Optisyenlik Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Optisyenlik Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Görme bozukluklarının giderilmesinde ara eleman olarak hizmet veren kişdir. Üniversitedeki optisyenlik programı gençlerin ilgi odağı haline geldi. Bu bölümün amacı da gözlükçülük sektöründe yetişmiş eleman gücünü artırmayı hedeflemektedir. Optisyenlik kelime anlamı olarak gözlükçülük mânâsına gelir. Optisyen ise bizzat o işi yapan kişi anlamında kullanılır. Türkçede göz kelimesinden türetilen kelime sayısı oldukça fazladır. Latin dillerinde ise […]

Görme bozukluklarının giderilmesinde ara eleman olarak hizmet veren kişdir. Üniversitedeki optisyenlik programı gençlerin ilgi odağı haline geldi.

Bu bölümün amacı da gözlükçülük sektöründe yetişmiş eleman gücünü artırmayı hedeflemektedir. Optisyenlik kelime anlamı olarak gözlükçülük mânâsına gelir. Optisyen ise bizzat o işi yapan kişi anlamında kullanılır. Türkçede göz kelimesinden türetilen kelime sayısı oldukça fazladır. Latin dillerinde ise aynı kelimeden kelime türetmek yerine göz ile ilgili terimlerin farklı kelimeleri kullanılır. Optikleme kelimesinden türeyen ve yine göz ile alakalı olarak kullanılan optisyenlik bölümü hakkında sizlere ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Bu yazının sonunda optisyenlik için kimler tercih edilir, Nasıl gözlükçü olunur, optisyenlik taban puanları başarı sıralaması kaçtır, iş imkanları nelerdir, optisyen maaşı ne kadardır cevaplarını almış olacaksınız.

Optisyen kime denir

Göz hekimleri tarafından yazılan reçetelerin hazırlanması, hangi tür çerçeve göze uygun karar verilmesi, mercek ya da gözlükle alakalı işlemlerin yapılması gibi işlemleri yapan teknik elemandır. Halk arasında gözlükçü olarak anılır.

Kimler optisyen olmalıdır

Optisyen ne iş yapar

Üniversitelerimizde açılan optisyenlik programından mezun olan optisyen ünvanı ile hayata atılan kişi kendinden beklenen görevleri yerine getirir. Optisyenin yapacağı temel görevler şunlardır;

  • Göz doktoru tarafından haftaya iletilen reçetenin gereği çerçeve gözlük camlarının en ideal şekilde hazırlanıp teslim edilmesidir.
  • Bazı durumlarda sadece camların değişmesi gerekir.
  • Bu durumda da çerçeveye uygun camların hazırlanarak takılması gözle uyumunun kontrol edilmesi.
  • Gerekli testlerin yapılarak hastaya verilmesi.
  • Optik bir firmada görev alan optisyen hem gözlük hem de optik malzemelerin satışına yapar.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Avon ile Nasıl Para Kazanılır

Kimler optisyen olmalıdır

Optisyen olmak için bazı özel yetenekler gerekir. Bunlardan birkaçı şunlardır; Estetiğe aşırı dikkat eden Parmak ve el ustalıklarını en iyi şekilde kullanabilen. Biyoloji ve Fizik alanında özel ilgisi olan. Özellikle ışık konusuna yoğun ilgi duyan kişiler ile sorumluluklarını yerine getiren. Sabırlı titiz insanlarla iletişimi güçlü olan insanlar optisyenlik mesleği ne uygun insanlar olarak düşünülür. Temel bilimlere ilgi duyanlar için işin sonraki aşamasındaki süreci daha kolay olacaktır.

Kim optisyen olmalıdır

Optisyenlik becerileri nelerdir

Ayrıntılara dikkat eden, el göz koordinasyonu gelişmiş, olan ekip çalışmasına uyum sağlayan, satış becerisi gelişmiş olan. Piyasayı yakından takip eden, ticareti yakından anlayabilen, müşteri ilişkilerine değer veren. Oftalmik araçları kullanabilen. Matematik ve fen bilimlerine ilgi duyan kişiler optisyenlik becerisine sahip diyebiliriz

Nasıl optisyen olunur

Liseyi bitiren öğrenciler YKS sonucunda elde ettikleri puanlar neticesinde optisyenlik bölümü bulunan üniversitelerin meslek yüksek okullarında eğitim görür. Buraya girip 2 yıl eğitim görmek için optisyenlik taban puanları geçilmediler.

