirin. Çünkü bunun da masrafını kuruşu kuruşuna alacağınızı ve kesin olarak kazanacağınızı bilmenizde yarar far. Çünkü bugüne kadar bütün müracaat edenlerin dosya masrafları son kurusuna kadar geriye ödenmiştir. Hiç endişe etmeyin.

Kredilerin dosya masrafları

Devlet memurları ne kadar kredi çekebilir

Kamuda istihdam eden devlet memurları ihtiyacı olduğu zaman rahat bir şekilde kredi çekebilirler. Kredi çekmesinde herhangi bir sıkıntı olmamasına karşın ne kadar kredi çekebileceğini merak edenler çoğunluktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çilingirler de Nöbette!

Yaptığımız araştırmada devlet memuru ne kadar kredi çekebilir öğrendik. Kısaca izah edelim. Bu durumu basit bir örnekle açıklayalım. Herkesin anlaması daha kolay olacaktır.

Memur Kredi Limiti

Diyelim ki aylık maaşınız 4000 TL olsun. bu maaşınızın yüzde 75’i nispetinde kredi çekme hakkınız bulunmaktadır. Çekeceğiniz kredi ile ne kadar vade yaptırmak istiyorsanız vade sayısı ile çarptığınız zaman toplam kredi limiti ortaya çıkar. Eğer 4000 lira maaşlı biri iseniz yüzde 75’i, 3000 lira olduğuna göre sizin çekeceğiniz kredi türüne göre bu fiyat ortaya çıkacaktır.

Eğer ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız en fazla 36 ay vade yaptırabilirsiniz. Böylece 3000 ile çarptığınız zaman maksimum çekeceğiniz kredi miktarı ortaya çıkacaktır. Diğer kredi türlerinde vadesi sayısı daha uzun olacağı için çekeceğiniz kredi tutarı oldukça artacaktır.

Örnek olarak konut kredisi çekmek istiyorsanız 20 yıla kadar vade yaptırabilirsiniz. O zaman 3000 çarpı 240 ay olarak hesapladığımız zaman istemediğiniz kadar size kredi vereceklerdir. Almak önemli değil de geri ödemekle biter mi bu para?

Devlet memurları ne kadar kredi çekebilir, diye yaptığımız araştırma sonucunu sizlere örneklerle açıklamaya çalıştık. Her şeye rağmen son dönemlerde bankaların kredi vermekte büyük sıkıntı çektiklerini bildiğimiz için bu konuyu fazla ciddiye almadan size dilediğiniz miktarda kredi vermek için adeta yarış halinde olan bankalar mevcuttur.

Sizlere birkaç küçük hatırlatma yaparak konuyu toparlamak istiyoruz. Eğer kredi çekmeye karar verdiyseniz mutlaka maaşınızı aldığınız banka ile öncelikli olarak görüşmeniz avantajlı olacaktır. Çünkü hem kredi faizleri konusunda hem de vadeler açısından size büyük kolaylık sağlayacaklarını duyuyoruz. Diğer bankalarla da aynı şartları konuşup karar vermeniz sizin lehinize olabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Temsa ve ASELSAN'dan Yerli ve Elektrikli Otobüs

10 yıl önce herhangi bir bankadan kredi çektiyseniz ve işlemler esnasında sizden dosya masrafı talep edildiyse ve bu masrafları ödediğinize dair makbuz, dekont veya ödeme belgesi edinebiliyorsanız yaşadınız. Artık dosya masrafı alamıyorlar. Ödedikleriniz de iade ediliyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?