Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yapılan istatistiklerde teknolojiye direnen insanların sayısının giderek azaldığı ortaya çıkmıştır. Bunların içinde online alışveriş yapmaya karşı olanlar da var. Bu inatlaşma, zamana ve teknolojiye direnen insanların yaptıkları eylemin anlamsız olduğunu kabul etmeleri olarak yorumlanabilir. Alışveriş artık sadece bakkaldan, marketten, nalburdan, çiçekçiden yapılmıyor; yorulmak istemeyen yakınındaki marketin sunduğu e-ticaret avantajını da değerlendiriyor. Her şey güzel, internet […]

Yapılan istatistiklerde teknolojiye direnen insanların sayısının giderek azaldığı ortaya çıkmıştır. Bunların içinde online alışveriş yapmaya karşı olanlar da var. Bu inatlaşma, zamana ve teknolojiye direnen insanların yaptıkları eylemin anlamsız olduğunu kabul etmeleri olarak yorumlanabilir.

Alışveriş artık sadece bakkaldan, marketten, nalburdan, çiçekçiden yapılmıyor; yorulmak istemeyen yakınındaki marketin sunduğu e-ticaret avantajını da değerlendiriyor. Her şey güzel, internet aracılığı ile her istediğimizi evimize kargo firmaları taşıyor. Öncesinde ise sipariş ve ödeme sekmesinde dikkat etmemiz, bilmemiz gereken önemli püf noktaları var. Online alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri mutlaka dikkate almalı ve uygulanmalı. Aksi takdirde alışveriş sonrasında başımıza olmadık işler açabiliriz. Şimdi sizlere internetten güvenli alışveriş yapmak için bilinmesi ve yapılması gerekenleri sıralayalım.

Sanal kart kullanın

İnternetten alışveriş yaparken en çok tercih edilen yöntem kredi ya da banka kartı ile ödeme yapmak. Dolayısıyla şifre girişi, kart bilgilerinin yazılması gibi sıkıntılar mevcut. Bu basamaktan sorunsuz geçmek isteyenler sanal kart tercih etmelidir. tek kullanımlık olarak hizmet veren sanal kart limitini de hesap sahibi kendisi belirliyor. yaptığınız alışveriş kadar bir limit belirleyerek, asıl karta bağlı olan sanal kartla alışveriş yapılması halinde sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bütün Kredi kartlarının sanal kart uygulaması mevcuttur. Alışveriş yaptığınız sitede ödemeniz gereken tutarım eşdeğerinde bir limit belirleyip bu kart aracılığı ile ödemeniz yapılması halinde kredi kartınıza sürpriz gelmeyecektir.

Sanal kartla alışveriş güvenli midir?

Kurumsallaşmış alışveriş sitesi

Online alışveriş yaparken tercih edilen alışveriş sitesi de çok önemli bir etkendir. Herkesin bildiği, güvendiği siteler tercih edilmelidir. Bu sitelerin hangileri olduğunu isim olarak zikretmek doğru olmaz, ancak kurumsallaşmış, Türkiye genelinde insanların çoğunun bildiğin e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparsanız daha güvenli bir ticaret gerçekleştirmiş olursunuz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mikrodalga Fırınlar ve Gizli Tehlike

SSL sertifikası var mı

Güvenli e-ticaret sitelerinde SSL sertifikası bulunur. Dolayısıyla sizin girdiğiniz şifreleri ya da bilgileri kolay kolay kimse kopyalayamaz, çözemez. Güvenli e-ticaret sitelerinin minik bir kilit sembolü bulunur. Bu kilit URL çubuğunun sol baş tarafında yer alır. Eğer alışveriş yapacağınız sitenin URL çubuğunda minik kilit yoksa güvenli bir alışveriş sitesi olmadığı anlamına gelir.

Satış sözleşmesi olmalı

Ödeme aşamasında güvenilir online alışveriş siteleri mutlaka satış sözleşmesinin onaylanmasının sizden ister. Aksi takdirde ödeme ekranı karşınıza gelmez. Satış sözleşmesini okuyun, sonrasında da haklarımızı öğrenerek alışverişi, ödemeyi tamamlayın.

Şifreleri ara ara değiştirin

Üye olup alışveriş yaptığınız e-ticaret sitelerinin şifrelerini zaman zaman değiştirebilirsiniz. Bu küçük bir güvenlik önlemi gibi düşünülse de sizi tehlikelere karşı bir nebze olsun koruyacaktır. En önemlisi de üye olurken ya da şifre değiştirirken herkesin kolayca düşünebileceği doğum tarihi, baba, anne adı, çocuk adı, önemli günlerin tarihlerinin şifre olarak belirlenmemesi yine sizi internet ortamında koruyacaktır.