Önlisans eğitimini tamamlayanlara optisyen ünvanı ile diploma verilir. Programdan mezun olan kişi çalışmak istediği takdirde elindeki belge ile eleman arayan gözlükçülerde çalışmak için gerekli girişimlerde bulunur.

Optisyenlik bölümü taban puanları başarı sıralaması

Optisyenlik bölümü bulunan üniversite sayısının çokluğu dikkatimizi çekti. Özellikle vakıf üniversiteleri bu programa yoğun ilgi göstermiş durumdadır. Amma velakin ilgi devlet üniversitelerine olmuştur. Sebebi de herkesin malumu olduğu üzere vakıf üniversitelerinde eğitim almak için fahiş fiyatlarda ücret talep edilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Özel Tasarım Hediyelik Eşya Yaparak Para Kazanmak

Optisyenlik taban puanları başarı sıralaması listesine baktığımızda devlete ait Bayburt Üniversitesi’nde 227 puanla eğitim görme hakkı elde eden aday yer almaktadır. Optisyenlik başarı sıralaması da yine devlet üniversitelerinde en düşük 1168000 olarak kayıtlara girmiştir.

Özel üniversitelerde alternatif değişiklik gösteriyor. Tam burslu, yüzde yetmiş beş indirimli, %50 indirimli, yüzde yirmi beş indirimli gibi değişken seçenekler mevcuttur. Kısaca 2 yıllık önlisans bölümleri içerisinde çok tercih edilen bir bölüm için alabileceğiniz en düşük TYT puanı ile devlette olmasa bile vakıf üniversitelerinde diploma sahibi olma hakkı bulunmaktadır. Vakıf üniversitelerinde yer alan optisyenlik bölümü kontenjanlarının çoğu dolmamış. Size yakın bir ilde tercih edip okumayı düşünebilirsiniz.

Optisyenlik iş olanakları

Optisyenlik iş imkanları

Sınavları geçtiniz, üniversitede eğitim gördüğünüz, optisyen ünvanı ile mezun oldunuz. Sıra geldi çalışmaya. Optisyenlik iş imkanları araştırmaya koyunumuz. Nerede çalışacaksınız, nasıl iş bulacaksınız.

Gözlükçülük iş imkanları bakımından biraz öne çıkan bir programdır. Teknoloji insanların göz sağlığını da bozmaktadır. Hemen herkes mutlaka gözlükçüye gider, yakın gözlüğü, uzak gözlüğü, güneş gözlüğü seçimi ya da değişik renklerde lens satın almak ister. Bütün bu süreç içerisinde kendisinden faydalanılacak teknik personel de sizlersiniz. Optisyenlik bölümü mezunu olan teknik elemanlar iş imkanları, göz rahatsızlığı olan ve çözüm arayan kişilerin imdadına yetişen gözlükçüler olacaktır.

Nüfusun büyük çoğunluğunun şehirlerde yaşaması beraberinde farklı iş alternatiflerini de çoğaltmaktadır. Eğitimini almış bir optisyen çalıştırmak zorunda olan gözlükçüler sizlere gerekli istihdamı sağlayacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Para Kazandıran Forex Firmaları

Optisyen maaşı ne kadar

Yeni iş kurup başlayanlar asgari ücret ya da birazcık üstünde maaşla yola devam ederler. Tecrübe edildikten sonra müşterilerle iletişimi, satış becerisi, ticari zekası, işletmeye katkıları oranında maaşında ilerleme gözlemlenir.

Bazı durumlarda gözlükçü firması elemanına satıştan prim verebilir. Dolayısıyla optisyenlik maaşı alacağı ekstralar ile artış gösterecektir.

Yazımız sona yaklaştı. Sizlere mesleğin gerektirdiği özellikler nelerdir, nerede çalışılır, iş imkanları ne durumdadır özetledik. Ayrıca optisyenlik taban puanları başarı sıralaması hakkında bilgilendirme yaptık. Kimler gözlükçü olmalı, hangi becerilere sahip olmalı, çalışma fırsatları, eğitim durumu, optisyen maaşı hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

Programdan mezun olan kişiler yazdıklarımızın ne kadarının gerçekçi, ne kadarının hayatta karşılığı yok yorum olarak yazarlarsa ilgili kişilere daha faydalı bilgi vermiş oluruz. 

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?