Önyargılardan Kurtulmak  Zordur

Önyargılardan Kurtulmak Zordur

Avrupa’da bir şehirde iyi giyimli bir beyefendi, elinde bir bond çanta ile hızlı hızlı yürümekte ve buna karşılık Müslüman inancı gereği giyinimli sakallı, pardesülü, sırtında yine bir çanta ile başka bir beyefendi yürümekte. Müslüman olduğu her halinden anlaşılan adamı, sokakta yürüyen önyargılı bir bayan gizlice ve endişeli bakışlarla süzmektedir. Bu durumu biraz yadırgamakta ve Müslüman […]

Avrupa’da bir şehirde iyi giyimli bir beyefendi, elinde bir bond çanta ile hızlı hızlı yürümekte ve buna karşılık Müslüman inancı gereği giyinimli sakallı, pardesülü, sırtında yine bir çanta ile başka bir beyefendi yürümekte. Müslüman olduğu her halinden anlaşılan adamı, sokakta yürüyen önyargılı bir bayan gizlice ve endişeli bakışlarla süzmektedir. Bu durumu biraz yadırgamakta ve Müslüman olandan tedirgin olmaktadır. Belli ki önyargıları var ve tabi ki önyargıları ile Müslüman giyimli bu insanı bayanın elindeki çocukla birlikte göz ucu ile takip etmektedir.

Müslüman giyinimli kişi elindeki çanta da muhtemelen tehlikeli madde olduğunu düşündüğü bu kişiden tedirgin olmakta çekinmekte tam bu esnada narkotik şube ekipleri olduğu tahmin edilen 5 – 6 kişi Müslüman giyinimli bu kişinin yanına doğru hızla koşmaya başlar ki bu doğal bir şey diye düşünen hanımefendi, sanıyor ki bu kişinin çantasında tehlikeli, çok çok tehlikeli maddeler var. Bu sebeple  bu kişiyi yakalayıp etkisiz hale getireceklerini düşünüyor. Ama durum düşündüğü gibi olmuyor, bu güvenlik görevleri tam tersine iyi giyimli tıraşlı Avrupai kişinin tehlikeli olduğunu bildikleri ve uzun süre takip ettikleri anlaşılmakta ve bu kişiyi etkisiz hale getirip çantasından içinden uyuşturucu maddeleri yakalamaktalar.

Durum kadının düşündüğü gibi olmadığı anlaşılınca kadın şaşkına dönüyor   ve kadın önyargılarının esiri olduğundan dolayı biraz mahçup oluyor. Az sonra şaşkınlığı bir kat daha artıyor. Çünkü Müslüman giyimli beyefendinin çantasından az ilerde beklemekte olan çocukları için bir skuter çıkıyor ve çocukları scoter oynuyor, mutlu oluyor. Diğeri, önyargılı kadın ve elindeki çocuk şok oluyorlar. Bu durumu gören kadın herhalde kendisinden, ön yargılarından dolayı utanmalıdır.

Ünlü düşünürün söylediği gibi önyargıları temizlemek, atomu parçalamaktan bile zor iştir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çağdaş Eğitim Anlayışları

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
kadın önyargı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?