Alışveriş yapmak için tercih edilecek sitenin karşılaştırma sitelerinde yer alması ve oradan yönlendirme ile gidilmesi bir nebze olsun güvenilir olduğunun göstergesidir. Örneğin cimri, akakçe gibi karşılaştırma siteleri kurumsallaşmış firmaları sıralar. Buralarda yer alan ve yönlendirilen sitelere gidilip alışveriş yapılması yukarıda bahsettiğimiz e-ticaret sitelerinin güvenilir olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

İnternetten alışveriş bağımlılığı

Online alışveriş yaparken bilinmesi gerekenleri hatırından çıkarmadan, basamakları anlattığımız şekilde uygulayarak ticareti evinize taşıyabilirsiniz. İnternetten alışveriş yapmak ileriki zamanlarda bir bağımlılık durumu haline gelebilir. Gelir-gider dengesi yaparak ihtiyacınız olan ürünleri satın almak maksadıyla, gereksiz kampanyalara riayet etmeden, kendinizi korumanız gerekir.

güvenli olmayan alışveriş siteleri

Arama motorunda araştır

İhtiyaç dahilinde alınması gereken ürünlerin arama motorunda araştırılarak en güvenilir siteden, en uygun fiyata prensibi ile alınması büyük avantaj sağlayacaktır. Bazı alışveriş siteleri müşterilerini bağımlı hale getirmek için sürekli indirim kuponları ile alışverişe teşvik etmektedir. Bu durum bir bağımlılığı dönüşerek sonu hüsranla bitecek gereksiz eşyaların sipariş verilmesi ile sonuçlanır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Düdüklü Tencere Tamiri Nasıl Yapılır

İndirim kuponları tuzağı

İhtiyacınız ve limitiniz yetersizse indirim kuponları kullanıp lüzumsuz alışverişler yapmaktan sakının.

Kargo masrafı kime ait olacak

Sitelerin çoğu cayma hakkına kullanabileceğinizi, ürünü iade etmenizin tüketicinin hakkı olduğunu yazar, sözleşmeye koyar ama olur da ürünü beğenmezseniz ve iade etmek durumunda kalırsanız sizden kargo masrafı kesebilir. Bunun için iade durumu söz konusu olursa kargo ücreti almayacak sitelerin tercih edilmesi ekstra masraftan sizleri koruyacaktır.

Alışveriş sepeti kontrol edilmeli

Alışveriş siteleri bazı durumlarda sepete dalgınlıkla birkaç kere tıkladığınız ürünleri hesaba dahil edebilir. Yani bir tane ürün almak istiyorsanız ve yanlışlıkla aynı ürünü sepete birkaç kere eklediyseniz hepsini ayrı ayrı hesaplar ve dalgınlıkla ihtiyacınız olmayacak sayıda ürün siparişi vermiş olursunuz. Bu durumu ödeme sekmesine geçmeden önce tekrar tekrar kontrol edip düzeltmelisiniz.

İnternetten güvenli alışveriş yapmak zamandan ve uygun fiyatlardan faydalanmak için önemli bir aşamadır. Üstelik uzaktan, mesafeli alışverişlerde ürünün bütün özelliklerini tek tek okuma şansı bulunmaktadır. İnsan markette, mağazada satın alacağı ürünün bütün özelliklerini okuma, inceleme, öğrenme lüksüne sahip değildir.

Uzaktan alışverişin en önemli avantajı cayma hakkının kullanma, ürünün sorgusuz sualsiz iade edebilmesidir. Buna karşılık yakınınızda bulunan herhangi bir mağazadan dayanıklı tüketim mallarının satın alıp sonrasında vazgeçme cayma hakkınızı kullanmak istemeniz durumunda, bu hakkınızı kullanamayacağınızı öğrenince canınız sıkılır. Bütün bu gerekçeler doğal olarak insanları online alışverişe yönlendirmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Direksiyon Eğitim Simülatörü İşe Yarıyor mu?

Bir önceki yazımız olan Ucuz Konut Sahibi Olmak= Prefabrik başlıklı makalemizde prefabrik ev sahibi olmak, prefabrik yapı firmaları ve Prefabrik yapılar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?