Oran Orantı Konu Anlatımı

Oran Orantı Konu Anlatımı

Oran nedir? Oran orantı konusu anlatmak için dersimize başlıyoruz. Öncelikle oran nedir, bunu iyice bilmek gerekiyor. Oran demek, kıyas yapmak, yani bir şeyi başka bir şeyle karşılaştırma yapmak demektir. Oran- Orantı    Örneğin çocuklar birbirleriyle bu kıyaslamayı çok yaparlar. ne derler, senden daha uzunum, sen benden daha kısasın, ya da ben senden daha akıllıyım, sen benden […]

Oran nedir?

Oran orantı konusu anlatmak için dersimize başlıyoruz. Öncelikle oran nedir, bunu iyice bilmek gerekiyor. Oran demek, kıyas yapmak, yani bir şeyi başka bir şeyle karşılaştırma yapmak demektir.

Oran- Orantı   

Örneğin çocuklar birbirleriyle bu kıyaslamayı çok yaparlar. ne derler, senden daha uzunum, sen benden daha kısasın, ya da ben senden daha akıllıyım, sen benden daha tembelsin gibi farklı kıyaslamalar, karşılaştırmalar yaparlar. işte aslında bu yaptıkları oranlamadır.  Bunun adına da birimli oran adını veriyoruz.

Örnek olarak iki kişiyi karşılaştırma yapalım, bunlardan birinin adı Kemal olsun diğeri de Mustafa olsun. Bunlardan Kemal zayıf olsun, Mustafa şişman olsun. Bunu, Kemainl kilosu ile Mustafa’nın kilosunu karşılaştırma yapmamız gerekiyor, yani kemal’in kilosu bölü Mustafa’nın kilosu demektir. Kemal’in kilosu 50 kilo gram olsun Mustafa da kilolu olduğu için 80 kilo olsun. Yani 50 bölü seksen şeklinde yazarız. Yapabiliyorsak kesri sadeleştirme yapabiliriz.

Oran orantı konusu

Aynı türden çokluklar birbirine bölündüğü zaman yani oranlandığı zaman sorun kalmaz.

Aynı tür olmayan başka bir örnekte saatte 100 kilometre hızla giden bir araç adana 1 saatte varıyor söylediğin zaman bunu şekilde söyleriz 100 kilometre bölü saat cinsinden söyle burada birimlerimizin birisi kilometre birisi de saat gördüğünüz gibi farklı oluyor bu durumda bunlar sadeleşmezler, yani birbirlerini götürmezler. Bunun adına da birimsiz oran adını veriyoruz.

Orantı nedir? 

 Orantı birden fazla ya da daha fazla oranın birbirine eşitlenmesi olarak söylenebilir. Bunlara örnek verecek olursak 2 bölü 3 eşittir, 4 bölü 6. Bu bir orantılıdır. çapraz şekilde çarptığını zaman yani 3 ve dördü 2 ile 6 aldığın zaman bunlar birbirine eşit çıkıyorsa burada bir orantı vardır diyebiliriz.

Orantıda bilmemiz gereken önemli konu, bunlar orantı a bölü b eşittir c bölü d şeklinde verildiğinde yani a bölü b yerine b bölü a olarak yazabilirim. Ya da neden c bölü d yerine d bölü c şeklinde yazabiliriz.

Orantı yaparken başka bir özellik de çapraz olarak da yani içler dışlar şeklinde de birbirleri ile yer değiştirme yapılabilir. Yani a bölü b yani d ile beğenin yerini değiştirebiliriz. Yani diğer tarafa da c bölü a olarak orantı kurabiliriz.

Orantı çeşitleri ikiye ayrılır doğru orantı ve ters orantı olarak ikiye ayrılır doğru orantı değdiği zaman 2 çokluk birbiri ile doğru orantılı ise buna doğru orantı diyoruz. Yani biri artarken diğerinin de artması gerekir buna doğru orantı deriz. Grafik şeklinde gösterir, grafiği her iki taraftan da eşit şekilde artacaktır.

Ters orantı da ise bir taraf artarken diğer taraf az alıyorsa ters orantı olarak söylenir. Oran orantı konusu yukarıda en iyi şekilde anlatılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Cümlede Fiilimsileri Bulma başlıklı makalemizde Cümlede Fiilimsiler Nasıl Bulunur, Fiilimsiler ve FİİLİMSİLER KONU ANLATIM VİDEOSU hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  IŞIK VE SES KONU ANLATIM VİDEOSU

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?